Avatar uživatele
annas

Zachránila by si Šeherezáda touto hádankou život? Jak byste postupovali při řešení její hádanky?

Na stole leží dva stejné zapečetěné sáčky. V prvním je určitý obnos, ve druhém je dvakrát více peněz než v prvním.

Máte možnost si vzít jeden sáček a otevřít jej, částku si nechat, nebo ji vyměnit za obsah v sáčku druhém.

Co myslíte, která možnost je výhodnější?

Zdroj: Raymond Smullyan: Šeherezádiny hádanky a další podivuhodné úlohy, Portál, Praha, 2004

Důležitou roli hraje výraz „první“ a jeho význam. Záleží na tom, jak uvažovala Šeherezáda. Určitě mechtěla králi usnadnit řešení. Nebo jak hádanku nterpretovai ti, kteří hádanku převzali. To netušíme.

Na stole leží dva sáčky. Je možné se na ně dívat z obou stran stolu.

Který je tedy ten první? Nebo z významu důležitosti, který sáček položila Š. první?

Vidím to asi tako: vezmeme jeden sáček a otevřeme jej, obsahuje částku x. V druhém pytlíku bude buď částka 2×, nebo x/2. Takže můžeme ztratit x/2, nebo získat x.

Je tedy výhodnější zkusit otevřít druhý pytlík? Nebo otevřít první a nula od nuly pojde?

Možná je i další varianta, ale to už nevím. Snad jsem se do toho nezamotala.

Vycházím toho, že přístup ke stolu je z obou stran, nevím, v jakém pořadí Š. položila sáčky.

Nám nejde o život, takže jsem dala bod všem, kteří o otázku projeviji zájem.

Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 11Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Andělé, Drap, redy, briketka10, gagaga, Frogman, gecco, 1jirka22, Anemone, Anikitos před 2593 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Andělé

Odpoveď byla označena jako užitečná

Je to na mě moc velký hlavolam.....­...jediné co mě napadá, že druhá možnost mi sice nabízí sáček vyměnit, ale nedovoluje mi ho si nechat…Tudíž by pro mě byla výhodnější první možnost- sáček s polovinou, ale vzít si ho.
Víc nevymyslím…
Ale super hádanka..:-)

Jé…no to jsem teda napsala největší hovadinu…:-D

Upravil/a: Andělé

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Nenapadá mně žádné logické řešení. Asi bych si nechal ten prví sáček, který bych vybral. Je pravda, že bych mohl dostat dvojnásobek toho obnosu, ale také třeba jen polovinu. Asi bych vycházel z toho, že i tak je dobré a stává se jen vyjímečně, že by člověk takto snadno bez žádné zásluhy přišel k penězům.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Já myslím, že šance jsou rovnocenné. V každém případě je to 1:1, že prohloupí. Ale nechci moc přemýšlet, večer je ta nejhorší doba a tehdy mě přemýšlení nejvíc bolí. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mzm

Podle mě je to rovnocenné, ani jedním z popisovaných kroků nemůžu porovnat množství peněz v sáčcích..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Je to zadání celé? Nevynechala Šeherezáda jeho
část, aby se řešení protáhlo do další noci?

Nechala bych si obsah prvního sáčku. Logické řešení to nemá
a kdybych obsah vyměnila za poloviční, nejspíš by mne to naštvalo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Pokud je ve druhém pytlíku opravdu dvakrát více peněz než v tom prvním, vybrala bych si tedy druhý pytlík.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Je vidět, že tu nikdo nepřemýšlí. když je v druhém dvakrát více peněz než v tom prvním, tak bych bral logicky ten druhý.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Vzal bych si jeden sáček a ten si nechal. Nemám na to logické zdůvodnění, jen životní zkušenost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

a jak to teda sežerezáda vymyslela?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Obrázek z pixabay.

před 2274 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Download Sac D'euro Et De Pièces De Monnaie Image stock – Image: 40283615
https://www.go­ogle.cz/search?q=sac+de+­pieces+euros&hl=cs&sou­rce=lnms&tbm=is­ch&sa=X&ved=0a­hUKEwips4723qzZA­hUHYVAKHWhlDKMQ_A­UICigB&biw=1095&b­ih=881#imgrc=MFHY-8GRiB-gJM:

před 2274 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Já jsem to pochopil tak, že nevíme který sáček je první nebo druhý a ani nevíme, že v tom druhém bude 2× tolik. A že taky nezáleží v jakém pořadí v jakém pořadí a na jaké místo stolu byly pytlíky položeny. Což nemá řešení a šance jsou rovnocenné.

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

A ještě: Š. by si život zachránila, protože machometán by se nikdy pravdu nedozvěděl…

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Drap

Lamalan. Tak by vybral každý, který je ale ten druhý?,

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

jsme napnutý jak kšandy, šup šup 🙂

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Aby ta otázka měla nějaký smysl, nesmí být považován žádný sáček jako první, ani jako druhý

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby