DoTazatel

Znáte něco podobného jako je Akáša?

Akáša či akašické záznamy/kronika je soubor všeho vědění a nejen to, někde je popisována jako prazáklad vesmíru a že je vším prostoupena (je vším). Má víc definic, může to být taky prostor (třeba hyberprostor), který není vidět.

Pod velkou Sfingou v Egyptě se má zase nacházet „Síň záznamů,“ ve které je údajně skryto veškeré lidské vědění – minulé i to budoucí (údajně ho tam zanechali obyvatelé Atlantidy před jejich zkázou a nebo až po ní – ti, co přežili).

V řecké mytologii (konkrétně v Orfismu) je zase „Studnice/jezero pamětí,“ což má být taky nějaký soubor všeho-vědění.
„Jsem synem Země a hvězdného Nebe.
Jsem vyprahlý žízní a zmírám. Nuže, dejte mi ihned
napít studené vody z jezera Paměti!"
https://thovto­vamoudrost.web­garden.cz/rubri­ky/recko/orfic­ke-zadusni-texty
Pak je ještě v řecké mytologii třeba řeka Léthé (zapomění), po které se ovšem zapomíná a nic nenabývá..

V severské mytologii je taky podobná studnice, do které Ódin obětoval své oko, aby se z ní mohl napít, za účelem nabytí moudrosti (vševědoucnosti. A taky se sám sebeobětoval (oběsil se hlavou dolů na posvátném a všeprostupujícím stromu Ygdrasilu, na kterém videl 9 dní a nocí, než konenčně nabyl moudrost).

Znáte nějaké takového další mystické, esoterické soubory znalostí, vědomostí, vědění?
(internet a knihovny nepočítám – ty nejsou mystické/magické).

Nejlepší odpověď
aliendrone

Vlastně ano. Holografické „plátno“ našeho vesmíru. Je to poněkud hlubší úroveň reality, než je ta naše, kterou všichni známe. Ale to je na hodně dlouhé psaní (zvláště pokud se to má objasnit pokud možno srozumitelně někomu, kdo o tom nikdy neslyšel). Každopádně – není to žádná mystika, nýbrž matematika. :)

Další odpovědi
Mc Merkurion

… na pohádky už nevěřím, takže neporadím, ale matně si na jednu studnici vědomostí vzpomínám: Děd Vševěd, jó, to prej byla kapacita …

Kelt

Byl jsem na přednášce p. Pfeifera, který říkal, že byl v Tibetu a tam mají knihovnu všech lidí, jejich charakter a vlastnosti. A není to všech lidí na zemi, ale jenom těch, kteří tam přijdou.
Taky jsem takové knihy četl a zajímalo mne to. Podle mne není důležité, jestli takové knihy jsou, ale co nám mohou dát a co se z nich můžeme naučit. Ovšem k pochopení těchto věcí je třeba něco vědět z historie, kultury, náboženství a podobně.