dust8

Z jakých příčin vznikají respirační onemocnění skotu?

Nejlepší odpověď
annas

"Respirační onemocnění skotu postihují všechny věkové kategorie. Pro každého chovatele to prakticky znamená vyšší náklady na léčbu (antibiotika, nesteroidní antiflogistika, službu veterinárního lékaře).

Zvířata vykazují nižší přírůstky v žíru nebo kontrole užitkovosti a vůbec ekonomicky nejzásadnější je ztráta zvířete. Proto je ve firmě MSD Animal Health hlavním cílem, ve spolupráci s faremními veterinárními lékaři, pomoci chovatelům nejen s diagnostikou stáda, ale i s následným řešením.

Takovým příkladem je chov Charolais ve Středočeském kraji zařazený v kontrole užitkovosti masného skotu. Jeho početní stav činí průměrně 500 ks (základní stádo 350 ks). Posledních 9 měsíců měl podnik problém s respiračním onemocněním.

Dle pitevních nálezů bylo potvrzeno virové onemocnění: BRSV (bovinní synciciální virus), PI 3 (parainflueza) a samozřejmě sekundární onemocnění způsobené bakteriemi (Pasteurella multocida, Mannhemia heamolytica). Celkové ztráty na telatech dosahovaly 11%. Při počtu 350 matek došlo k úhynu 39 telat. Co ztráta telat pro chovatele ekonomicky znamenala? f" ATD.

http://www.cschms­.cz/index.php?pa­ge=novinka&id=2461

Další odpovědi
dudu

Lidově se mu říkalo infekční rýma telat.
Další viz: Wikipedie