melaniela

Zachránit štěstí dítěte,nebo se starat raději o sebe?

Mám starší sestru,která má 3 děti.Péče mé sestry o rodinu je katastrofální.Děti jsou špinavé,nemají základní hygienické návyky.Dva moji synovci už jsou dospělí a nejsou schopni vydržet v zaměstnání,mají dluhy a exekuce.Jeden dokonce fetuje.Moje sestra si usmyslela,že chce holčičku,tak má devítiletou dcerku.Ve dvou měsících ji nechala v mrazu prochladnout venku v kočáře bez fusaku a ta malá málem zemřela na zápal mozkových blan a zápal plic.Nyní propadá ve škole,neumí si čistit zuby,mýt se,oblékat se.Sestra léta nepracuje,jen sedí,krmí se a kouří a hádá se s celou rodinou.Své dva příbuzné podvodem připravila o úspory,teď má kvůli tomu na krku soud.Je velmi agresivní,nedá se s ní mluvit.Navíc její zjev je odpudivý,je nečistotná a zapáchá.Nestýkám se s ní,ale té malé je mi nesmírně líto.Měla jsem taky špatné rodiče a prožila jsem v dětství peklo.Uvažuji o tom,že zažádám o svěření neteře do péče.Je to asi možné,ale budu muset čelit útokům agresívní sestry a pravděpodobně bych od ní neměla klid.Co mám zvolit?Zachránit štěstí malé holčičky,která nemá oblečení ani jídlo,nebo si chránit svůj klid a neohlížet se na ni?Sama mám 2 děti a přítele,ale další dítě by pro nás nebyl problém,jen pak čelit té sestře.Už s ní mám velmi špatné zážitky,proto se s ní nestýkám.
Doplňuji:
Děkuji za Vaše názory.Jak jsem již psala,já sama jsem tak vyrůstala,trauma z toho si nesu celý život,i bývalý manžel mě kvůli mému původu týral.Ve škole i mezi dětmi jsem byla vyvrhel,každý se mi smál,dokonce i učitelé mnou pohrdali.Nemohla jsem jít studovat,školu jsem dodělávala až ve 24letech.Stálo mě nesmírné úsilí se od rodičů a sourozenců oprostit a dostat se na úroveň normálních lidí.Ale žijeme v malém městě a sestra by se dcery nechtěla jen tak vzdát,i kdyby úřady rozhodly o odejmutí dcery do mé péče.Ze zapáchajícího bytu,kde dítě žije a postrádá základní potřeby by určitě sociální pracovnice nejásaly.Jenže sestra je zákeřná.Má spoustu času,nepracuje,tak­že by mohla třeba dítě unést a tak.Domluva s ní není,i ta malá má od ní zakázáno se mnou mluvit.Má sice partnera,ale ten je téměř stejný.Já jsem jí říkala,že nemá mít další dítě,ale bylo to marné.Asi to s partnerem probereme s některou sociální pracovnicí a uvidíme.Je to hrůza,bolí mě z toho srdce.
Díky Vám všem,hezký den

Odpovědi
afro.minerva

Podle toho co píšete, tak máte hlavně obavy ze své sestry. Sama taky nemám ideálního sourozence a vím jaké to asi může být, mít neustále obavy z toho, co udělá. Tyhle otázky, které jste tady napsala jsou jistě závažné, ale otázka zní, jestli pro tu holčičku nebude její odebrání od matky ještě větší trauma, než kdyby tam zůstala. Totéž platí i o samotném procesu, který bude následovat. Pokud ano, tak bych ji raději nechala u matky a všechno dobře sledovala. Pokud jsou ovšem její životní podmínky skutečně více než špatné a máte opravdu velké obavy, obraťte se třeba ze začátku i anonimě, třeba telefonicky, pro radu na některou instituci, která se touto problematikou zabývá. Tak bych alespoň postupovala já. Člověk, který se touto problematikou už nějakou dobu zabývá vám jistě odkáže kvalifikovaně poradit. Přeji hodně štěstí…

anetadela1

To je strašný a myslím, že i hrozně těžký poradit. Myslím, že každý z nás kdo sem napíše, tak napíše, že by si vzal holčičku k sobě. Já teda taky. Určitě bych se o to minimálně pokusila. A pokud to pro vás, po finanční a sociální stránce, nebude problém.
Minimálně to zkuste. Já osobně, kdybych se o to nepokusila, bych měla nadosmrti špatný svědomí, že jsem mohla pomoct a nepomohla.
Taky vám přeji hodně štěstí…

Michal

Rozhodnutí je na Vás co chcete dokázat.K tomu by vám měl být nápomocen úřad a jeho sociální odbor.Já bych se pokusil zachránit alespoň tu holčičku.

panenka

určitě je takováto situace pro toho koho zrovna potká hrozná.ale myslím si že bez pomoci úřadú toho moc neuděláte.zavolejte nebo tam napište jako anonym že o takovéto věci víte a že by jste chtěla vědět co se v takové situaci dá dělat skuste třeba i osobně uvidíte že vám tam určitě poradí

katany007

Dobrý den. Je to těžké poradit, když neznám na to názor Vašeho manžela. Rozhodně malá si rodiče nevibírá, ale určitě si zaslouží lepší život. Dá se to vše udělat na socialním odboru/ péče o děti. Mohou vydat předběžné opatření a dokonce omezit, či zakázat, styk s malou.Určitě bi bilo lepší jí pomoci!

Nuk nuk

Nebudu Vám radit, jestli máte upřednostnit neteř nebo své pohodlí. Myslím, že v tom máte docela jasno. Pokusím se jen v bodech napsat, jak to vidím.

  • Situace holčičky je opravdu hrozná, i kdyby byla pravda jen polovina toho, co píšete.
  • Jistě by mělo být na prvním místě jí pomoci.
  • POžádejte o pomoc sociální úřad nebo instituci, která pomáhá týraným a zanedbávaným dětem.
  • Počítejte s tím, že sestra se bude bránit a při nejmenším bude důrazně dávat najevo svůj nesouhlas s Vaším počínáním. Budete potřebovat pevné nervy.
  • Záležitost by měl řešit soud, nelze si dítě jentak vzít. Pokud má neteř otce zapsaného v RL, bude soud asi nejprve snažit o předání do jeho péče. Pokud ale je to ten pán, s ním Vaše sestra žije, o němž se zmiňujete v doplnění otázky, pak mu jís stejně nesvěří a pravděpodobně budete moci zažádat o svěření Vy.
  • Záležitost by měl také posoudit dětský psycholog. Těžko soudit, jakou má neteř na svou matku vazbu.
  • Tím, co teď napíšu, se Vás nesnažím odradit, ale jen to vezměte také v úvahu. Neteři už je 9 let a takto dlouho vyrůstá ve Vámi popisovaném prostředí, má možná některé návyky, se kterými budete dlouho bojovat. Devítileté dítě už se celkem těžko převychovává úplně, ale trpělivost a láskyplná péče dokáží hodně, stojí to za to.

Držím Vám palce

bond73

Tak jak to popisujete,i mne boli srdce,ze nejake dite takto trpi,ale pokusim se vam pomoci ano.Tak za prve,zde by meli jit city k vasi setre zcela stranou,protoze tomu devcatku, nenormalne ublizuje po vsech strankach a cim drive zasahnete,tim lepe pro tu divenku.Jednoduche to asi nebude,ale s timto,jste srozumnena.Tak,nej­drive to chce opravdu dobrou komunikaci ,se socialnimi pracovniky,a zde tedy pozadat,aby vam pomohli s vydanim predbezneho opatreni,kdy navrh na toto, mohou sepsat prave oni a podat jej, na prislusny okresni soud.Soud po takovem podani musi neprodlene rozhodnout,coz byva zpravidla do 5.dnu.Pote si divenku ,za asistence policie a soc.pracovniku vyzvednete a pokud ji uvidite na ulici,klidne ji muzete vzit,protoze od te doby,za ni budete zodpovedna,Paklize prijde vase setra a bude delat teatry,okamzite a bez vahani, volejte policii a cim vicekrat to udela,tim lepe jen pro vas,protoze se bude dopoustet tr. cinu a pote se brzy dostane do vazby.Uz jste psala,ze vase sestra ma jakesi tr. stihani a tohle by byla jeji konecna.Dale bych zde videl jinou moznost,ze by divenka byla matce odebrana a umistena na nejakou dobu, v nekterem Klokanku,a pote, by jste si ji vzala vy, do sve pece,coz mi prijde lepe proveditelne,kdy vase sestra ,na vas nebude utocit a vy pote v klidu ,budete moci divenku prevest, do sve pece,ale jak rikam ,chce to ,hodne spoluprace se soc.pracovniky,aby jste vse nacasovali dobre.Chtel jsem vam jeste sdelit,neobrat te se zady vuci te divence,ona se sama branit neumi a je odkazana ,jen na pomoc druhych a z tech pribuznych, jste vy jedina,kdo ji muze pomoci a ja vas proto prosim ,,pomozte te divence,, nenechte ji projit tim,cimz jste prosla vy.Budu vam drzet vsechny palce a take prosit Boha,aby u vas stal,aby jste mohla te divence pomoci.HODNE STESTI!!!!