Herbit

Zajímalo by mne, jak funguje airbag. Četl jsem, že se nafoukne a následně vyfoukne současně s dopadající hlavou.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Nejprve pro aramah: ano, vyfoukne se, protože jinak by tě zadusil.
A nyní k funkci airbagu:
Airbag se skládá ze tří hlavních částí – vzduchový vak, vyvíječ plynu a řídící elektronika se senzory nárazu.

Pokud dojde k nárazu, senzory (akcelerometry) ho zaznamenají a řídící elektronika aktivuje vyvíječ plynu. Během velmi krátké doby (cca 40 ms) se do té doby složený vzduchový vak nafoukne a vytvoří tak před pasažérem ochranný prostor, který zbrzdí pasažérův náraz. Velmi krátce po aktivaci se však airbag automaticky vyfoukne; pasažér tak zpravidla zaregistruje až vyfouknutý airbag. Obdobně fungují všechny druhy airbagů, liší se jen rychlostí nafukování, umístěním a dalšími detaily.

Původně byl airbag umisťován jen před řidičem, případně i před spolujezdcem. Kromě těchto (tzv. čelních) airbagů, které chrání při čelních nárazech, se postupně airbagy začaly montovat i na další místa, kde chrání jiné části těla či při jiném druhu nárazu. Dnes se tak používají také boční (na boční straně vozu), hlavové (na horní straně oken, chrání hlavy pasažérů v případě bočního nárazu), kolenní (u kolen řidiče), případně i další. Nová generace airbagů je schopna přizpůsobit nafukování podle intenzity nárazu (tzv. adaptabilní airbagy).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­irbag
Jinak lze kouknout i zde:
http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Babeta_Air­bag

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­irbag

Další odpovědi
aramah

Součastně s dopadající hlavou? To by tam nemusel bejt si myslím.

bubukaa

myslím žě už se nevyfoukne