Pralinka1979

Zkušenosti s živým plotem z tisu, máte?

Prosím o vlastní zkušenosti s živým plotem z tisu. Na netu jsem našla hodně obecných informací, ale spíš bych uvítala vlastní zkušenosti s tímto typem rostliny na živý plot. Rostlina se mi líbí a ráda bych založila živý plot. Na zahradě mám plot z túje smaragd (špatná zkušenost) a pak stranu z habru, ale na tom mi vadí, že opadá a na zimu nenabízí soukromí. Tak jsem vybírala mezi neopadavými listnáči a náhodou jsem při brouzdání narazila na ten jehličnatý tis a hodně se mi zalíbil 🙂 A když pominu, že poroste pomaleji, je odolný (povětrnostní vlivy, pes)? Jak jste spokojeni, střiháte jej? Neproschne atp… Zkrátka, jak jste spokojeni, pokud máte z tisu živý plot 🙂???

Nejlepší odpověď
atriplex

Žádný anglický zahradník se neobejde bez tvarovaného živého plotu z tisu (Taxus). Typické anglické trvalkové a smíšené záhony by bez tisových lemů měly jen půl ze své krásy.
Tisy jsou nenáročné rostliny do živého plotu, které prospívají jak na slunci, tak ve stínu. Nejlépe rostou na vzdušném, stále mírně vlhkém stanovišti s kyprou půdou. Podobně jako ptačí zob se také tis vždy prosadí vůči konkurenčnímu tlaku kořenů velkých stromů.
Jestliže potřebujete, aby živý plot byl vysoký za delší dobu, zvolte tis. Tis je jediná jehličnatá dřevina, která dobře snáší silný řez, ale protože velmi pomalu roste, trvá několik let, než dosáhne požadovaného tvaru, hustoty a výšky. Díky pomalému růstu si však ušetříte mnoho námahy s řezem. Proto pokud potřebujete živý plot vytvořit rychleji, vysazujte větší rostliny. Všechny části rostliny včetně květů a semen, kromě červeného míšku plodu, jsou prudce jedovaté. Proto by se tis neměl vysazovat tam, kde si hrají děti.

Výška Volně rostoucí strom nebo velký keř je až 15 m vysoký a 12 m široký, ideální výška živého plotu 1 – 2 m. Taxus baccata a Taxus media ’Hicksii’ patří k nejlepším rostlinám pro živé ploty.

Řez Jednou ročně koncem června.

Půda Vlhká; humózní půda; nemiluje silně kyselou půdní reakci.

Stanoviště Slunné až polostinné; je přizpůsobivý, v průměrných vlhkostních poměrech snese slunce, v zastínění snese i sucho.

Ostatní Vysazujte 3 – 4 rostliny na metr živého plotu, doporučená výška sazenice 40 – 50 cm; krásné, měkké, tmavě zelené jehlice, stálezelený; jedovatá rostlina; mimořádně odolný vůči mrazu, snese znečištěné ovzduší; konkurenčně silný; dvoudomý, červené bobule jen na samičích rostlinách; roční přírůstek 15 – 20 cm.

Další odpovědi
venkovan

Tis je jedna z mála jehličnatých dřevin kterou lze v případě potřeby silně zmladit a zapěstovat nový plot. Patří mezi velmi kvalitní ploty, ale mám pocit, že i on je čas od času napadán různými chorobami, i když v menší míře než dřeviny rodu cypřiše.
Lidi se ho bojí s ohledem na skutečnost, že je prakticky celý jedovatý. Tam kde jsou malé děti, stačí na několik let než dostanou rozum tisy oddělit provizorním plotem. Navíc plody – červená dužnina jedovatá není a semena projdou zažívacím traktem bez problémů. A malé dítě velmi obtížně bude kousat semínka.
Dendrologové říkají, že větvička tisu jsou nechutné, nelze předpokládat, že by si je dítě i dospělý nacpal do pusy v takovém množství aby si poškodil zdraví.
Takže tisy ano – mnohokrát lepší řešení než tůje, cypřiše, smrky apod.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

klanova2

Dobrý den, také máme živý plot z tisu. Jako základ plotu jsme zvolili klasické pletivo odsud http://www.am­stor.cz/ctyrhran­ne-pletivo .. živý plot vypadá opravdu krásně ale záleží jak vypadá váš pozemek. My ho třeba zvolili na té straně, kde nemáme žádné sousedy. Tak tohle pořádně zvažte!