Avatar uživatele
anonym

Zajímá vás při četbě knihy i příběh týkající se samotného autora?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? DoTazatel před 1461 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
DoTazatel

Příjde na to… příjde na autora, na době ve které žil a musí se zohlednit i dílo (pokud je to prvotina od autora, kterého moc neznám, tak beru v potaz to, jak na mě dílo zapůsobilo – po všech stránkách).
Ale když čtu nějaké histrocké dílo (což dělávám nejčastěji), takl si o autorovi vždy něco zjisšťuji – když ne přímo v knize tak na internetu – o jeho životě, díle, citáty, zajímavosti a snažím se ho sblížit s dobou, ve které žil, se zemí, politickou a ekon. situací a literrání situcací v té době a na tom místě (zařadit to do kontextu, víc to pochopit – z čeho vycházel ten autor neb naopak, co on ovlivnil atd…)

A teď zálaží ještě na tom zda myslíš informace o autorovi v úvodě/doslovu (ty poslední dobou moc nečtu – ale jak kdy, jak kde. Dřív jsem je četl všude, teď v poslední době čtu jen hlavní text a „doplňky“ čtu až dodatečně podle toho, jak to na mě působlilo). Ale někde mají velmi dobré úvody, hodně povedené, trefné, odborné i zajímavé (ale to se mi vposlední době moc často nestávalo – spíš nudné nebo jednostranné-zaujaté).
Nebo pak autobiografie – nebo knihy s auto/biofra­fickými prvky (ty mám rád) nebo když autor nějak v knize vystupuje nebo promlouvá k čtenáři (tento osobitý styl, kdy se autor snaží sblížit se čtenářem se mi líbí – kdy ho i vyloženě oslovuje nebo např. tam sděluje své poznatky v první osobě, své zkušenosti – a vykládá tak se čtenářem jako „se starým známým,“ kterému vypráví své zážitky).

Pokud je příběh z určité části autorova života, tak ten mě samozřejmě zajímá – v různých formách.

Ale musím vždy zohlednit plno věcí…

Pokud je to např. nějaká kniha od moderního- soudobého a ještě i třeba žijícího autora, jehož dílo, myšlenky mě neuchvátily – spíš naopak se mi nelíbily, tak mě nezajímá ani ten autor (a jeho další díla – ale pak taky příjde na víc faktorů – pokud je to třeba uznávaný autor a nelíbila se mi od něj 1 kniha, tak to s ostatními nevzdávám a zkusím další).
:D

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Ano, a to velmi. Tedy spíše ne jeho příběh, ale osobnost. Hodně jsem četl sci-fi a tak ze zlatého věku tohoto žánru jsem obdivoval A.C.Clarka a jeho život. Taky jsem si koupil autobiografickou knihu „Já, Asimov“. Úžasné čtení.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Více než samotná kniha, jsem totiž realista.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Pri mne neznámom autorovi si najprv prečítam jeho prácu a snažím sa ju pochopiť, nielen k dobe deja príbehu, ale aj jeho nadčasovosť. O samotnom autorovi až potom, keď už začnem premýšľať o jeho celkovej tvorbe a vzťahu k životu a spoločnosti, o dobe v ktorej tvoril. Ak ma to zaujme, začnem pátrať po jeho ďalších prácach. Prípadne diskutujem s inými jeho čitateľmi.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Kepler: Děkuji za tipy.

před 1462 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Není zač, pokud nejsi fanda tohoto žánru, tak to pro tebe bude nuda.

před 1462 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek