led

Zbytočná, nezmyselná, hlúpa otázka, alebo… nie…

Dosť často zaregistrujem otázku, ktorá sa mi zdá, podľa môjho názoru, zbytočná, alebo nezmyselná, alebo priamo hlúpa, prípadne ich kombinácie.
No, taktiež dosť často po uvedomení si súvislosti jej pôvodu, vzniku, zámeru zisťujem, že vlastne otázka plní svoj účel, teda nie je zbytočná, napriek zamietavému názoru väčšiny, či odborníkov.
Veď podobné hlúpe, zbytočné i nezmyselné otázky poznáme i z našej dávnej histórie, zvedavci veľakrát skončili v plameňoch inkvizície. „Točí sa naša Zem? Čo je za našou oblohou?…“
Teraz som na rozpakoch, čítala som aj tu, v odpovedi.cz, otázky, ktoré boli zhodnotené tiež ako zbytočné, prípadne nezmyselné, alebo hlúpe, ale nezdali sa mi také.
Myslím, že občas sú naše odpovede, hlavne tie hodnotiace psychický stav pýtajúceho, trochu zbrklé.

Položila som si, tým aj vám, otázky
(nebudem to robiť spôsobom samostatných príspevkov – otázok, nezbieram body, ale odpovede):
1 – Podľa čoho poznám, že otázka je „nevhodná“ tj. nezmyselná…, zbytočná…, hlúpa…?
2 – Naozaj je taká, ako sa zdá mne, alebo ju len nechápem?
3 – Chápem je tak, ako zamýšľa jej autor?
4 – Čo touto otázkou autor sleduje?
5 – Na zbytočnú, nezmyselnú, hlúpu otázku odpovedáme preto, lebo chceme dať najavo svoj výsmech, získať bodové ohodnotenie, alebo „len tak zo zábavy“?
bonus:
6 – je aj táto otázka typu nevhodná viď bod 1?
7 – …kritici, je zaradená správne? Je táto otázka aj pre vás aktuálna?

Doplňuji:
Vidím, že ste moju otázku (otázky) zobrali len s pohľadom na túto stránku. Ale moja otázka, aj keď ako príklad som použila odpovedi.cz, sa netýka len tejto stránky. Stretávame sa s tým predsa všade aj v bežnom živote, v práci, škole, na ulici, médiách.
Zaujíma ma to v širšom zábere, použijem príslovie z odpovede Dr.Bana -
radšej vyzerám ako ten blbec, ktorý sa pýta, než ním byť.

Nejlepší odpověď
Drap

Reklamy a vulgární otázky sem nepatří , s tím souhlasím. Ostatní diktát některých co je či neni vhodné mi připadá nesmyslný. Stejně tak lpění na přesném zařazení do příslušné kategorie. Odpovídám na otázky a ne kategorie. Pokud chci, odpovím, pokud nechci neodpovídám, a myslím, že toto rozhodnutí by mělo být věcí každého jedince.

Další odpovědi
anonym

Odpovím příslovím : Zeptáš -li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec. Nezeptáš -li se, budeš blbcem po celý život.

venkovan

Jednoduchá odpověď – záleží na tom či onom jedinci, jak si položenou otázku vyloží, jak ji pochopí a jak kdo na takovou odpověd chce odpovědět. A co je jednomu hloupé, může být pro dobrého dobré.
Ještě štěstí, že alespoň zde se mohou lidi rozhodnout o své vůli.

anonym

Led, myslím si, že Ty patříš mezi lidi, kteří v tomto směru netápou.
Je samozřejmé, že posuzování zbytečnosti a účelnosti otázek je závislé na momentálním psychickém rozpoložení jak tazatele, tak odpovídajícího. Také je třeba brát některé otázky v mnohem širším kontextu a snažit se je dát do souvislostí (z nedávné doby takto vnímám otázky: „Definuj ženskou sílu“. To tazatelka příliš nevylepšila doplněním, že se ji jedná také „o sílu duševní“. Reakcí byla otázka: „Definuj mužskou sílu“, následoval dotaz „Definuj dětskou sílu“ a završil to dotaz „Definuj lidskou blbost“.
Je nutné si uvědomit, že tazatel a odpovídající nemusí být vždy stejně naladěni. Proto může některý dotaz vyvolat pobouření a jiný podstatně stupidnější projde bez poznámek. Také jsme si některé tazatele zvykli tolerovat, ačkoliv jejich otázky jsou prazvláštní (Michal Kole, bolak). Nicméně je určitá část komunity bere jako zpestření a pokud vulgaritou nebo neustále opakovaným problémem nejsou obtěžujícími na těchto stránkách, tak není důvod je mazat.
Nedocílíš zde optimálního stavu, aby se zbytečné otázky neobjevovaly. To by musel opravdu zvládnout admin a na to sám nestačí. Jsou to převážně ty dotazy, na něž tu odpovídáno už bylo a ve valné většině mnohokrát. Jenže odkaz na „šedou lištu“ se zdejším rebelům nelíbí. Možná je to díky tomu, že jejich nápaditost, jak položit otázku, se už vyčerpala. Nebo mají skutečnou potřebu sbírání bodového hodnocení za každou cenu (a to přesto, že tvrdí navenek pravý opak).
Nejhorší jsou zde otázky na školní učivo. Bylo by dobré, kdyby si zastánci takového zneužívání zdejšího servu konečně uvědomili, čemu vlastně svým vypracováváním domácích úkolů žákům školou povinných dávají základ. Tito žáci si nechají vypracovat úkol někým jiným, opíšou vypracování, ale ve skutečnosti tomu nerozumí. Dopouští se podvodu na svém učiteli, protože mu předkládají cizí práci. Následně ale tento podvod může postihnout zpětně je, protože u první prověrky se většinou na neznalost dané látky přijde. Co to tedy vyřešilo?
Odpovídající nasbíral body za to, že někomu dopomohl k podvodu. Tazatel nasbíral body proto, že se tázal s úmyslem spáchat podvod.
Jak jiné by bylo, kdyby žák, který si neví rady s nějaký příkladem, napsal do otázky, kam dospěl a požádal o radu s dalším postupem.
Jenže tak to tady nefunguje. Ony ty děti neumí slušně ani požádat. Vyštěkávají na nás příkazy, abychom jim vypracovali jejich úkoly, a jsou jedinci, kteří jim ještě za to dají palec.
Vodítkem pro zbytečnost otázky by mělo být právě její zařazení do příslušné kategorie. Otázka kladená stále dokola (viz volby, pracovnice ÚP a jejich plavání) určitě zbytečnou je. Dotaz zařazený do aktualit nebo zábavy má sloužit k zábavě, proto je zde také podstatně větší tolerance. Tady bych se smyslem nebo nesmyslností otázky vůbec nezabývala. Dotazy dle příslušných kategorií by však měly být seriozní a zde bych pro změnu pro přílišnou toleranci nebyla.
Vše je uvedeno v pravidlech a v kodexu. Dbát nad pořádkem by tu měl admin.
Já nechápu, proč se tu neustále řeší to, co by měli všichni znát a tudíž respektovat.
Když přijdu k někomu domů, dbám na jeho pravidla a zvyklosti. Když přijde někdo ke mně, musí pro změnu respektovat mne. Jestliže jsme přišli na servr, který jsme si sami nezaložili, musíme dbát pravidel jeho zakladatele!
Tok co se na tom pořád dokola musí probírat?

johana 56

Možná i tato odpověď bude hloupá a nesmyslná.
Každý rodič se snaží zodpovědět všechny otázky své ratolesti již odmalička.Neznám nikoho,kdo by svému dítku řekl „je to hloupost,nesmysl,na tohle se neptej“.Hledáme vysvětlení,dů­vod,přirovnání­.Protože každý člověk je originál,jeden pochopí ihned,jiný potřebuje vysvětlení tzv. „po lopatě“ a ne jednou.Platí „zeptej se – moudrý odpoví,nafoukanec se ti vysměje“.
Do jiné kategorie pochopitelně patří vulgarita,osočování a urážky,které by se tolerovat neměly.
Doba se mění a s ní také chování.Dnešní mladá generace pokládá dotazy,které byly pro starší kdysi tabu.Nestydí se zeptat na věci,které jsou pro ně samozřejmostí.
Je to vše o respektování,sluš­nosti a snaze vyjít tomu druhému vstříc.

led

Ďakujem všetkým, ktorí okrem odpovedí na konkrétne otázky, prejavia aj svoj názor.

annas

Ad led. Vyjadřovala jsem se v poslední době několikrát. Vzhledem k tomu, že se po Dni D charakter Odpovědí změnil, musí se uživatel rozhodnout, zda se přizpůsobí … Máte pravdu. Pro někoho je otázka banální, pro jiného třeba i „životně důležitá“. Samozřejmě otázka nebo odpověď by neměly jiného urážet či ponižovat … Více lidskosti ..

Pokud jde o zábavné otázky či některé ankety – rozhodnutí je na každém, zda chce či nechce reagovat. Rovněž se již několilkrát řešilo i jejich bodování či nebodování…

Je třeba rozlišit, co mohu změnit, co nikoliv. Pokud nemohu změnit, je třeba změnit k tomu postoj…