zjentek

Z jakého důvodu se v kupované zemině nevyskytují žížaly a ani ostatní okem viditelná přirozená fauna?

Ať koupím, jakou chci hlínu (a že jich dnes na trhu tedy je), v žádné se nevyskytuje ani žížalka. Mně to tedy přijde neobvykle nepřirozené. Jinými slovy – to jako fakt? Je ta hlína vlastně hlínou?

Co způsobí absenci žížal a ostatní běžné fauny hlíny v té kupované a mám to chápat jako zcela normální jev?

Kategorie hmyz.

Nejlepší odpověď
Emefej

Na některých baleních hlíny je napsáno – dezinfikováno párou, možná proto.

Další odpovědi
jirka F

Ano,je to tím že tam není kyslík a do zeminy se většinou dává perlit který je vyhubí.

paul1

Vyrábím si kompost tak, že první rok dávám do plechových sudů bez dna (vyrobené vysekáním dna u vymrznutých sudů ze sběru) hnůj od králíků a plevel ze zahrady bez pampelišek a pýru. Na podzim vyprázdním staré kompostovisko udělané výkopem 1 metr x 6 metrů, do hloubky cca 0,5 m pod okrajem koruny stromů – jabloně, je tam tedy polostín. Obsah sudů potom přemístím do vyprázdněného kompostoviska. Při přenášení je tam tolik žížal, že trčí z hrud jako ježčí bodliny.
Kompostovisko zaplním, zasypu hlínou a na jaře vysadíme cukýny. Do podzimu zbude z původní vrstvy 0,5m asi tak 20 cm tzv. vermikompostu. Ten je úplně bez žížal, asi je to tím, že zpracovaly původní náplň kompostoviska a odstěhovaly se do okolí kompostoviska.

Mc Merkurion

… pro „kytyčky“ (trávu) se doporučuje zeminu sterilizovat v mikrovlnce, třebas podobný postup ??? … nevím, používám směs hnojů …

cochee

Jirkooooo ku**aaaaaa… cos to zblábolil? To jakože zeminu balí do ochranné atmosféry bez kyslíku???? Naopak, spousta zemin, když si prohlídneš jejich obal, tak je částečně jemně perforovaný, aby hlína mohla dýchat.
Perlitové hubení je taky k@k@tina na entou. Víš, co je perlit? Expandované vulkanické sklo. Už si viděl sklo, které by bylo v něčem obvyklém rozpustné? (neuvažuje o tom, že hlína obsahuje kyselinu fluorovodíkovou…) Už jsi viděl sklo, které by někoho či něco (živé) otrávilo???