dgfdgf

Zkoušeli jste si někdy sami udělat nábytek?

Já si chci udělat skřín, ale mám strach aby ty peníze, co zaplatím za dřevo nebyly vyhozený. Kolik může stát jedno asi 2m prkno, abych si vypočítal kolik by mě ta skřín stála? Máte nějaký rady, co bych měl znát? Myslíte, že to je obtížná práce? Si to představuju, že k sobě jenom přitluču několik prken.

Nejlepší odpověď
still

Nevím jestli vám můj příspěvek pomůže, ale je opravdu nutné za to dřevo platit komerční cenu? Kdybych se jako vy snažil udělat něco poprvé, sehnal bych si na to nějaké odpadní kusy dřeva a ty využil. Matně si vzpomínám na svůj první botník, dřevo na něj jsem vyhrabal někde v kůlně. Samozřejmě se souhlasem majitele ;)

Člověk by řekl, že ve velkém městě je to problém. Ale např. v Praze vídám tolik bordelu, který se dá využít, přiznám se, že občas něco čapnu a dotáhnu domů. Třeba drahé kancelářské křeslo s ulomeným podstavcem, jinak v perfektním stavu. Někdo ho postavil ke kontejneru. Doma jsem ho opravil a sloužilo další dva roky …

Další odpovědi
Dochy

Zkoušel. V obýváku jsem udělal krásný systém polic. Snad jedinej kus bytu, který jsem zařídil podle sebe. žena kritizuje že to vypadá jak v garáži… (je to na takových těch klasických konzolkách co se zastrkujou do kolejniček… bílý konzolky, ty kolejničky dokonce přelepený tapetou (dekor dřevo). Zkrátka nic ošklivýho kovovýho není vidět, ale žena zkrátka VÍ že je to na tom garážovým železe a to stačí. Poličky mají venkovní rohy zakulacený, všechny hrany kulatý, všechno zbroušený, nalakovaný bezbarvým lakem. Času jsem na tom strávil, že kdyby mi ho někdo proplatil, mám 2 profesionální obývákový stěny.
Pokud to jsi nikdy nic takovýho nedělal a pouštíš se do toho abys ušetřil, zapomeň. Ale pokud si to chceš zkusit, samozřejmě jdi do toho.

Klaproth

„Si to představuju, že k sobě jenom přitluču několik prken.“ Si to představuješ blbě, můj děda byl truhlář a vím, že při výrobě nábytku nic nepřitloukal.

gecco

Záleží na tom, jak chceš, aby skříň vypadala – pokud ti stačí „pár stlučených prken“, není problém (skříň do ´kovbojskýho pubu? 😉…
Jinak bych asi volil jiné materiály (DTD, HDF, lamino…).
Druhou otázkou je, jaké máš stroje a nástroje – a nakolik s nimi umíš zacházet…
___
Cena – pokud uvažuješ o dřevě, pak i ta skříň do kovbojskýho pubu bude dražší, než skříň z nějakého ´nábytku´ (Sconto, Möbelix, Lutz, Idea…) – proběhni se po netu…
___
Jo – dělal jsem si postele, nějaké skříňky…
Myslím, že pěkné, rozhodně funkční, ale

  • cenově (i když nezapočítám práci) rozhodně nad ´masovkou´ z lamina
  • ve slušně vybavené dílně

😉

Jiří Bohumil

Jasně, kuchyňku na míru, skříňky do pracovny a na chatu, skříňky do koupelny pracovní kancelářské stoly do kanceláře a na chatu a.t.d.
Jde o to, jak jsi manuálně zručný(á) a jaké máš vybavení. Stlouct něco z prken je blbost. To se tak hodí akorát na chatu nebo do garáže a určitě nic „nestloukat“, spíše šroubovat a lepit. A když už něco děláš, tak ať to vypadá.
Jinak ale není dnes výroba jednoduššího nábytku problém. Použij lamino (má povrchovou úpravu a není nutno tedy nijak natírat). Pokud by jsi chtěl (a), aby to bylo lehčí, pak použij „laťovku“, ale ta je dražší a musí se povrchově upravit (lakovat, natírat a pod.) Pak použij dlouhé rovné dřevěné prkno, nebo hliníkový profil (na max.délku řezu), ten dvěma svěrkami přitáhni k tabuli zvoleného materiálu a „maflíkem“ (okružní pilkou), nebo „šmidlilkou“ (přímočarou pilkou) s menšími drobnými zuby vyřež podle něj z tabule rozměřené části skříně (vše si nejdřív rozmysli a načrtni, včetně rozměrů). Pak je možno desky buďto sešroubovat „spešl“ šrouby na dřevotřísku, případně vhodnými šrouby s hrubým závitem do dřeva (plochy natřít lepidlem Herkules, Dispercol a pod.) a hlavičky zakrýt plastovými víčky, nebo, což je více „profi“ skolíkovat kolíčky o průměru 8 mm, pro které vrtáš dírky a ty vlepit lepidlem včetně spojovaných ploch (Herkules, Dispercol a pod. Vše se dostane běžně v obchodech se šroubky, řemeslnických potřebách, nebo v dřevoprodeji).
Hrany zapracuj nažehlením „nažehlovacích hran“, v příslušné úpravě jako má lamino. Jsou samolepící nahřátím pomocí běžné žehličky. Pro uchycení dveří je možno použít různé panty, kterých je na trhu rovněž velký výběr. Pro šuplíky jsou zase „lyžinky“, které umožňují bezproblémové vysouvání. Šuplík zhotovíš stejným způsobem, jako vlastní skříň. Takže, pokud nejsi opravdu „lempl“, žádný problém. Dnes jsi schopen jednoduše vyrobit nábytek skoro jako profík. Oni to většinou nevyrábí jinak, pouze na to mají lepší vybavení.
Vše se dostane na trhu, jenom si vše rozmyslit a vybrat.
Jo, ještě dodávám, jak píše still, je možno při různých „akcích“ a na bazar shopech sehnat různý starý nábytek a staré skříně, za pár korun, ze kterého je možno použít dobrý materiál a nábytek vyrobit (třeba na zkoušku) z těchto zdrojů. Třeba ze starých sektorových sestav „U“ (jsou ještě i většinou z laťovky, takže kvalitní materiál) A přijde to velmi levně. Neboj se toho a přeji úspěch.

mosoj

S trochou zručnosti lze udělat nábytek bez problémů. Je třeba ale znát pár truhlářských fíglů a znát truhlářské pojmy.

Nejčastěji se dělá nábytek z laminové desky, spárovky či laťovky. Nejčastěji je to z toho lamina. Zapomeň na to, že by jsi si rozměry desek upravoval sám. Jde to velmi těžko a většinou poškodíš laminový lem na okrajích.
Dnes ti desky naformátuje, případně i nalepí ABS hrany ( vypadá to lépe než obyčejné zažehlovací) každý lépe vybavený truhlář. Dělají to i v každém hobby marketu.
Jediné co musíš dodat, je přesný nákres ( na mm) desek ( pozor na směr desénu) a jejich počet.
Pak již můžeš začít sestavovat pomocí kolíčků. Stačí na to vrtačka, 8 mm vrták do dřeva , kolíky, kolíčkovací trny a lepidlo na dřevo.

Pokud by jsi chtěl dělat dvířka, potřebuješ vědět co jsou to vložené , naložené a polonaložené panty. U zásuvek pak znát různé druhy pojezdů a jejich použítí i když se dnes používají celé pojezdy, které tvoří boky a zadní část zásuvky. Dodává se jen přední deska a dno.

Doporučuji najít si na YOU TUBE nějaké video.

Přikládám fotky svého prvního nábytku do pracovny ve sklepě. Dvířka jsou vložená, dnes bych dělal naložená !!! Nicméně, pokud se na to necítíš a nech dvířka. Nech to sklepnout u truhláře. V tomto případě to přijde levněji.

http://imgway­.cz/s/90X

http://imgway­.cz/s/90W

Emefej

Zkoušel, zahradní nábytek je mé vlastnoruční dílo.

Mc Merkurion

… jo, dělal, dělám, a dělat budu …

iceT

Postavila jsem funkční konferenční stolek z kartónovych krabic. Akorát nohy sis na něj nesložil, ale na jidlo, psaní a notebook stačil.

https://m.you­tube.com/watch?v=t3PUb­ZCrGYc

https://m.you­tube.com/watch?v=lY­epJKWIYVs

Hedavik

Hřebíčky a kladívko určitě ne, prkno 2 metry asi podle mě dost..peněz myslím:-)ale zkusila bych podle, asi ne mála, návodů na netu-nejdřív závěsnou, nebo vestavěnou, aby byly nějaké body pro „upevnění“. Materiál v „hobymarketu“-nařežou, ohraní-ale jestli nemáte vrtačky do dřeva atd., tak drahé, drahé, drahé – nástroje jsou drahé, jestli vám neleží doma v dílně ..Jinak podle mě je lepší udělat si svou – podle interiéru – nebo od truhláře na míru – ale co udělá truhlář – udělám si sám 🙂 teda nějaký šikula – ne přímo já.. zdravím všechny.. kutily!

Jakub Tlapal

Já jsem chtěl taky vyrobit nábytek do pergoly. Líbí se mi ten z palet. Než jsem se k tomu ale dostal, tak manželka objednala dřevěný zahradní nábytek z https://www.zah­radni-dreveny-nabytek.cz/ . Chvíli jsem byl naštvaný, protože jsem se na výrobu nábytku těšil, ale zase na druhou stanu mám práce tolik, že nevím, kdy bych se k tomu dostal a takhle jsme měli nábytek hned.

vranovahan

Vyloženě vyrobit vlastní nábytek? To ne. S čím mám ale docela dobrou zkušenost je restaurování. Asi před rokem se mi z https://www.bi­ginzerce.cz/ povedlo sehnat takový starý stolek. Lak byl v otřesném stavu, ale samotné dřevo ok, tak jsem ho celý obrousila, znovu nalakovala a teď je skoro jako nový. :)

Michálek1245

Jako poličku udělat zvládnu, ale do čehokoliv náročnějšího jsem se nikdy nepustil. Nějak mě to vlastně ani nenapadlo. Přijde mi jednodušší a levnější jít třeba na https://www.li­vli.cz/katego­rie/nabytek-464/ a koupit si nábytek na internetu. Prakticky nekonečný výběr a tu kvalitu dneska už taky doženete. :) A máte to bez práce. 😉

Kórty

to bych nedělal

dgfdgf

Byla by to skřín bez dveří.