dust8

Zeman vyznamená Prymulu, Gotta i herce Pavla Trávníčka. Je tohle vše oprávněné?

Zdroj: https://www.fo­rum24.cz/zeman-by-povazoval-za-zbabelost-zruseni-oslav-28-rijna-na-hrade/

Nejlepší odpověď
Drap

Je v pravomoci prezidenta, aby rozhodl komu dá či nedá vyznamenání.

Další odpovědi
ivzez

Jistě, že je to oprávněné.
Volit, koho vyznamenat je v kompetenci prezidenta.

Mě by jen zajímalo, proč si někteří stále myslí, že kvůli některým věcem, s nimiž nesouhlasí,
je nutné odsuzovat veškeré konání někoho jiného.

led

Prezident vyznamenáva na základe návrhov komisie, ktorá je v úzadí.
Takže neváľajte všetko na prezidenta.

paul1

Já myslím, že je to v pohodě. Zaslouží si to.

Kepler

Mně už od našeho prezidenta nic nepřekvapuje. Už jen čekám, kdy dostane vyznamenání in memoriam Jaroušek Cimrmanů. ❤

anonym

A kde je Kryl, Palach nebo Milada Horáková, kterou vyznamenala prezidentka Slovenska?

hapiky

Já si myslím, že vyznamenávat některé řekněme ne ty nejlepší či zasloužené snižuje cenu vyznamenání. Jsou případy, kdy naopak vyznamenaný odmítl vyznamenání pro řekněme jiná špatná rozhodnutí.

elkon

Je pravomocí prezidenta oceňovat toho, koho uzná za vhodné. Návrhy dostává např. od parlamentu. O nějakém oprávnění nemůže být řeč. Je to nesmyslná otázka.

Annemone

Poslechněte si toto. https://youtu­.be/lv8qD4XV5a8

Hufnágl

Raději vyznamenat uvedené osobnosti, než vyhlásit amnestii, jak to udělali ti dva šašci Vašci.

elkon

Proč by měl vyznamenávat sebevraha Palacha. Psychicky zdravý člověk si na život nesáhne. Dokonce bývalo sebepoškozování trestné, nevím zda to ještě platí.

anonym

Protože jeho čin se stal symbolem odporu proti smířlivosti, rezignaci v boji proti komunistické diktatuře a vpádu vojsk, jež nás okupovala.

Vaše slova tento čin bagatelizují a nahrávají komunistické rétorice. Ač děsivý čin, nesmíme zapomínat, že ne všichni se vzdali odporu proti režimu a jeho nesmyslnosti.

Hufnágl

Jens
… a že jsi nevzpomněl Mistra Jana Husa?

anonym

Může být. I Vy můžete navrhnout svého favorita, pokud k tomu máte důvod a budete mít podporu.

anonym

ivzez: Je to kritický pohled na konání našeho zaměstnance, kterým Miloš Zeman je. Některá vyznamenání se nesetkala s plnohodnotným odůvodněním (David, Klaus..). To není jeho soukromá akce, naopak lidé, kteří dostávají ocenění jinde, u nás žel uznání nedostanou, ale to je už je součást naší historie.

ivzez

Jensi, kritický pohled je v pořádku.
Není v pořádku „kopání do prezidenta, ať udělá, co udělá“.

Je nesmysl ptát se na „oprávněnost“ udělení vyznamenání.
Prezident jen vybírá z předložených návrhů.

mosoj

Až budeš presidentem můžeš to napravit.