iceT

Z kterého jazyka pochází slovo

špeluňka?
Vím,že se tak nazývá trochu horší hospoda,děkuji.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Špeluňka je obecně české slovo ve významu „malá, nevzhledná místnost; špatná
krčma“. Původ je německý (Spelunke) z latinského výrazu spēlunca (jeskyně, doupě)
a řeckého spéos. Určitá souvislost existuje proto i s výrazem speleologie

Zdroj: http://theses­.cz/id/pmzem9/E­va_Hruckov_-_di/P_lohy/pri­loha6_Slovnicek_vy­razu.pdf

Další odpovědi
dědapetr

Spilberg = specula = špeluňka

Protějškem k výkladu slova Zlonice, který jsme nedávno zaznamenali (XXI, 106), je výklad slova Spilberg, otištěný v sborníku „Krajem Lučanů“ XI, 1937, 69. Autor tentokráte není ovšem filolog.

V článku pojednávajícím o t. zv. kralupské stezce vyslovuje autor názor, že Spilberg a Špilhýbl, s nimiž se na této stezce několikráte sejdeme, odvozují své jméno od latinského slova specula ‚stráž‘ (dovolává se pro to sborníku Heimatkunde des Bezirkes Komotau). Toto slovo se identifikuje s jiným latinským slovem, spelunca, a pokračuje: „Tento románský název byl přejat národy gallskými pro místa (vyvýšená) s nějakým úkrytem — ať už to byly sruby pro strážce cesty, nebo že šlo o hospody. Dosud existuje slovo špeluňka, ovšem s příhanou. Později stejná věc dostala jméno krčma. Byl by tedy Špilhýbl slovo gallské.“

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3189