Avatar uživatele
vagra

Vzpomenete si na jméno herce,autora a zpěváka,který zemřel před 39 léty?

Bylo mu pouhých třicet let...

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, rynek878, sofie před 4012 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Grossman Jiří
český herec, zpěvák a textař
20.7.1941-5.12.1971

Narodil se v Praze. V roce 1960 maturoval na gymnáziu, potom absolvoval sedm semestrů studia na stavební fakultě ČVUT. Od roku 1958 byl členem několika amatérských dixielandových kapel, hrál střídavě na tubu, banjo a basu, někdy i na kytaru. V roce 1960 byl členem amatérského divadélka Mlok. Ve stejné době se seznámil s Miloslavem Šimkem a vytvořil s ním kabaretní dvojici. V letech 1962 až 1963 byl jako hudebník (hráč na kontrabas) v angažmá v plzeňském divadle Alfa. Od roku 1963 vystupoval společně se Šimkem v pražském klubu Olympik. Od roku 1967 byl členem divadla Semafor. Se Šimkem napsal několik divadelních her, například Dva v Plivníku, Hoj, Štěchovice, Besídka zvláštní školy, Othello odpadá nebo Večer pro otrlé. S Šimkem psal i humoristické povídky, které potom vyšly v několika knihách, například Besídka zvláštní školy, Návštěva cirkusu nebo Návštěvní dny Šimka a Grossmanna. Texty k písním psal od roku 1958, zpočátku především na country hudbu.

Zdroj: moje knihovna

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Jiří Grossmann se Armádním uměleckém souboru setkal s Miloslavem Šimkem a s ním vytvořil báječnou dvojici, která léta slavila úspěchy v Semaforu. I na televizní obrazovce. Americký filozof George Santayana kdysi řekl: „Proti narození a smrti nemáš léku. Mezi tím si zachovej radost.“ To Jiří Grossmann uměl.
Životní sílu ztrácel s každým úderem srdce, které pohánělo žilami jeho nemocnou krev. Měl leukémii. Formu, kterou dnes prý už umíme léčit. Tehdy ne.

Podle Kalendária ČT

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost