annas

Zná někdo z vás hrad Zubštejn, snad nejromantičtější místo Vysočiny? Které další památky v okolí je možné navštívit?

Ptám se kvůli své známé, která se chce po delší době podívat na Vysočinu v okolí Bystřice nad Perštejnem.

Sice je možné najít informace na netu, ale osobní poznatky jsou prý pro ni mnohem lepší.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Za mlada jsem tam i několikrát nocoval. První písemná zmínka je o něm z roku1214. Podle dochovaných pověstí však jeho začátek spadá do roku 564, což by byl zřejmě nejstarší hrad na Moravě.
Co se týče návštěvy Zubštejna, záleží na tom jak schopni turisté jsou. Zajímavá procházka je třeba právě z Víru přes zříceninu Pišolec na Zubštejn , což je cca 4 – 5 km. Zajímavější vycházka s přihlédnutím po krásách Vysočiny je stejná trasa, ale ze Zubštejna se pokračuje na zříceninu hradu Aušperk / z toho už moc nezbylo a i dost mizerně se hledá, ale ten kraj stojí za to / potom pokračovat zpět do Víru nebo na druhou stranu do Bystřice nad Pernštejnem. Toto je tak asi 11 km. Pokud chtějí vidět jen Zubštejn a jedou autem, tak lze od Bystřice zajet do Pivonic, v podstatě na dohled od Zubštejna a vycházka na něj nebude ani 1km. Pokud by měli zájem i o jiné pamětihodnosti, tak bych osobně nevynechal ani gotický hrad Pernštejn. Za návštěvu by stálo i navštívit vzdělávací a kulturní centrum Eden, přímo v Bystřici nad Pernštejnem, které vyrostlo v areálu zámečku Mitrovských, posledních majitelů Pernštejna