Alesh

Vyznáte se někdo v noteboocích?

Řeším nový notebook a tak hledám, který by vyhovoval mým požadavkům. Co určitě chci: výkon umožňující amatérský střih videa, disk min. 1 TB, čtečku SD karet, bíle podsvícenou klávesnici, numerickou klávesnici, Windows už tedy spíš ty 11, min. Full HD 16:9, cena rozumná 20, 30 tis. tak nějak, určitě ne přes 50 a nad 40 bych už asi taky nechtěl jít. Ideál mezi 20–30 tis. Kč.
Notebook používám spíš jako stolní PC, ale nemám místo na klasický PC a jsem zvyklý na notebook, takže chci u něj zůstat.
Vykoukal jsem zatím tenhle notebook: https://www.bscom­.cz/herni-notebook-hp-pavilion-gaming-15-ec2901nc-shadow-black-ghost-white-53m46ea-bcm_d1379969/ . Můžete mi to někdo zhodnotit, okomentovat, poradit nějaký jiný? Díky.
A ještě by mě zajímalo, jak se u toho dá navýšit SSD, píšou, že je to snadné, tam je nějaký další slot nebo ten původní SSD musím vyndat a nahradit větším?

Odpovědi
Arne1

Vypadá to pěkně, procesory Ryzen jsou momentálně špička (i když konkurenční Intel má některé parametry mírně lepší). Ta rozšiřitelnost SSD – tu informaci jsem nikde jinde nenašel. Osobně si myslím, že je tím myšlena výměna za jiný. Ale kdybych to kupoval a opravdu by mne to zajímalo, požádal bych o informaci obchodníka přes kterého bych to kupoval. Nemám ve zvyku kupovat stylem „tahle firma to na Heurece nabizí o 10 Kč levněji“, spíše dám na prověřené stálé obchodní partnery, u těch předpokládám že si tu informaci skutečně zjistí a nebudou mi plácat nějaké fantazie.

Zacheus

Ne, nevyznám.

led

1 – Na strih videa doporučujem v prvom rade rýchly externý disk čím väčší, tým lepšie, aby bolo kde dávať pracovné ústrižky. Strihaný záznam zaberá niekedy počas práce aj 200GB a viac. Lepšie je strihať v malých častiach a „smeti“ tj. nepoužité sekvencie posielať mimo hlavný disk.
Vnútorný, hlavný, disk musí mať dostatočne voľné miesto na ukladanie dočasnej práce z RAM.
2 – …aspoň jeden externý monitor, prípadne ak 2.ex.monitor použiť videoprojektor, ktorý súčasne prácu premieta na plátno (pomáha to) pretože na veľkej ploche vidíte a počujete viacej detailov.
3 – počítač by mal mať aspoň 16GB RAM a rýchly procesor
poznámka najlepšie je v tomto pracovnom počítači nemať! žiadne hry, tie zaberajú zbytočne veľa miesta po naštarovaní počítača, aj keď nie sú zapnuté. Platí tu priama úmera, čím menej zbytočných programov, ktoré sa pri štarte automaticky na bootujú, tým je pamäť RAM „ochotnejšia“ pre vlastnú prácu.
Toľko z praxe.

Ostatné detaily jednotlivých komponentov sem určite vložia PC odborníci.

Jiří Bohumil

S poradou, co se týká úrovně a kvality počítače, nebo NB, Ti doporučuji spíše poradnu
https://pc.po­radna.net/
Co se týká stříhání videa (viz odpověď led), chce to trochu specifikovat o jakou jde náročnost. Já osobně „stříhám“ poměrně dost videí, ovšem pouze jako archivní rodinná. A na to mi stačí běžný levnější noťas a Movie Maker. Pokud by už to mělo být nějaké spíše „profi“ tak dej na radu led.