Reezo

Mám nárok na podporu, když jsem byl donucen podepsat dohodu o ukončení pracovní činnosti?

Nedostanu ani odstupné a jde mi o to jestli mám nárok na podporu například, když jsem byl donucen podepsat dohodu o ukončení pracovní činnosti?

V práci byl incident, který není až tak moc moje vina. Poté mi měl být zaslán vytýkací dopis, který ke mě nikdy nedorazil a pod psychologickým tlakem jsem byl donucen, jelikož jsem byl v tu chvíli bezradný a nevěděl jsem co mám dělat. Jinak, že by mě vyhodili prý za vážné porušení pracovní morálky nebo jak to přesně je.

Nejlepší odpověď
Hans51

Donucení těžko prokážete.

Další odpovědi
anonym

Jak donucen, fyzicky? Měl k tomu nějaký vážný důvod?

mojitek

nárok máš,budeš brát 45% z průměrného platu po dobu 5 měsíců(pokud splňuješ i podmínku,že máš odpracován 1 rok za zpětné 2 roky). PS: jak „donucen“???

Určité výpovědní důvody může zaměstnavatel uplatnit (vůči zaměstnanci použít) jen tehdy, jestliže byl zaměstnanec na možnost výpovědi zaměstnavatelem předepsaným způsobem předem upozorněn, resp. jestliže byl nejprve vyzván k odstranění nedostatků ve své práci, a to v tzv. vytýkacím dopisu.

Výpověď pro neuspokojivé pracovní výsledky je možné zaměstnanci podle ust. § 52 písm. f) – části ustanovení za středníkem – zákoníku práce dát, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil.

Pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci (tzv. soustavné méně závažné porušování pracovní kázně) je možné dát zaměstnanci podle ust. § 52 písm. g) – části ustanovení za středníkem – zákoníku práce výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.[1]

Vytýkací dopis musí mít písemnou formu a musí být doručen zaměstnanci do vlastních rukou[2] – nejvhodnější je osobní doručení zaměstnavatelem resp. pověřeným zaměstnancem přímo na pracovišti, případně v bydlišti nebo kdekoliv jinde bude zaměstnanec zastižen, není-li to možné, pak je třeba písemnost zaslat zaměstnanci prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na poslední adresu zaměstnance, která je zaměstnavateli známa, není-li doručováno ve smyslu a za podmínek ust. 335 zákoníku práce prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací.

Mnohdy taková písemnost slouží jako důkaz v případném soudním sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru. Jestliže zaměstnanec případnou žalobou platnost výpovědi napadne, mohla by výpověď být shledána soudem se všemi důsledky z toho vyplývajícími neplatnou (viz zejména ust. § 69 zákoníku práce), a to nikoliv proto, že by nebyl výpovědní důvod naplněn a ve vztahu k zaměstnanci dán, tedy proto, že se zaměstnanec nedopustil jemu vytýkaných prohřešků, ale jen proto, že zaměstnavatel zaměstnance písemně ve vytýkacím dopisu předem – při zachování stanovených lhůt – nevaroval před možností výpovědi nebo jej nevyzval k odstranění nedostatků v práci.

Pokud zaměstnanec nesouhlasí s obsahem vytýkacího dopisu, nemá to vliv na jeho platnost. Zaměstnanec však může např. písemně reagovat – oponovat zaměstnavatelovým výtkám k jeho práci. I taková písemnosti bude mít v případném soudním sporu svůj význam.

Drap

No ta vidíš, nebyl jsi donucen. Podepsal jsi sám na základě svého rozhodnutí. Mohl jsi se nechat vyhodit na základě vážného porušení pracovní kázně a neměl by jsi ani nárok na podporu. Alespoň jsi sám poznal, jak v praxi funguje demokracie. Sám ses mohl svobodně rozhodnout.
Pokud jsi splnil všechny podmínky pro udělení podpory, tak ji i dostaneš. Co nejdříve se přihlas na ÚP

Quimby

Jakože tě fyzicky donutil to podepsat? V tom případě bych se rovnou obrátil na policii.

ivzez

Máte čím doložit nátlak zaměstnavatele?

Dohodu o rozvázání pracovního poměru ÚP vyhodnotí jako dobrovolné
ukončení zaměstnání bez vážného důvodu, takže se podpora se bude po celou
podpůrčí dobu krátit na 45 % průměrného čistého příjmu.
_____

Zákoník práce žádný „vytýkací dopis“ nezná.

Stačí jedno písemné upozornění nebo výzva k odstranění nedostatků v práci. Pokud zaměstnanec v přiměřené lhůtě nedostatky neodstraní, může následovat výpověď bez nároku na odstupné.

Mohlo by být zajímavé, jak by zaměstnavatel před soudem
prokazoval doručení dopisu, který se k Vám nedostal…

mojitek

vytýkacích dopisů musí být několik a musí být „doručeny“.Lze se odvolat proti tomuto /těmto dopisům. Ale to už je jedno,nelze to vrátit. V každým případě pokud je ukončení prac.poměru dohodou,tak z ÚP budeš dostávat 45% platu po dobu 5 měsíců

ivzez

Zákoník práce „vytýkací dopis“ nikde nezmiňuje,
upozornění na možnost výpovědi stačí jen jedno
v posledních šesti nebo dvanácti měsících (podle
druhu nedostatku, který má zaměstnaec odstranit
nebo napravit.

Takže žádný „vytýkací dopis“ a už vůbec ne několik…

mojitek

pořád se lze odvolat proti nařčení .Jen nerozumím tomuto"stačí jen jedno
v posledních šesti nebo dvanácti měsících (podle
druhu nedostatku".PS: pojem „vytýkací dospis“ už neexistuje?Zru­šili to?