Kulpix

Změnila se hodně jména po revoluci (potažmo po rozpadu Československa)?

Nejlepší odpověď
quentos

Jména čeho? Jarda se po revoluci furt jmenoval Jarda.
Kolik je „hodně“?

Další odpovědi
Kepler

Móda jmen dávaným dětem se mění neustále. Za posledních 20 – 30 let nezaznamenávám výrazný posun. Oblíbenější než dříve, jsou jména historicky starší a ryze česká a dosud méně obvyklá. Díky bohu už nefrčí René Skočdopole, apod.

klumprt

Jména ulic docela jo. Hlavně takové ty Leninovy třídy a podobně. U nás třeba změnili náměstí Míru na náměstí TGM a Fučíkovu na Nerudovu. Ale třeba v Mariánských lázních mají pořád ulici Pohraniční stráže, což mě docela překvapilo.
Lidi se asi moc nepřejmenovávali, nebo nevšim jsem si.
A jedno významné město ČR změnilo jméno. A to by mohla být docela pěkná kvízová otázka pro mládež narozenou po roce 1989, jestli vědí, které.

annas

Myslíte křestn jména, když jste uvedl kategorii Rodina?

Ta se mění stále. Pamtuji si, když jsem byla školák, nechodil s námi do třídy ani jeden Tomáš, Matěj, Filip, Martin , Jakub atd. Dnes to jsou jména často používána.

Nfěkterá se stále drží bez ohledu na čas – např. Jiří, Hana, Anna, Petr, Pavel, ale i starší František, Josef atd.

Často se objevují jména ze seriálů – ala na toto téma zde otázka byla.
Např. Esmeralda, Vrátila se jména David, Jakub, Tereza, Tomáš atd.

Takže je vdiět, že po určité době se jména obnovují.

Při změně společenských sytémů se mění nejvíc názvy ulic. Názvy ulic podle těch, byli oslavovaní, se změní na názvy podle těch, kteří byli „zatracovaní“.

Kryšpín

Velmi hodně z části komunistů, veksláků, normalizátorů, na demokraté, kapitalisté, modří, růžovky,bijci komunistů, lobisté, slibotechny, milionáři, miliardáři a další

Kepler

klumprt: no jo, Zlín. dříve Gottwaldov. Spíše se to město mohlo jmenovat Baťov. Ale nemá cenu všechno přejmenovávat za každou cenu. Třeba dejvický kulaťák, dříve náměstí Říjnové revoluce, nyní opět Vítězné náměstí jako kdysi. Ostatně náměstí VŘSR dodnes existují ve více městech.

independent

V Karviné je pořád Makarenkova

Kepler

Asi tam jeho výchovné metody platily, nebo možná jen komáři doufali. Kurviňsky haviř je těžko zvladatelny.