zjentek

Za co přesně platíme spotřební daň?

Je mi jasný jen tolik, že ji platíme za spotřebu. Ale za co přesně? Jde konkrétně o daň za znečišťování a jiná poškozování životního prostředí a také mezilidských vztahů v republice? Touto daní si prakticky platíme za to, že následky našich nerozvážných činů budou lidově řečeno zameteny pod koberec, tzn. uklizeny, vyčištěny a tolerovány? Nikdo by nám díky spotřební dani neměl důsledky našich „nákupů“ vyčítat? Za všechny jmenujme otravování život prostředí cigaretovým kouřem a nedopalky, pohonnými palivy a úklidové čety technických služeb by měly bezodkladně a bez protestu zasáhnout, pokud o víkendech je na náměstích nablito? Je tento výčet „za všechny“ daňí za spotřební daň? Mohu v případě nesrovnalostí se zákonem spotřební daní oponovat? Nebo vše bude jako obvykle závislé „právník od právníka“? Hlavně bych nerad slyšel, že tato daň je za nic. Přece svou daň si nese vždy NĚCO. S jejím významem coby regulací prodeje se nespokojím, je to nesmysl.

Odpovědi
elkon

Bez daní by nebyly veřejné služby, elektrárny, plynárny, silnice, nemocnice, vodárny a další. Nějak se daně pojmenovat musí. Spotřební daň má zde velký podíl.

Pepa25

Je to selektivní daň, kterými stát zdražuje určité věci za účelem omezení jejich spotřeby nebo placení za vznikající externality. Výběr zboží je výsledek společenské debaty (samozřejmě v podobě v podobě hlasování parlamentu).
Daň je to za spotřebu – kdo nespotřebovává (alkohol, benzín atd), tak tu daň neplatí. Stejně ale nejle namítat žádné nesrovnalosti: když je uložena zákonem, tak se platit musí.

da ny

Přiznám se, že otázka mne také přimněla k vyhledávání dpovědi. :)
"Spotřební daně se v Česku platí z několika vybraných komodit. Nejvíc stát vybere na spotřební dani z minerálních olejů, kam patří benzin, nafta nebo LPG. Spotřební daň se platí také za alkohol; zákon rozlišuje mezi spotřební daní z piva, vína a lihu. Další skupinu tvoří tabákové výrobky jako cigarety, doutníky a cigarillos nebo tabák ke kouření. Méně…

Sazby spotřebních daní stanovuje zákon o spotřebních daních. U pohonných hmot se musí řídit minimálními sazbami daně, jak je nařizuje Evropská unie. Spotřební daň odvádějí státu výrobci a dovozci daných komodit, jsou tedy plátci daně. Konečné spotřebitele chápeme jako poplatníky daně, protože daň je zahrnuta v ceně výrobku."
Zdroj: https://www.pe­nize.cz/spotreb­ni-dane

Dalším důležitým příjmem státního rozpočtu je DPH. Tuto daň platí všichni při nákupu většiny zboží a služeb.

da ny

Je třeba zmínit ještě zákonem (EU) danou ekologickou daň, daň z emisních provozů. Ta se zvedla z 20 na 30 euro. V našem kraji (KV) končí ztrátový, vysoce ekologický, tudíž
drahý provoz Vřesové (plynárna). V srpnu tisícovka lidí bez práce, třetina ještě 3 roky práci mít asi bude. Postupný útlum i těžby hnědého uhlí (Sokolovská uhelná + Tisová).
https://octavi­aclub.cz/clan­ky/ekologicka-dan/

Pepa25

Plynárna ve Vřesové není vysoce ekologická. Její ukončení není spojeno s žádnou daní, ale s emisními povolenkami (spotřebováví uhlí). Váš odkaz je tak úplně o něčem jiném (poplatek při převodu starších aut). O co jde ve vřesové je např, tady: https://archiv­.ihned.cz/c1-66796880-sokolovska-uhelna-zavre-plynarnu-ve-vresove

Pepa25

Samozřejmě, že cílem daně je i vylepšovat příjmy https://www.ces­kenoviny.cz/zpra­vy/studie-spotrebni-dane-zajistuji-stabilni-prijmy-rozpoctu/1782718
Ale to není odpověď na to, proč se platí jen na něco …

zjentek

Elkone, začínám si o tobě myslet jednu věc: Ty jsi prostě líný odpovídat a ke všemu jsi drzý, protože víš, že nejlepší obrana je útok. Jenže nejsi zase tak líný, aby ses na odpověď zcela .ysral. Sorry, jsem-li příliš osobní, ale co už… názory jsou jako prdel, každý nějaký máme. A tady jde o to, že pouze a jen ty (nikdo jiný) mně pravidelně odpovídáš všechno, co sám vím a myslím, že nebudu sám a tak umíš mně odpovědět i na toto – k čemu je mně to jako dobrý? K čemu je to komu dobrý? Jako nezlob se, ale stejně jako já, i ty moc dobře víš, co znamená odpovědět jen přesně tolik, kolik sám tázající ví. A brilantně s tím tady operuješ, to se musí nechat.

Asi by tě někdo měl naprášit nějaký autoritě, ne? Co myslíš? (;