alokin

Zdravím, na rentgenu hlavy mi našli napíšu přesný název kalcifikát ve falx cerebri 2*1 cm či osteom

jdu ze neurologem který mi má napsat žádanku na CT nebo Magnetickou rezonanci, jaký je mezi tím rozdíl prosím? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Drap

Osteom je nezhoubný nádor. Pomocí CT nebo magnetické rezonance dokáží lékaři přesně určit jeho polohu a tvar. Magnetická rezonance je zobrazení pomocí rentgenového záření. Magnetická rezonance je zobrazení pomocí magnetického pole a magnetického vlnění. Každá metoda zobrazuje trošku jinak. Lékař určí který způsob je pro konkretního pacienta výhodnější.

Další odpovědi
Dochy

Opravím Drapa, zřejmě se přepsal:
Magnetická rezonance – měří se nějaké fluktuace v silném magnetickém poli. Teoreticky by to mělo být pro člověka zcela neškodné.
CT: 3D zobrazení na základě rentgenového snímání.

Obojí je „tunel“ kdy se pacient prováží skrz snímací aparaturu.

A každá z těchto metod dokáže zobrazit trochu jiné objekty – v některých případech může být pro diagnostiku jedno, která metoda se použije, jindy lze použít jen jednu z nich.