Damiana

Z jakých per si dělali Indiáni čelenky?

Měli je tak pestré, bohaté… Co to bylo za pera? Víte?
Poznal se tak chuďas od bohatého?
Bylo to něco jako třeba u nás kroj?
Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
ratava

skoro vše o indiánských perech zde:

http://www.wo­odcraft.cz/fi­les/infostudna/hau­_kola/slavnos­t/pera_vlasy/pe­ra_vlasy.php

jinak ve zkratce:

  • nejčastěji z dravců, pak sovy, datla, havranů.
  • rozeznával se tak indián, který už něco „dokázal“ (před tím nosili jen korálky a p.)- vyznačovali významné válečné činy…

(článek je o indiánech z plání, jak to platilo jinde nepojednává, ale asi to bylo podobné…)

Další odpovědi
led

Perové ozdoby – čelenky, plášte sa nosili hlavne pri slávnostných príležitostiach. Perie sa podľa oblastí používalo rôzne napríklad niektoré národy zo severu používali perá dravcov, v strednej a južnej oblasti prevažne perá farebých vtákov.
V bežnom živote sa veľké slávnostné, alebo bojové čelenky nepoužívali. Nanajvýš 1–3 perá s rôznym spôsobom prichytenia k vlasom (hlave). Aj oblečenie bývalo jednoduché, či už išlo o náčelníka alebo obyčajného člena kmeňa.

Drap

V odkaze woodcraftu ,ukázka per je podle pana Setona, neni až tak zcela pravdivá. Pravdou je že bohaté čelenky prérijních indiánů se požívai jen při některých příležitostech, a běžně se nosilo jen několik per, jak uvádí led.
Prerijní kmeny využívaly převážně ocasní pera orla bělohlavého. U té sváteční/ velké / čelenky jich bývalo maximalně 24 / pera ze dvou orlů – stejný počet kolik má bizon žeber / další pera potom byla na páse, který visel v zadní části čelenky směrem k zemi.
Pro běžné nošení per ve vlasech se používaly většinou rozety ze surové kůže, většinou vyšívané ursonem.
Lesní indíání požívali kromě orla i jiných dravců, sov, a v některých oblastech i hojně krocanů.
U jihoamerických idniánů se používalo téměř všechno dostupné peří

Damiana

Ad ratava: Díky za zajímavý odkaz. 🙂

ratava

Není zač… :o)