KdoSiOdJinud

Založení charity

Vím, otázka tu již byla ( http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zalozit-charitu ), ale zajímalo by mě, jestli to Marina N dotáhla do konce, jestli se tu neobjevil někdo, kdo má zkušenost apd.

Záměr v bodech:

  • charita by měla být pro podporu jednotlivců (s jakýmkoliv problémem viz 3.bod)
  • on-line seznam těch co potřebují pomoci
  • na seznam by se člověk mohl dostat až po zhodnocení situace charitou (námi)
  • jak člověk co potřebuje pomoc, tak člověk co pošle příspěvek by si mohli vybrat jestli chtějí vystupovat veřejně či anonymně
  • u záznamu na webu i v případě anonymity by byl ověřený popis toho, jak se člověk do situace dostal
  • možnost nejen finanční podpory, ale např. nabídky práce apd…
  • veškeré příspěvky transparentně na webu u jednotlivých „potřebných“
  • každý by si tedy mohl sledovat svůj příspěvek, komu šel apd.

Takováto charita se mi na první pohled jeví jako beznákladová (když nepočítám náklady na provoz webu, což by bylo řádově stokoruny ročně a vytvoření bych vzal např. na svá bedra :) )

Jsou tam nějaké skryté odvody státu nebo tak něco?
Jak funguje u dárců odpočet z daně?

Rejpalové jako dr.axi apd. toto ignorujte, zajímají mě jen věcné připomínky, nápady, tipy – snažím se shromáždit co nejvíce informací o dané problematice, abych vůbec věděl, co by to obnášelo…
Doplňuji:
Tak díky za tipy a rady. Můj výstup a taky postup co tedy zrealizuji:

  1. nadací je hodně – je zbytečné zavádět další
  2. zákonů co to limitují je nad hlavu a pokud bych nechtěl z nadace mít profit, nezvládl bych svoji současnou práci a zároveň věnovat čas nadaci
  3. zkusím najít nadaci blízkou mé myšlence, zapojit se, po zkušenostech případně navrhnout rozšíření o mé zamýšlené řešení

DÍKY ZA INFO! :)

Nejlepší odpověď
ratava

Ono to asi tak jednoduché nebude… Sice osobně o zakládání neziskovek nic nevím, ale alespoň z toho, co se dá dohledat:
tady je takový souhrn:
http://www.czech­.cz/cz/Podnika­ni/Ekonomicka-fakta/Neziskovy-sektor
Tady nabízí pomocnou ruku a školení:
http://www.ne­ziskovky.cz/clan­ky/506/o-nas/
… to by bylo asi nejlepší řešení. Dále mi přijde, že si musíte pořádně rozmyslet, jaký „formát“ bude vaše charita mít- občanské sdružení, nadační fond…? Od toho se nejspíš budou odvíjet i vámi dotazované odvody státu, ale i spoustu jiných věcí…
Tady máte na prostudování pár zákonů:
http://spcp.prf­.cuni.cz/lex/248-95.htm
http://spcp.prf­.cuni.cz/lex/83-90.htm
http://i.iinfo­.cz/urs-att/p_227-97-112397857010940.htm
a tady jednu povedenou bakalářskou práci, sice z roku 2005, ale kdyby došlo ke změnám, najdete je v patřičném zákoníku
http://is.muni­.cz/th/69191/es­f_b/bakalarska_pra­ce.pdf

(zbytek si jistě dohledáte)

Dále můžete počítat s tím, že v dnešní době, kdy existuje spousta rádoby charit, vás, byť to třeba myslíte opravdu, budou lidé házet do jednoho pytle a v případě jakýchkoliv darů budou dávat přednost již známým jménům.
Dále píšete, že by byla pro podporu jednotlivců s jakýmkoliv problémem, ale o jejich zařazení byste rozhodoval vy/ vaše charita. Asi si v tomto případě budete muset stanovit jasná a nikým nenapadnutelná kritéria, nedokáži si představit, že za vámi přijde jedinec s hmotnou- sociální- či jinou nouzí a vy podle „čehosi“ rozhodnete, zda se o něj postaráte, či ne. Nehledě na to, že občas je ta pomoc potřebná bez odkladu, takže na nějakou „inzerci“ na webu asi nebude čas… Zkuste si sám představit, že vás kontaktuje týraná matka s dětmi- „pověsíte“ ji na web? Na týden, dva…? (nebo jiný případ…)

Jestli to myslíte se založením opravdu vážně, oběhněte si pár charit. sdružení po republice, klidně jako dobrovolník na pár měsíců, ať víte pořádně do čeho jdete. Třeba zjistíte, že než zakládat další charitu, bylo by lepší zahájit spolupráci s nějakou již založenou. Protože už jen pro to, že se vám váš nápad jeví jako beznákladový, byste mohl tvrdě narazit, ať už při zakládání své organizace, tak při jednání s lidmi, kteří ne vždy mají v této věci patřičnou solidaritu… Ona totiž myšlenka je od reality často hóóódně vzdálená…

Další odpovědi
venkovan

Myslím, že je u nás dost renomovaných nadací, fondů apod., které poskytují pomoc.
prezentovat svoje problémy veřejně na webu – (někdo to musí schválit, tak musí vědět) nemusí být zrovna přínosné – lze se taková informace lehce zneužít.
Anonymně – opět někde musí být uvedeno jméno, kontakt.
A otázka je, zda se najde dost dárců. Několika násobně budou žádosti o pomoc.
Dárce to má trochu složitější – jen část daru je odpočitatelná – větší část jde ze zisku dárce. Nepamatuji se, ale mám pocit, že do nákladů se dává cca 10 %, 90% jde z kapsy(zisku dárce).
Je zákonem určeno kolik % z celkového objemu darů charita může využít na svůj provoz.
Myslím, že lepší se bude podívat na www.icn.cz, kde mají profíky a mohou kvalifikovaně odpovědět.