Jikra

Čemu se říká šmuk?

Co nebo kdo je šmuk popřípadě co jsou to šmuky? Z kterého jazyka to slovo pochází?

Nejlepší odpověď
Andělé

Laciná ozdoba.

Zdroj:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/smuk

Další odpovědi
annas

Šmuk je šperk, ozdoba. Pochází z německého Schmuck – stejný význam – ozdoba, skvost, šperk. I když význam se posunul na nekvalitní šperk.
SNČ

Drap

bižuterie, levné napodobeniny šperků

ptáč

Zaslechl jsem tohle slovo od cikánů. Co to znamená, může být něco jiného, než tvrdíte vy.

V jidiš jazyku:

der šmuk – debil, kretén, pitomec, původně penis nebo předkožka penisu

V americké angličtině idiot, čurák. V izraelském slangu penis.

Etymologie je nejasná. Možná odvozeno od šmo, rovněž z jidiš – ťulpas, idiot.

Jidiš je germánský jazyk, který má nejblíže k němčině, a pojmenování samo je stejného původu jako německé jüdisch – židovský.

http://jidis.e­u/dictionary/smuk/

Sůwa

Typovala bych, že většina lidí, zejména žen, to slovo zná a tomu zbytku je to jedno. Stále nechápu, proč je tu takové množství dotazů na význam slov, když si je každý může najít, buď na netu, nebo ve slovníku. Že by palečky ? 🙂

anonym

Zájem o všeobecné vědění a sdílení.

anonym

nikdy by mě nenapadlo pátrat po takovém slově – ale v souvislosti s vaší otázkou jsem si vzpomněl na Jožky Šmukaře. Předci moravského zpěváka Jožky Šmukaře tedy asi byli šperkaři?