vagra

Vzpomenete si na jméno herce,autora a zpěváka,který zemřel před 39 léty?

Bylo mu pouhých třicet let…

Nejlepší odpověď
rynek878

Grossman Jiří
český herec, zpěvák a textař
20.7.1941–5.12.1971

Narodil se v Praze. V roce 1960 maturoval na gymnáziu, potom absolvoval sedm semestrů studia na stavební fakultě ČVUT. Od roku 1958 byl členem několika amatérských dixielandových kapel, hrál střídavě na tubu, banjo a basu, někdy i na kytaru. V roce 1960 byl členem amatérského divadélka Mlok. Ve stejné době se seznámil s Miloslavem Šimkem a vytvořil s ním kabaretní dvojici. V letech 1962 až 1963 byl jako hudebník (hráč na kontrabas) v angažmá v plzeňském divadle Alfa. Od roku 1963 vystupoval společně se Šimkem v pražském klubu Olympik. Od roku 1967 byl členem divadla Semafor. Se Šimkem napsal několik divadelních her, například Dva v Plivníku, Hoj, Štěchovice, Besídka zvláštní školy, Othello odpadá nebo Večer pro otrlé. S Šimkem psal i humoristické povídky, které potom vyšly v několika knihách, například Besídka zvláštní školy, Návštěva cirkusu nebo Návštěvní dny Šimka a Grossmanna. Texty k písním psal od roku 1958, zpočátku především na country hudbu.

Zdroj: moje knihovna

Další odpovědi
annas

Jiří Grossmann se Armádním uměleckém souboru setkal s Miloslavem Šimkem a s ním vytvořil báječnou dvojici, která léta slavila úspěchy v Semaforu. I na televizní obrazovce. Americký filozof George Santayana kdysi řekl: „Proti narození a smrti nemáš léku. Mezi tím si zachovej radost.“ To Jiří Grossmann uměl.
Životní sílu ztrácel s každým úderem srdce, které pohánělo žilami jeho nemocnou krev. Měl leukémii. Formu, kterou dnes prý už umíme léčit. Tehdy ne.

Podle Kalendária ČT