kroupajannek

Vznikne v ČR tornádový pás jako v Americe?

Jsme zvyklí vnímat tornáda jako cosi vzdáleného a exotického, jako americkou specialitu. Pověstný je jimi tornádový pás, který se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Apalačským pohořím. Pokrývá území států Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska. Jsou to rovinaté oblasti, kde mají tornáda prostor k tomu, aby se roztočila. Taková místa máme i v Česku. Že bychom tady jednou měli také tornádový pás?

Odpovědi
autacek

Větrolamy z topolů se zlikvidovaly, stromořadí u cest též, železnice co tvoří v příhodném území jeden dlouhý nepřerušovný pás, ano, budou místa, kde bude hrozit i v ČR větší pravděpodobnost.

Pepa25

Nesmysl, vznik tornád není o rovině.

Dochy

Ne.

Nemáme takové podnebí aby nám tu tornáda vznikala pravidelně… Teda ona pravidelně vznikají, v průměru tak jednou za rok až dva…

Peppa25 „vznik tornád není o rovině“ – no ještě jsem neslyšel o tornádu v Tatrách 😉 Myslím, že alespoň trochu rovinatá oblast je jednou z podmínek pro vznik (ne absolutní, ale v horách budou mít zrod o hodně těžší – už proto, že o hory se to vzdušné proudění tříští)

Autáček: Větrolamy z topolů jsou fajn, ale jen proti silnějšímu větru. Při vichru jdou dolů a před tornádem mu vyklidí cestu…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.