plebs

Z jakého důvodu Češi a Poláci kritizují mladé z UA kteří odmítají bojovat ve válce?

Neznají jejich rozhodnutí na př. náboženství, deprese a jiné zdr. důvody, příbuzenstvo neb když se cítí v jiném ze 72 pohlaví a pod. Dle průzkumu by v ČR dvě třetiny mladých odmítlo také bojovat za vlast nebo NATO a přitom velké množství bojovníků od klávesnic po některé papaláše je nadšeno válkou.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Kritika je namístě, jen pokud mladíci páchají trestnou činnost na území cizího státu, který je bez jakýchkoliv jiných podmínek přijal a živí je.

Další odpovědi
aliendrone

Bojovat „za vlast“? 😮
Narodil jsem se v Praze a většinu života prožil v ní. Přísahal jsem před bojovou zástavou „věrnost pracujícímu lidu vedenému komunistickou stranou Československa…“, pak jsem (po převratu) podepsal canc, který nahrazoval se změnami předchozí (přísahal jsem věrnost ČSFR) a dneska vlastně nwm „komu mám být přítelem a nepřítelem“. Natož abych tušil, JAK to bude za nějakých pár let.

elkon>>> Vysvětli mi tu „morální povinnost bojovatř za vlast“, PROSÍM! Myslíš vlast vedenou SOUDRUHEM Husákem ANEBO snad vlast vedenou SOUDRUHEM Pavlem? A POKUD je jedna z výše zmíněných „vlastí“ (socialistická NEBO dem(ent)okratická) „ta správná“, zatímco ta druhá je „FUJ FUJ špatná“, tak KTERÁ? 😮 😉

Bojovat za vlast je morální povinnost.
Dobrý, Oskár vtipkár hovorí, že za 500 bodov! 😁 😁 😁

elkon

Bojovat za vlast je morální povinnost. Nic jiného než zdravotní důvody není omluva. U nás např. po zrušení základní vojenské služby se z mladých kluků stávají peciválové a poserové, které zajímá jen mobil a počítač. Jen málo z nich se zajímá o fyzickou kondici. Úsloví, že „vojna dělá z kluků chlapy“ má reálný základ (naučili jsme se tam samostatnosti, odvaze, pořádku, rozhodování, odpovědnosti, zvýšení fyzické kondice také bylo ku prospěchu a pod). Díky soutěživosti, se některé vlastnosti prohlubují právě v kolektivu. Potvrdí to většina chlapů, kteří na vojně byli. Často se i z „mamánků“ stali „použitelní“ muži.
Náboženství a nesmyslná pohlaví jsou jen výmluvy. Ostatně i ženy bojují a bojovaly ve válkách.

zjentek

To je jasné prozápadní vykupitelé od klávesnic chtějí spasit svět před chudobou a bídou a ano i bojůvky mimo válečný stav sem bez výjimky patří stejně jako třeba povinné tečkování neboť spasitelé jsou světoví čili jsou to vlastně lídři neřkuli světoví samaritáni nicméně zde netřeba mířit až k hranici UA protože i zde na zdánlivě bezvýznamném webu jich zjevně neúrekom nakonec v odpovědích najdeš min jednoho kterému ještě možno duševně pomoci pouze nekompromisním náhonem na zteč okamžitě bez skrupule.

da ny

Má to svou logiku a opodstatnění
Existují země, kde je základní vojenská služba stále povinná (někde i pro ženy). Tam je „úprk“ ze země trestný.
Náboženství ve válce NEHRAJE ROLI.
Ten, kdo odmítá z náboženských důvodů, vzít zbraň do ruky, může být užitečný jinak! Nebude počítat naftalínové kuličky ve skladu (jako kdysi). Může pomáhat civilistům, zdravotníkům, odklízet sutin, budovat mosty, opravovat (je co), vyrábět a vykonávat spousty užitečných činností na frontě.

„Bojovat za vlast“, je ve vyspělé společnosti (v zemích Západu, nejen v ČR a v Polsku), považováno za čest a morální povinnost.
Útěk se považuje za zbabělost, selhání. Vyhýbání se povinnostem, včetně morálních.
To je bohužel typické, zejména pro generaci Z (rození od r. 1994/95, často pohodlné, sobecké požitkáře a zbabělce).

PRÁVĚ to příbuzenstvo, děti (budoucnost národa), paměť národa (seniory), partnerky, manželky, matky, JE TŘEBA chránit, bránit.
Na řešení depresí a pohlaví, není prostor (to je „výdobytek“ vymknutí se z ruka a zdravého rozumu, možnosti výběru a „svobody“, odpoutání pozornosti z USA, zejména pro ty Sněhové vločky, které začínají být považovány, za další „Ztracenou generaci“.. O té první si počtěte třeba na Wikipedii, ale věřím, že víte o co jde a jste znalý 😉.

led

Skrátene… (inak by tu nestačil priestor pre ostatných)
Z neznalosti súčasného politicko-ekonomického problému nazvaného Ukrajinská vojna, alebo Špeciálna operácia? na ktorý je pohľad rôzny.

aliendrone

da ny >>> Jako žena to pochopitelně vidíš JINAK. Zcela správně chápeš, že „tvoji chlapi“ by tě měli i s dětmi chránit. Ve skutečnosti s tím ani ti chlapi NEMAJÍ žádný problém. Není třeba keců o „morální povinnosti“, chápou to doslova na INSTINKTIVNÍ úrovni.
CÓÓÓÓ?!? Našich bab, našich lovišť se ti zachtělo?!? TUMÁŠ ŠUTR DO HLAVY HAJZLE!!

Tomu rozumí KAŽDÝ alespoň TROŠIČKU normální chlap DOKONALE. A to BEZ vysvětlování, BEZ přemlouvání atd., zkrátka jak píši instinktivně. JDEME NA NĚ! Žádná „morální povinnost“ NENÍ TŘEBA, aby to chlap chápal.

Jiná věc je, když máš jít „bránit svobodu či životy žen a dětí“ někam do prdele světa Afghánistánu. Proti nějakým drbanům, kteříjsou rádi, že jsou rádi. A že nechtějí chlastat Coca-Colu a žrát burgery? No a CO?!

TEPRVE TEHDY nastupují pindy o „morální povinnosti“ apod. PROČ? Jsou ti hadrníci opravdu tak nebezpeční mé ženě a dětem? Opravdu si nehledě na rétoriku brousí na nás zuby?

ANEBO

Nějaký dobytek (či skupina), který VŽDY je skutečnému boji DALEKO si chce „jen přilepšit“? Opravdu mám riskovat svůj živitelský krk a OHROZIT rodinu ztrátou příjmů? KDO se pak o ně postará? 😮

Vezmi příklad – BUBUBU Putin nás obsadí. CO se reálně PRO TEBE změní? NIC! Makat budeš muset tak jako tak, starat se o děti, jen z tvých daní místo SOUDRUHA estébáka žijícího luxusně na Hradě bude luxusně žít SOUDRUH kágébák v Kremlu. Stojí ti soudruh estébák a jeho životní úroveň za to, abys poslala svého muže, otce TVÝCH dětí, aby riskoval ZA NĚJ život (zatímco on sám bude klídek chlastat a žrát někde v bunkru)? A to podotýkám, že je VELMI PRAVDĚPODOBNÉ, že na případné válce má soudruh estebák ZNAČNÝ podíl viny? Co na to odpovíš? 😉 😁 😁

Ono to prostě NENÍ TAK JEDNODUCHÉ s tou „morální povinností“. Dovolím si citovat starou známou pravdu (Friedrich Nietzsche).
ŠPATNÁ HUDBA A ŠPATNÉ ARGUMENTY ZNÍ PŘI POCHODU NA NEPŘÍTELE DOBŘE. Tož asi tak. 🙂

da ny

aliendrone
Domnívám se, že základní otázka byla jasná. Proč „odsuzujeme a nechápeme“ ukrajinské muže (hlavně ty do 30 – 40 let), že utíkají před konfliktem, hrozbou „odvedení na frontu“. Slovo VLAST, v současné době pozbylo původního významu.
Chápu, že ne každé vedení země stoí lidem za to, aby bojovali/kopali, za jejich ideály
Hrdost národa je ta tam prvky „nacionalismu“ nikde. Jinde ho mají…..
Z Ukrajiny odešlo 10 milionů lidí. Mladí, zdraví muži. Doma nechali mámy, sestry, báby,někteří i děti. Pravda, vydělávají na západě peníze.
NEZMIŇUJI to, že v první linii často „utíkají/odcházejí“ (když se otevře hranice) kriminální živly, podnikavci a ti, kteří mají peníze a chtějí si je užít.
VÍM, jaká je většina Ukrajinců. SLYŠÍM TO od těch, teří tady žijí 10, 20 let. MÁM Ukrajince v „rodině“ a Rusy také (tedy po rozchodu s partnerem bych řekla v bývalé rdině -)).
Kontakty a styky jsou zde stále. Obě děti (jiní tatínkové), mají ¼ ukrajinské krve po prarodiči.
NECHCI zde popisovat mentalitu Ukrajincú, kterou sleduji 40 let a mám s ní zkušenosti ☹
MORÁLKU VYTVÁŘÍ LIDÉ ve společnosti.
Ta naše patřila k těm, že muž brání „své“ a zbaběle je neopouští. Někteří brání i svou vlast….
ANO JSEM NAČICHLÁ tím, co prožili a vyprávěli dědové a prastrýcové z období II. světové války (i po ní, při „budování vlasti“). Domnívám se, že Plzeňáci si to „užili“ docela jinak, než lidé z jiných českých měst a vesnic. Ti o válce, ani „nevěděli“.
Tady v Sudetech si to také „užili“ jinak, než Pražáci nebo Brňáci, ještě do roku 1939.
Pro zmíněné ročníky, jejich děti „bránit“ své, znamená, BÝT S NIMI. Případně být odveden a bojovat.
TAKOVÁ, LIDMI VYTVOŘENÁ MORÁLKA, ve společnosti, je typická spíše pro obyvatelstvo Západních zemí, pro muslimy, Izraelce, Araby…. aj.
Jsou hrdí na svůj původ a příslušnost, někteří až nabubřele…

Ne tak, pro obyvatele bývalého Východního bloku.
Kromě Ruska, ale tam je více i ten „mus“ a nedostatek informací, pro valnou část jejich národa. Ale také spokojenost a oddanost.
Maďaři jsou na tom také jinak, jinak než Češi.....
SAMOZŘEJMOSTÍ se mi jeví, že za NATO, mimo území ČR, je pro mne to, že bojovat
„někam“, půjdou jen profíci.
TY bys, kdyby na našem území byl nový agresor, se zbraněmi v ruce ODEŠEL JINAM? Nechal tady manželku, dítě a matku?
Určitě ne, prostě b\s chodil do té práce, stejně jako bych chodila já.
Stejně, jako chodil můj děda do Škodovky v Plzni. Nebo bys „musel na frontu“…..
A NEBO bys raději SÁM „foukl“, třeba do USA? Do Rakouska?
Možná jsem konzerva, „zdrhnout“ má celá (základní) rodina, nebo nikdo….. 😉
Je to můj názor a ať si má každý, ten svůj.

plebs

Aliendrone probral jsem diskuzi také u Zelené kočky Husák byl kovaný komunista i když byl vězněn na pokyn soudruhů 9 let a bránit vlast to znamená nenechat si vzít vymoženosti kapitalismu včetně 72 pohlaví, manželství pro všechny a nepřeberného množství výrobků a potravin.

Ametyst

K politování jsou ti, kteří nadšeně zvolili generalissima na Hrad, a teď se diví, že by měli narukovat. 🙂

Disraeli

Hlavně je blbost, že je to nějaká morální povinnost, bojovat za vlast.. Blud! Jako bojovat proč, kdy a za jakých podmínek? Bojovat – jako bránit sebe a hlavně svou rodinu (pokud má, žije tam a má tam dotyčný navíc přátelé atd), to by bylo samozřejmé. Bojovat v případně naprosté nutnosti (napadení, agrese) – což odpovídá i tomu předešlému důvodu, to by taky šlo. Ale bojovat za vlast – jako nějaká samozřejmá morální povinnost… Za jakou vlast? Za jedno je to vůči jednotlivci relativní i pozměnitelné (vícero občanství, změna občanství), za druhé záleží na zemi/vlasti, roli taky hraje režim/poměry a jejich případné změny (bojovat za něco, nějaký stát teď nebo za 5 let se může taky dost lišit, především když tam během té doby dojde k zásadním změnám a obratům – k horšímu/lepšímu). PROČ proboha bojovat za některou zemi (a ještě to brát jako nějakou morální povinnost), když třeba nesouhlasím s jejím zřízením, politikou, režimem, systémy. Jsou mi protivné a jsem jejich odpůrcem, i když to třeba je mateřská země. Bezhlavě poslouchat, následovat a plnit jakýkoli rozkaz, to ať dělají vojáci, kteří dobrovolně v té zemi slouží a dali se k armádě. Pokud nějaký stát bezdůvodně/ne­oprávněně a agresivně napadne nějaký stát, nebo vůbec je třeba diktaturou, taky má jistě obyčejný občan „morální povinnost“ za něj bojovat. Podílet se na bezpráví je pak nemorální. Za své skutky odpovídá člověk sám, nemůže pak říkat, že mu jiní (něco) přikázali nebo že se tohle od něj očekávalo (i když to nebylo správné)…

Taková povinnost a oddanost (vůči státu) má smysl, jen když ten smysl má i ten stát a jeho vedení/organizace. Jediný důvod. Bohužel spousta států taková není (konkrétně za ČR by bojoval jen idiot. Nemluvě o horších státech a režimech). A bojovat za ně a za to, co představují… Ovšem bojovat v případě nezbytné nouze a za rodinu, tj, ale to nemusí být totéž.

Bojovat a bránit rodinu a to co je drahé, to smysl má a je to i morální i povinné. Ale bojovat za stát a jeho politiku, hlavně pokud je to samo o sobě naprd, nemorální a respekt si nazaslouží, to není ani opodstatněné ani morální. Úplně vidím ty nadšence a vlastence, jak bojují za ty supr čupr politiky v čele s šášou na hradě.
Bojovat za co nebo za koho? Což může a nemusí být morální dle situace a podmínek. Není žádné autmatické „bojovat za vlast = morální povinnost“. To je jen nacionalistická propaganda a fanatismus.
Bojovat za koho/co (přesně) a za jakých podmínek (situace, oprávněnost, režim, možnosti, nutnost). To je třeba vždy zvážit. A POKUD zde je pravidlo, že se má bojovat za svou zemi (ať už rodnou nebo tam, kde třeba dotyčný nabyl občanství), tak to je povinnost (minimálně dána zákonem). ALE rozhodně NEMUSÍ být morální.

zjentek

Elkon a já doufal že právě tebou nenápadně zmíněná fyzická kondice byl ZÁKLAD (!!!) pro všechny ty poseroutky jenž se tam vyskytli přičemž jejich poslání či funkce zde nijak nesouvisely s termínem GUMA!

To mi pověz, k čemu je ti na př. samostatnost či ODVAHA (nedej bože) BEZ fyzické kondice?
(To máš dobré, no comment tpč…🤦‍♂️)

aliendrone

zjentek >>> KRÁSNÁ zkratko to TPČ! Přidávám si do slovníku, THX! 😄