svetlonoos

Z čeho se vypočítá starobní důchod invalidům, kteří nepracují?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Standardně – doba výplaty invalidního důchodu 3. stupně se započítává do doby pojištění.
„Pokud příjemce invalidního důchodu dosáhne důchodového věku a splní podmínku potřebné doby pojištění, má možnost prostřednictvím OSSZ podat žádost o starobní důchod. Jestliže vypočtený starobní důchod bude vyšší než vyplácený invalidní, bude mu starobní důchod přiznán. V opačném případě náleží nadále invalidní důchod v původní výši. Těm, kteří pobírají invalidní důchod (týká se všech stupňů invalidity) v době, kdy dosáhnou 65 let věku, ho ČSSZ ze zákona automaticky změní na důchod starobní. Výše starobního důchodu zůstává při této změně stejná jako výše vypláceného invalidního důchodu.“ (citace viz odkaz – oficiální web ČSSZ)

Zdroj: https://www.cssz­.cz/web/cz/-/invalidni-duchody-aneb-na-jake-dotazy-nejcasteji-odpovidaji-odbornici-cssz

Další odpovědi
agentpv

mám čid 2. stupně a bylo mi řečeno, že dokud neodpracuji roky na starobní důchod – budu stále pobírat ten invalidní.Otázkou spíš je- jak se vypočítá invalidní důchod lidem co nikdy nepracovali – např. postižení od dětství …