annas

„Zahoďte Babičku“! Pubertální dítě pro ni nedorostlo a odmítá ji číst, tvrdí učitelé ZŠ. Je toto tvrzení správné?

Kniha patří mezi doporučenou dětskou četbu.

Co myslíte, vadí školákům zastaralý a po ně cizí způsob života ? Vztahy mezi lidmi? Nebo mravní hodnoty, které uznává babička a které se liší od současnosti? Špatně rozumí starším jazykovým výrazům? ´Nebo jsou pro pochopení obsahu příliš mladí?

Změnil se totiž přístup ke školní četbě, i když je nutná k maturitě. Současní učitelé vycházejí z toho, ať čtou děti cokoliv, hlavně, že čtou to, co je baví. Tedy je lepší číst nějakou knihu než knihu žádnou.

Proč je četba důležitá, nebudu rozvádět. Odpoví např. Walt Disney
„V knihách je více pokladů, než mohou najít piráti na ostrově pokladů.“
Zdroj: http://citaty­.net/autori/walt-disney/?q=275613

V kterém věku jste knihu četli? Sama jsem Babičku četla jako školák, ale moc se mně nelíbila. Zaujala mě až mnohem později.

Jsou knihy, z kterých se leccos dovíme, ale málo pochopíme.

Obrázek:: https://www.kni­hydobrovsky.cz/ba­bicka-572529?gclid=­CLvIz77P8dACFQgW0wod­zLcHYA

Poznámka
„Zahoďte Babičku“! Slova jsem se dověděla od jedné známé, která se zúčastnila přednášky o četbě vhodné pro školní mládež od 10 do 15 let.

Děkuji za vaše názory, byť rozdílné, zřejmě závisí na generačním přístupu.

Jen pro zajímavost Nakladatelství Host uskutečnilo výzkum četby dětí.

Nejoblíbenější knihou je Deník malého poseroutky, Harry Potter, Pán prstenů a foglarovky. U nejmenších pohádky od Erbena a Němcové.

Proto si myslím, že vhodným dárkem pod stromeček je kniha, která děti zaujme a vede je k uvědomění toho, že čtení je pro ně přínosem, že má velké klady atd. – nebudu rozvádět.

Pak si děti najdou i cestu k Babičce, která zachycuje obraz venkova 19. stoeltí, byť idealizovaný, místy vyznívající jako pohádka s dobrým koncem. Stejně tak pohled do duše babičky atd. Vydává se i upraveném překladu, takže ani jazyk by neměl způsobovat problémy s porozuměním.

Nejlepší odpověď
led

Zahoďte Babičku!
Kde ju zahadzujete?…prídem si ju zobrať.
Nesúhlasím s tvrdením „pre pubertálne dieťa nevhodné“, to akoby som v diaľke videla stáť okrúhlu postavu v uniforme „keď počujem slovo kultúra, vyťahujem revolver“. „Babičku“ chápem ako symbol starých vedomostí, citu a lásky človeka k životu, literatúry ľudskej a poučnej, literatúry, kde spisovateľ dokázal zobraziť myšlienku v obrazoch mnohých farieb, kníh, ktoré sa nečítajú, ale prežívajú, diela ktoré žijeme svojim vnútrom…

Ak pubertálne dieťa nemá dostatočné znalosti, nie je schopné pochopiť myšlienku diela, nevie rozlíšiť minulosť od súčasnosti, treba hľadať príčinu kdesi inde, vo výchove v rodičoch, učiteľoch, priateľoch, spoločnosti. Nedostatok diskusie o prečítanom, o videnom, samostatné myslenie, aúú, ako to bolí, radšej zobrať mobil, počítač a zahrať sa akčnú hru, len preboha nerozmýšľať o živote, o sebe, o budúcnosti, pozor sprava 1 zombík, zľava 3, ešte zhora , rýchlo otočka, o čom sme hovorili? O knihe? Čo to je kniha… páľ…
Ano, zahoďte Babičku! staňte sa Viktorkou a plačte u splavu za strateným detstvom, premrhaným životom, spoznávajte život cez vlastné chyby a strasti a vôbec načo škola, ten stratený čas, veď vy vo svojom živote nebudete robiť, ale zarábať a žiť životom hviezd…Čo, že veľké hviezdy čítajú aj ten brak od Shakespeara, Cervantesa, Nemcovej, Nerudu, Čechova a Tolstého, o čom to hovoríte? Keby tak Jurský park, Apokalypsa…

Zahoďte Babičku, budete mať živých robotov ku strojom, potravu pre kanóny, konečne budeme mať živú generáciu zombíkov, nemysliace bytosti
Zahoďte Babičku, spáľte knižnice, zrušte školy… zahoďte život, zničte človeka! ach prepáčte, necitujem tu niekoho?…

Ďalej v diskusii…

Další odpovědi
Kepler

Je pravděpodobné, že Babička už ztratila kontakt s dnešní realitou a že se to dnešním mladým zdá nesrozumitelné. Nemá cenu lpět na starých klišé. Taky už nečteme antické autory a filozofy. Mravní hodnoty zůstávají povětšinou stejné, pokud nejsou manipulovány nějakou přiblblou a pomýlenou vládou. Existuje spousta velmi hodnotných moderních děl, kterým by dnešní mládež rozuměla mnohem lépe. Asi tak nějak Komenského „škola hrou“. Nejen číst, ale taky diskutovat o knížce.

klumprt

Jak dlouho je Babička v povinné četbě? 50 let? Možná 60? Nezměnila už se trochu doba?

Drap

Osobně to považuji za nesmyslný nápad. Babičku jsem četl také jako školák. Nijak zvlášť mne nezaujala. Znovu jsem ji četl cca 15–13.ti. To už se mi líbila. Od té doby jsem ji ještě několikrát přečetl. Považuji to za národní klasiku a pokud bych měl hodnotit dnes, tak palec nahoru za skvělou a moudrou knihu.

Nuk nuk

Když jsem zahlédla Vaši otázku, nejprve jsem si myslela, že odpověď bude snadná, a že zkrátka napíšu, že to správný postoj není. Při hlubším zamyšlení mi ale dochází, že ono to není tak jednoduché.

Babička je zkrátka klasika, jedno ze základních děl naší literatury, navíc od autorky, která se řadí mezi nejdůležitější naše spisovatele. Na skutečnosti, že Božena Němcová a její dílo patří k našemu národnímu dědictví, a že by tedy každý Čech měl mít alespoň nějaké potuchy, o čem je její dílo, se nic nemění. Je také celkem logické, že se do povinné četby pro základní školu řadí právě Babička.

Na druhou stranu není tak jednoduché odpovědět, zda je lepší děti nechat, aby četly, co je baví nebo je nutit číst určitou vybranou litaraturu (jen) proto, že je to česká klasika.
Zádrhel vidím v několika bodech.

  1. Je pravda, že jazyk se mění ať se nám to líbí nebo ne a Babička konkrétně není psána úplně srozumitelně – tedy z pohledu dnešní mluvy. Jsem generace dnešních rodičů, četli jsme určitě více než dnešní děti a konkrétně Babička se mi docela líbila, přesto jsem v těch cca 11ti letech měla celkem problém jí porozumět.
  2. Velkou roli hraje přístup rodičů, ale i učitelů. Jistě, pokud bude učitel mít přístup k literatuře ve stylu: „Zahoďte Babičku!“, pak pro ni nejspíš vé žáky nenadchne a odradí možná i ty, kteří by si jí s chutí přečetli.
  3. Dnešní děti čtou málo. Ne všechny, ale obecně ano. Není omluvitelné, ale je pochopitelné, že dítě, které jen hraje hry a máo čte, pak těžko chápe starší jazyk. A je potom otázka, zda mu na začátku jeho čtenářských pokusů naservírovat zrovna Boženu Němcovou.
  4. Ruku na srdce, kdo z nás měl ve škole rád povinnou četbu? Nemyslím ty knihy, ale tu povinnost. Budu upřímná, ale my jsme ty knížky nesnášeli už jen proto, že to bylo povinné. Většinu těch knížek jsem tenkrát sotva prolistovala a vrátila se k nim po letech, když už to nebylo povinné.

Povinná četba z nikoho vášnivého čtenáře neudělá a to není problém jen dnešní generace. Můj táta četl jen detektivky a rodokapsy a byl ročník 1938. Tchán nečte nic a tchýni jsem také s knížkou snad neviděla – snad s nějakým Harequinem. Mám dva syny. Jsou oba na prvním stupni, takže povinná literatura je teprve čeká. Starší z nich čte rád a věřím tomu, že by ani s Babičkou nemusel časem mít velký problém. Mladší knížky bere obloukem.
Je tedy otázka zda má povinná četba smysl nebo zda by nebylo lepší tento druh literatury dětem nějakým vhodným způsobem přiblížit, aby věděly, o čem ta která kniha je, ale nechat je skutečně číst to, co se jim líbí.

dudu

GENERACE ALFA (NAROZENA 2014 – ???)
Charakteristika: Pokud jejich rodiče, především ti budoucí z generace Z, odmítají školu jako ztrátu času, protože vše najdou na internetu, budou zřejmě podobně vychovávat i své děti. Přichází tedy generace bez základních všeobecných znalostí a vlastního názoru, zato absolutně ovládající technologie?
Jistý předobraz příští generace nabízí Japonsko a tamní fenomén Hikimori (Odtržení) – jde o již téměř 1,5 milionů jedinců (přes 1 % japonské populace), kteří se zcela vyhýbají lidské společnosti, třeba i několik let již nevyšli z domu, ba často ani ze svého pokoje v domě rodičů. Ve dne spí a noci prosedí u počítače. Odmítají pracovat, nechávají se rodiči živit a z pokoje vycházejí jen v době, kdy zbytek rodiny spí. Osmdesát procent těchto samotářů tvoří chlapci.
Zdroj: výtah z obdrženého emailu

xxx3

mě tedy přijde, že Babička je opravdu jedním z odpuzovačů čtení mládeže.Řekl bych, že to moc pro mladší ročníky není. I v české literatuře je hodně čtivějších knih, takže bych její povinnost také radši obětoval.

Ganymede

Mně osobně se čtou staré knihy blbě kvůli staré řeči, které nerozumím a navíc mě ten děj nebere. Já jsem pro dnešní moderní literaturu, sci-fi, fantasy což je většinou od anglických, amerických spisovatelů :)

ivzez

»„Pubertální dítě pro ni nedorostlo a odmítá ji číst“, tvrdí učitelé ZŠ.«
Řekla bych, že toto tvrzení odpovídá skutečnosti („správné“ bych zde nepoužila).

Se zvoláním »Zahoďte „Babičku“!« nesouhlasím.
Upravila bych školní četbu věku, „Babičku“ bych zařadila dříve.
[V pubertě už je podle mne moc pozdě.]

_______

Já jsem Němcovou začala číst ± v 5. třídě a líbila se mi.

Mc Merkurion

… tak babičku jsem četl taky jako školák a na onu pasáž, jak babička šukala po seknici dodnes nezapomenu …
… číst mě bavilo – ono taky co jiného dělat – pc a net nebyly, tv stála za ***, kino daleko, tak aspoň ty knížky …
… je jiná doba, taky už se neučí psát psace …
… proč by dnes četli, když obsahy snadno najdou na netu …
… mimochodem, češtinu jsem bytostně nenáviděl, bavilo mne jen psát slohy, ale to ostatní: … učit se k matuře o spisovatelích?
… ale holt na češtinu taky došlo, třeba ji taky u maturit zruší, jako matiku >>> je potřeba psát spisovně, ale není přeci důležitý umět si spočítat půjčku, pak se není čemu divit, že je tolik exekucí …

briketka10

Já ani nevím, jestli jsem ji četla, nebo ne, jestli ano, pamatovala bych si to.

Emefej

Babičku jsem poprvé četl z donucení někdy okolo šesté třídy a vůbec se mi to nelíbilo. Podruhé jsem jí četl dobrovolně v době, kdy jí povinně četly mé děti a kupodivu se mi to vůbec nelíbilo. Když jí povinně četla vnoučata, už jsem si jí raději nezopakoval.

Pěkný rozbor díla je zde: http://www.krkav­cimatka.cz/2015/07/­requiem-pro-bozenu-nemcovou-aneb-proc.html

tobby

Myslím si, že nejen Babička, ale třeba i celý Jirásek jsou pasé. Rád čtu, ale za českou klasiku považuji generaci Čapka, Basse, Poláčka atd. Dnes už se třeba dost špatně čte i Verne.

Klaproth

Číst by se mělo. Já jsem měl v povinné četbě knihu Julia Fučíka V zemi milované, dalo mi to hodně. Doporučuji každému.

Zvědavý

celý výběr četby k maturitám by se měl vyměnit

Tarzan

Toto by měla být povinná četba.
https://uloz.to/!pLrGo­NUjfL4h/micha­el-morris-co-nesmite-vedet-pdf

J.Sonata

Můžu říct ze své zkušenosti, že babičku jsem ve škole nerada četla. Nebavila mě. A to jsem četla hodně, téměř pořád. Ovšem ráda jsem si ji přečetla ve svých cca 25 letech. Takže si myslím, že jsem do ní opravdu musela dospět. Nejde o to, že by ztratila kontakt s realitou, spíš je pro děti nezáživná.

xxx3

led: z toho by měl člověk dojem, že veškerá lidskost a morálka u nás stojí na přečtení Babičky ve školním věku.....to snad ne…Ono je jistě možné děti k jejímu přečtení donutit (ale to také není snadné – jak se to dá snadno zkontrolovat v době, kdy jsou obsahy známých knížek volně k dispozici na netu?), výsledkem pak ale budou spíš jedinci, kterým budou při slovech „doporučená literatura“ naskakovat automaticky pupínky.

led

Nikoho nenútim, rešpektujem ich vlastné názory ak knihu prečítajú, podotýkam ich vlastné, nie prevzaté od kamarátov, z médií. Je Nejde tu len o túto „Babičku“ ide o samotný vzťah k literatúre. Aj v súčasnej knihe je možno nájsť „babičku“
pravda, na nete sa možno dočítať veľa, ale vlastný názor si človek musí vytvoriť sám, nie nechať si ho nadiktovať, pretože človek, ak chce byť človekom, musí v prvom rade myslieť. To je to, čo ho oddeľuje od iných živých tvorov.

xxx3

Takže Babička jako symbol vztahu k literatuře? To mi přijde dost přehnané. Já třeba za mnohem významnější knihu českého původu (dá-li se o tom takto uvažovat) považuji Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Měly by ho tedy číst děti povinně ve školách? Literatura na základní škole nemá přece děti od čtení odradit jednou provždy a to je patrně problém Babičky v současnosti. Abych doplnil vlastní zkušenost, tak jsem byl také k Babičce kdysi dávno ve škole nucen a opravdu hodně, hodně moc se mi to eklovalo. Do té doby (cca v 6. třídě) jsem byl „odkojen“ především Foglarem, dalšími dětškými knížkami, ale znal jsem také Poláčka, nebo Baase. Zpětně vzato chápu, že jsem to moc nechápal. To opravdu není kniha pro malé děti. Můžeme si krásně pokyvovat hlavou nad její hloubkou (v tom ja ale podle mě Babička dost přeceněná), co nám je to ale platné, pokud to bude u současné generace působit jen jako strašák a důkaz toho, že povinná literatura je „pěknej vopruz“. Je třeba uvědomit si, že také generace dětí se v průběhu času proměňují, takže je nesmyslné trvat na školním obsahu, který by se neměl desítky let měnit. Navíc Babička opravdu není jedniná česká kniha s hloubkou a neexistuje patrně jedinný důkaz o tom, že by její přečtení/nepřečtení nějak významně ovlivnilo budoucí zájem o literaturu.

Ostatně mohli bychom zde naříkat třeba také nad tím, že latina a řečtina již nejsou naprostou samozřejmostí gymnaziálního vzdělání, jistě by se našel někdo, kdo bude tvrdit, že takové vzdělání už není to skutečné.

Ariana 1966

Kniha Babicka je moderni kniha,kterou je mozno po generace cist.B.N.patri mezi prvni spisovatelky 19.st.
Bohuzel jsme si nevypestovali smysl pro literaturu.
Zname moto k teto knize,,A zde vidis,i ti chudi maji vice raje…Proc napsala B.N.Toto moto?
Tato kniha lici ruzne zpusoby lidskeho byti:
hrabenku,ktera zije ve svete konvenci,v chladu sveho salonu,prohanejici se na koni
svym parkem.Babicku,kte­ra prede na svem
kolovraze a prochazi se s detmi krasnou prirodou.Viktor­ku,ktera poznala velkou lasku,
zblaznila se a hodila dite do reky.Viktorka
beha neoblecena po lese a zije v jeskyni,zustavaji za ni krvave stopy.Deti se divi,Jak je to mozne.Viktorka je proste fantasticka postava a babicka jim vysvetli,
ze panbicek dava na takove lidi pozor atd.
Hrabenka je krasna,vzdelana a bohata.
Babicka je ale moudra.Co je vic?Moudrost.
Nakonec hrabenka pochopi,samozrejme pouzev teto knize.Ale o to prave jde.Viktorka
neni vzdy na zemi,poznala velkou lasku a smi
na druhy svet.Toto privilegium nema kazdy.Buh si ji bere k sobe bleskem.Zanedlouho umira babicka,je spjata
s Viktorkou,stara se o jeji dite.To dite,ktere hodila Viktorka do reky je Bozena Nemcova.
Babicka vi o tom/scena s modlenim v lese,kdy se ukaze Viktorka/a hrabenka vi to take/kdyz
nekomu dite umre-scena s kosikem jahod /.Hrabenka nakonec pochopi,co je stesti,kdyz babicku doprovazi na jeji posledni ceste pruvod lidi,zatimco hrabenka bojuje proti intrikam zamku.Je to utopicka novela.Bohuzel,de­tem se tato kniha musi Jinak podat.Kdysi jsem napsala na Muzeum
Bozeny Nemcove a ptala jsem se,proc pouzila B.N.moto k Babicce.Jenom tak/Otazky a odpovedi/.My to nevime,byla ta odpoved,bud ten citat zamerne pozmenila /Gutzkow/nebo
jej spatne opsala.Ach,Bo­zenko,ty krasna moderni zeno,ktera jsi predcila svou dobu!