annas

Zajímá mě, zda rozumíte slovům z hanáckého nářečí? Zkuste prosím nevyhledávat na netu.

Děda Petr připomněl, že z hanáčtiny pochází slovo pokémon.

Nedrchmé, pajzák, pakátl, pakniport, šebenke, žbloňa.

Samozřejmě vyslovuje se široké e a o.
Doplňuji:
Pro zájemce – doplním zítra v diskuzi. Hanulko, dnes vedeš 2 : 0 vzhledem k mé nepoozornosti. Mám Den B …

Nejlepší odpověď
tom004

Ani jednomu.

Další odpovědi
baghira

Su rodilé Hanák z Prostijovska, a kdež chco pobavit ženo nebo ledi z práce, tak mlovim hanácke, ale ten pakniport taky nevim :)

Ale sáhl jsem za sebe do knihovny pro knížku „Pod hanáckou oblohou“, a jen tak namátkou potra, skřidla, lopat, moňa, orkaf…

hanulka11

jen vím žbloňa -bambula trdlo, nemehlo.....to už tady jednou proběhlo

jinak netuším a musela bych hledat
Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozumite-temto-hanackym-narecnim-vyrazum

dědapetr

Pajzák-nůž,
pakádl-děcko,
žbloňa – bambula, nemehlo, trdlo apod.
Nedrchmé-nemmel nemluv,
šebinkê-část trakaře nad kolečkem, nazad ohnutá

pakniport, to jsem nezjistil moje žena je z Hané,ale už si hromadu slov nepamatuje.

Rocker

Nerozumím ani jednomu:-)

led

No, a abych vám tady něco nezahútorila (východoslovenské). Nerozumím ani ň. 🙂

hanulka11

tak na to si nehraju , já tu nejsem na výhry a prohry -jsem tu ráda

Kerberus

Svá slova jsem myslela v žertu. Promiňte tedy. Vztahovala se na mě, byla jsem nepozorná.

Dobře, že jste mě upozornila. Já to beru, vůbec se kvůli tomu nějak nezlobím, stane se.

Kerberus

nedrchmé – nespi
pajzák – tupý nůž
pakátl – malý i hubený
pakniport – licousy
šebenka – část plochy trakaře zahnuté nad kolem
žbloňa – bambula, nemehlo

I když umím hanácky, neznala jsem slovo pakniport, kdo dnes nosí licousy, a šebenku – trakař také už moc nevidět.

dědapetr

Dík za správné odpovědi,až přijde manželka tak ji řeknu jak blbě zná jazyk kde vyrůstala.Já měl babičku na malé Hané Dobromilice a ti mluvili podobně,je to ovšem hrozně dávno.Tak že si některé slova vzpomenu z dětství.

Kerberus

Dědo Petře, já umím hanácky, i když teď už nemám s kým mluvit. Mladí neumí, občas s někým starším prohodím pár slov. Vím, kde jsou Dobromilice u Němčic.

Mým rodištěm je hanácká obec mezi Prostějovem, Olomoucí a Litovlí.

Ale stejně si Vaše manželka zapamatovala hodně.