lukas.zmizik

znáte cokoli, co se dá koupit za „nebaťovskou“ cenu? – 100 kč místo 99? a proč je tato praktika stále úspěšná?

http://www.m-journal.cz/blog/Cic­hovsky/?detail=47

zároveň po přečtení tohoto článku by mne zajímalo, zda zaokrohlování z 9.90 na 10 kč je či není legální a zda je pravdou, že takovéto ceny se tvoří kvůli daním

Nejlepší odpověď
mathew.hasis

ceny jako 59,90 , 99,90 najdeš ve všech supermarketech a v podstatě všude v obchodech jak internetových tak kamenných.. je to pouze marketingový tah.. lidská mysl si uvědomí že sto korunou pokryje všechny ceny které jsou dvouciferné a tudíš se ti to zdá že je to levnější i když je to stejně drahé ( 99,90 – 100 ) 🙂

Další odpovědi
Já...

Znám toho víc, ale 1. co mne napadlo byl Cheeseburger (či Ham-…) v McD a jízdenky v dopr.prostřed­cích…

  • zaokrouhlování JE legální, ale jestli je i morální takto vytvářet cenu " pro plakát na efekt" a přitom si účtovat po zaokrohlení cenu „celou“, toť k diskuzi…
  • u mne Baťovské ceny „úspěšné“ nejsou – vždy (už zcela automaticky) zaokrohluji na „celou“ (tedy 99 na 100, 6,49 na 6,50 a potažmo na 7, 1445,9 na 1446, ap.) Kupuju-li větší množství jednoho zboží, jsem pak i docela „mile překvapen“, že dostanu ještě zpátky…

Tata

Je to vinikající psichologický tah. I když si to člověk neuvědomí pohled na částka 99 Kč ho ubespečí, že zboží nestojí ani sto kurun. Ale když tam bude 100 Kč okamžitě spozorníte a vaše podvědomí zareguje myšlenkou" progboha ono to stojí stovku". Takže tento trik působí již sto let a má stále své výsledky.
Co se týká zaokrouhlení částrky 9,90 Kč na 10 Kč je legální. Co je ale podle mne nemorální, je pokud nakoupíte dest druhů zboží a každá cena končí vyšší částkou než 50 halířů a logicky a matematicky se tato částka zaokrouhluje nahoru, a u pokladny vám takto zaokrouhlí každou účtovanou položku. Podle mně by správně měli zaokrouhlit až celkovou částku. Takové zaokrouhlení potom může představovat i několik korun jen za zaokrouhlování.