annas

Z pohádky do pohádky. V TV jsou Vánoce časem princezen, králů a příběhů s dobrým koncem. Najdete správné odpovědi?

A.

1. Co bylo zakázané v Půlnočním království v Pyšné princezně?

  1. malovat se
  2. smát se
  3. zpívat

2. Jak se jmenoval zlý král z Princezny se zlatou hvězdou na čele?

  1. Kazimír
  2. Kaz
  3. Kazisvět

3. Který spisovatel napsal pohádku o malé mořské víle

  1. Hans Christian Andersen
  2. Božena Němcová
  3. Tomáš Macek

4. Doplňte slova z pohádky Obušku z pytle ven „Já s písničkou jdu jako … “

  1. žáček
  2. ptáček
  3. dráček

5. Jak se jmenují tři vysloužilci v pohádce Tři veteráni?

  1. Pankrác, Bimbác, Servác
  2. Pankrác, Servác, Bonifác
  3. Pankrác, Bory, Ruzyně

Podle Víkendu, přílohy MF Dnes z 21/12 2018

B. Co bsyte odpovědi Petru Nárožnému? „Neměla by se konečně natočit pohádka o hodném boháči a zlém chudákovi?“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-pohadkach/

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2014/10/09/17/12/fa­iry-tales-482143_960_720.jpg
--

Otázka na oblíbenou pohádku se zde před několika dny objevila. Zaujala vás některá pohádka z testu? Otázek na pohádky bylo 100, vybrala jsem namítkou ty starší s českými herci.

Nejlepší odpověď
Kepler

1c, 2c, 3a, 4b, 5a. U té 5. otázky se mi ale líbí c). Nárožnému bych odpověděl, že natočit by to šlo, ale byl by to jiný žánr (sci-fi). 🙂

Další odpovědi
Drap

Poslední léta už pohádky nesleduji, tato jsou ale notoricky známé, takže i já jsem , a myslím že správně, tipoval jako Kepler.
b/ Myslím že točit něco takového by nemělo smyslu. Ani děti by tomu nevěřili.

Cenobita

Jen bych doplnil, že jménem Bimbác (od slova bimbat – houpat) je někdy označováno mužské přirození.

annas

Kepler odpověděl správně jako první, takže otážku uzavírám.

Kepler

Cenobita: a není to spíš bimbas?

annas

Cenobita,

Kwper má pravdu. Mužské přírození se vulgárně nazývá bimbas nebo pimpas – záměna b/p. Původ je z němčiny – používá se běžně u pohlavního ústrojí. Např. vídeňské bimbbadl nebo bimbf= mužské přirození,. Bimbern – pimpern mít pohlavní styk.

Je zajímavé, že Pimperl označovalo v minulosti mužské i ženské přirození.

Podle slovníku nespisovné češtiny, s. 64

Bim bác/bac jsou citoslvce. Ajméno. utoři použili v pohádce jako

Původ slova bimbat. „Onom. původu (bim bam jako tik tak, pif paf ap.), srov. i něm. bim bam abimmeln ‘bimbat,zvonit’“
Etymologie podl Jiřího Rejzka

Je pravda, že expresívně se význam posunul, ale u zvratné variatny – bimbati se = kývati se, pohupovati se.