mosoj

Znáte Morseovu abecedu bez pomocných slov ?

Pokud ji znáte kolik znaků za minutu jste schopni přijmout nebo odeslat za pomoci ručního klíče ?
Doplňuji:
Běžně používaná rychlost byla 120 znaků za minutu. Dobře trénovaný člověk dokázal přijímat 120 – 150 znaků za minutu i více, při použití automatického klíče. Problém vyvstával v zápisu znaků. Víc jak 150 znaků nedokázal nikdo rukou zaznamenat.
Radisté se učili vnímat znaky jako tóny hudby nikoliv počítáním teček a čárek.

Nejlepší odpověď
ten který je

-- / — / -•-• / / – / •• / / – / — / / -• / • / •--- / -•• / • /

Další odpovědi
pusinka50

Bez pomocných slov znám jen pár těch nejjednoduších, jako je „a, e, m, o, s“..... Za minutu bych byla schopná odeslat rychlým odhadem pouze tak maximálně 5 znaků, už je to moc let, co jsem se to učila, pár písmenek už si nepamatuji a u ostatních bych si musela přežvejkat tu slovní nápovědu, takže život bych rychle asi nikomu nezachránila

beer

Bral jsem kdysi šifru 130/min – na pomocná slova v této rychlosti musíš zapomenout. 120/min vůbec není běžná rychlost, je to už v praktickém provozu nejvyšší třída. Navíc – co je ti platná tvoje 120, když protějšek zvládne 80? Musíš se mu zkrátka přizpůsobit. Mmj., těch 80 bývalo v běžných sítích slušné optimum.
Ano, byl jsem i profesionální radista ))

quentos

znám – s pomocí i bez. Rychlost odesílání a přijímání jsem si ale neměřil.

osamělývlk

Umím, i bez pomocných slov. Neměřila jsem si to, ale odesílala bych rychle (Morseovkou jsem si psala deník 🙂, čtu ji taky rychle, to jsem si ověřila na táboře a jinak nevím…

honza19hk

na vojně jsem byl u ženistů,takže z morzeovky znám základy ale nikdy jsem ji moc nevyužil.A to i přesto že jsem se ji kdysi naučil.
Jezdil jsem s AM50 nebo s VT-55,takže jsem ji nepotřeboval znát tak jako radisti nebo spojaři.

Conchus

Bohužel, neznám ani s pomocnými slovy. Jsem zanedbán.

Larissa

… -. .- -.. / … .. / .--- . … – . / -. . -.-. — / –.. / – . / … -.- — .-.. -.– / .–. .- – .- – ..- .--- ..

isteron

Ako štábny radista som na ZVS mal vyslelanie 100, klasickým kľúčom. Príjem 60 – 80. V Službe nočná / denná, priemerne 60 h / týždeň.