Daidal

Vztahují se na peněžní dary v hotovosti nějaká omezení?

Při jednorázové transakci v hotovosti je limit 270 000 Kč. Jak je to ale v případě, že někdo chce dát někomu darem peníze, slušný obnos? Rodině, přátelům, známým nebo nějakým lidem, kterým chce anonymně prokázat dobrodiní a věnovat jim peníze. Třeba nějaký boháč, podnikatel. Musí to převádět přes bankovní účty nebo vztahují se na takové peněžní dary v hotovosti limity a omezení?
Co kdyby chtěl někdo darovat takové větší sumy anonymně (a tím pádem ne přes účet, obzvlášť pokud třeba ani nezná číslo bank. účtu toho, komu chce finance věnovat).

Nejlepší odpověď
Pepa25

Správně píšete, že pro bezhotovostní platby je podle zákona č. 254/2004 limit 270 tis. Kč (jde o denní limit, nic nebrání provést hotovostní platbu opakovaně).
V případě darování větších částek ale pozor na daň z příjmů: osvobozeno je darování jen mezi příbuznými, od jiných osob jen do částky 15000 Kč za rok. Také pozor v případě osvobozených příjmů na nutnost hlásit příjmy nad 5 mil. Kč (§38v zákona o dani z příjmů).

Další odpovědi
JežíšKristus

Správně uvádíte limit pro hotovost, tudíž pro větší částky je vhodné použít bankovní převod.
Ono to má zejména daňové souvislosti – darování mezi rodinnými příslušníky je tuším osvobozeno dle zákona o daních z příjmů (je to nějak paragraf 5 až 10). Darování jiným osobám se musí danit jako příjem, od určité výše.

Pozor – při darování v rodině si lze dar odečíst jako výdaj od zakladu daně. :)

Herjulfson

Ježíšku z čeho si vycházel, když si psal větu:
„Pozor – při darování v rodině si lze dar odečíst jako výdaj od zakladu daně. :)“
Obávám se, že tvůj názor nemá oporu v našem právu.
Jinak jen dopňuji, že výčet osob osvobozených od daně je uveden v ustanovení § 10 odst. 3) písm. c. zákona 586/1992 Sb. A ještě jedna zajímavost, která uniká často i notářům, a to sice, že i v případě dědictví přesahujícího pět mega má dědic povinnost oznámit tuto skutečnost správci daně dle § 38v jak již zmínil Pepa u darů.