Kazatel

Za jak cca dlouho vystydne voda v bojleru?

Cca 80l klasický elektrický bojler, po nahřátí na 70°, za jak dlouho se buda voda zdát nedostatečně teplá?

Odpovědi
Filip84

Co to je „nedostatečně teplá“? 😅 To je silně subjektivní pojem.

Záleží na zásobníkovém ohřívači TUV.

Na plyn nerozumím. Lokomotivy taky na plyn nejezdí. 🤷‍♀️🙃

Elektrický ohřívač má dole / z boku (podle orientace přírubu, a v ní suché, nebo mokré, těleso. U toho tělesa je thermospínač, a pak bimetalová ochrana proti přehřátí, a taky taková ta sonda proti bludným proudům (anoda? Tak něco). No a tak to musí být přístupné, po sundání deklu, kvůli servisu, takže tam není isolace (krom toho deklu).

Kombinovaný zásobníkový ohřívač TUV má měděného hada, který je, skrze topenářský ventil / topenářské ventily, napojen na systém vodního CT. Zpravidla je příruba, v té přírubě je ten měděný had, pak to těleso (suché nebo mokré), thermospínač, tepelná pojistka, ochrana proti proudům bludným. To je ještě nedokonalejší Hebel: skrze toho měděnýho hada bude utíkat teplo do teplovodního řadu, ať chceš, nebo nechceš, více či méně. Jednak topenářský ventil netěsní (nesmí!), úplně, a potom je tam kus toho vedení od hada k tomu ventilu. Takže, pokud ventily nezavřeš, voda ze zásobníkového ohřívače bude ohřívat topení. Topení bude studené, ale to teplo se ztratí v trubkách. Pokud topenářské ventily zavřeš, pořád ale bude utíkat teplo tím kusem trubek k ventilům. Můžeš to přiisolovat, to ano, ale dokonalé to nikdy nebude.

Pak arciť vypadá ohřívač stejně, není: to podstatné se skrývá pod pláštěm – isolace. Proto taky některý má energetickou třídu C, některý A+++.

Počítej ale v řádu jednotek hodin, že už se jako neumyješ. Když to bude opravdu dobrý ohřívač, bez hada, tak nějakou desítku hodin může dát, ale víc ne. Znám to, když vypli elektřinu.

Drap

Záleží na délce potrubí, na kvalitě izolace potrubí, na tom v jakém je boiler prostředí a podobně. Těžko takto určovat. Nejlépe odzkoušet.