Avatar uživatele
mosoj

Znáte Morseovu abecedu bez pomocných slov ?

Pokud ji znáte kolik znaků za minutu jste schopni přijmout nebo odeslat za pomoci ručního klíče ?
Doplňuji:
Běžně používaná rychlost byla 120 znaků za minutu. Dobře trénovaný člověk dokázal přijímat 120 – 150 znaků za minutu i více, při použití automatického klíče. Problém vyvstával v zápisu znaků. Víc jak 150 znaků nedokázal nikdo rukou zaznamenat.
Radisté se učili vnímat znaky jako tóny hudby nikoliv počítáním teček a čárek.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: mosoj

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? ten který je, honza19hk, quentos, Andělé, pusinka50, Pájo, redy, Damiana, Illines před 4106 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ten který je

-- / — / -•-• / / – / •• / / – / — / / -• / • / •--- / -•• / • /

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
pusinka50

Bez pomocných slov znám jen pár těch nejjednoduších, jako je „a, e, m, o, s“..... Za minutu bych byla schopná odeslat rychlým odhadem pouze tak maximálně 5 znaků, už je to moc let, co jsem se to učila, pár písmenek už si nepamatuji a u ostatních bych si musela přežvejkat tu slovní nápovědu, takže život bych rychle asi nikomu nezachránila

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
beer

Bral jsem kdysi šifru 130/min – na pomocná slova v této rychlosti musíš zapomenout. 120/min vůbec není běžná rychlost, je to už v praktickém provozu nejvyšší třída. Navíc – co je ti platná tvoje 120, když protějšek zvládne 80? Musíš se mu zkrátka přizpůsobit. Mmj., těch 80 bývalo v běžných sítích slušné optimum.
Ano, byl jsem i profesionální radista ))

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym, www Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

znám – s pomocí i bez. Rychlost odesílání a přijímání jsem si ale neměřil.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
osamělývlk

Umím, i bez pomocných slov. Neměřila jsem si to, ale odesílala bych rychle (Morseovkou jsem si psala deník 🙂, čtu ji taky rychle, to jsem si ověřila na táboře a jinak nevím…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

na vojně jsem byl u ženistů,takže z morzeovky znám základy ale nikdy jsem ji moc nevyužil.A to i přesto že jsem se ji kdysi naučil.
Jezdil jsem s AM50 nebo s VT-55,takže jsem ji nepotřeboval znát tak jako radisti nebo spojaři.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Conchus

Bohužel, neznám ani s pomocnými slovy. Jsem zanedbán.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Larissa

… -. .- -.. / … .. / .--- . … – . / -. . -.-. — / –.. / – . / … -.- — .-.. -.– / .–. .- – .- – ..- .--- ..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
isteron

Ako štábny radista som na ZVS mal vyslelanie 100, klasickým kľúčom. Príjem 60 – 80. V Službe nočná / denná, priemerne 60 h / týždeň.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek