Avatar uživatele
Reezo

Mám nárok na podporu, když jsem byl donucen podepsat dohodu o ukončení pracovní činnosti?

Nedostanu ani odstupné a jde mi o to jestli mám nárok na podporu například, když jsem byl donucen podepsat dohodu o ukončení pracovní činnosti?

V práci byl incident, který není až tak moc moje vina. Poté mi měl být zaslán vytýkací dopis, který ke mě nikdy nedorazil a pod psychologickým tlakem jsem byl donucen, jelikož jsem byl v tu chvíli bezradný a nevěděl jsem co mám dělat. Jinak, že by mě vyhodili prý za vážné porušení pracovní morálky nebo jak to přesně je.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Reezo

Zajímavá 0 před 2981 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hans51

Donucení těžko prokážete.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Jak donucen, fyzicky? Měl k tomu nějaký vážný důvod?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mojitek

nárok máš,budeš brát 45% z průměrného platu po dobu 5 měsíců(pokud splňuješ i podmínku,že máš odpracován 1 rok za zpětné 2 roky). PS: jak „donucen“???

Určité výpovědní důvody může zaměstnavatel uplatnit (vůči zaměstnanci použít) jen tehdy, jestliže byl zaměstnanec na možnost výpovědi zaměstnavatelem předepsaným způsobem předem upozorněn, resp. jestliže byl nejprve vyzván k odstranění nedostatků ve své práci, a to v tzv. vytýkacím dopisu.

Výpověď pro neuspokojivé pracovní výsledky je možné zaměstnanci podle ust. § 52 písm. f) – části ustanovení za středníkem – zákoníku práce dát, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil.

Pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci (tzv. soustavné méně závažné porušování pracovní kázně) je možné dát zaměstnanci podle ust. § 52 písm. g) – části ustanovení za středníkem – zákoníku práce výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.[1]

Vytýkací dopis musí mít písemnou formu a musí být doručen zaměstnanci do vlastních rukou[2] – nejvhodnější je osobní doručení zaměstnavatelem resp. pověřeným zaměstnancem přímo na pracovišti, případně v bydlišti nebo kdekoliv jinde bude zaměstnanec zastižen, není-li to možné, pak je třeba písemnost zaslat zaměstnanci prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na poslední adresu zaměstnance, která je zaměstnavateli známa, není-li doručováno ve smyslu a za podmínek ust. 335 zákoníku práce prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací.

Mnohdy taková písemnost slouží jako důkaz v případném soudním sporu o neplatnost rozvázání pracovního poměru. Jestliže zaměstnanec případnou žalobou platnost výpovědi napadne, mohla by výpověď být shledána soudem se všemi důsledky z toho vyplývajícími neplatnou (viz zejména ust. § 69 zákoníku práce), a to nikoliv proto, že by nebyl výpovědní důvod naplněn a ve vztahu k zaměstnanci dán, tedy proto, že se zaměstnanec nedopustil jemu vytýkaných prohřešků, ale jen proto, že zaměstnavatel zaměstnance písemně ve vytýkacím dopisu předem – při zachování stanovených lhůt – nevaroval před možností výpovědi nebo jej nevyzval k odstranění nedostatků v práci.

Pokud zaměstnanec nesouhlasí s obsahem vytýkacího dopisu, nemá to vliv na jeho platnost. Zaměstnanec však může např. písemně reagovat – oponovat zaměstnavatelovým výtkám k jeho práci. I taková písemnosti bude mít v případném soudním sporu svůj význam.

Upravil/a: mojitek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

No ta vidíš, nebyl jsi donucen. Podepsal jsi sám na základě svého rozhodnutí. Mohl jsi se nechat vyhodit na základě vážného porušení pracovní kázně a neměl by jsi ani nárok na podporu. Alespoň jsi sám poznal, jak v praxi funguje demokracie. Sám ses mohl svobodně rozhodnout.
Pokud jsi splnil všechny podmínky pro udělení podpory, tak ji i dostaneš. Co nejdříve se přihlas na ÚP

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Quimby

Jakože tě fyzicky donutil to podepsat? V tom případě bych se rovnou obrátil na policii.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Máte čím doložit nátlak zaměstnavatele?

Dohodu o rozvázání pracovního poměru ÚP vyhodnotí jako dobrovolné
ukončení zaměstnání bez vážného důvodu, takže se podpora se bude po celou
podpůrčí dobu krátit na 45 % průměrného čistého příjmu.
_____

Zákoník práce žádný „vytýkací dopis“ nezná.

Stačí jedno písemné upozornění nebo výzva k odstranění nedostatků v práci. Pokud zaměstnanec v přiměřené lhůtě nedostatky neodstraní, může následovat výpověď bez nároku na odstupné.

Mohlo by být zajímavé, jak by zaměstnavatel před soudem
prokazoval doručení dopisu, který se k Vám nedostal…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mojitek

vytýkacích dopisů musí být několik a musí být „doručeny“.Lze se odvolat proti tomuto /těmto dopisům. Ale to už je jedno,nelze to vrátit. V každým případě pokud je ukončení prac.poměru dohodou,tak z ÚP budeš dostávat 45% platu po dobu 5 měsíců

před 2981 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Zákoník práce „vytýkací dopis“ nikde nezmiňuje,
upozornění na možnost výpovědi stačí jen jedno
v posledních šesti nebo dvanácti měsících (podle
druhu nedostatku, který má zaměstnaec odstranit
nebo napravit.

Takže žádný „vytýkací dopis“ a už vůbec ne několik…

před 2981 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

pořád se lze odvolat proti nařčení .Jen nerozumím tomuto"stačí jen jedno
v posledních šesti nebo dvanácti měsících (podle
druhu nedostatku".PS: pojem „vytýkací dospis“ už neexistuje?Zru­šili to?

před 2980 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek