Jenda K.

Jaký má význam podávání léku injekcí misto tablety?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Co třeba okamžitý nástup účinku? Snadná a účinná vstřebatelnost…

Bylo by asi fajn taky napsat o jaký jde lék.

Další odpovědi
elkon

Rychlejší účinek a neničí to žaludek (některé léky mají neblahý vliv na žaludek)

da ny

Zásadní.
A napadlo Vás, třeba i to, že někdo per os přijmout lék/tabletu nemůže?
Nedokáže polknout tabletu (z různých důvodů včetně bezvědomí)., aplikace nitrožilně a do svalu jsou jedinou možností. Trávicí trakt u některých osob nemůže vstřebat lék (střevo, žaludek).
„…dosáhneme rychlého účinku (křeče, bolesti, šok, zástava srdce) nelze-li aplikovat léčivo z důvodu jeho biodegradace v trávicím traktu (inzulin)
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Injekce_(me­dic%C3%ADna)

Filip84

Většinou:

  1. Rychlejší nástup oučinku. Takhle to sežereš, zapiješ, teďka ty kyseliny v žaludku musí rozložit tu tabletovinu, ta oučinná látka se musí vstřebat, a až pak nastane oučinek. Takhle to máš hned.
  2. Šetří se žaludek. Spousta léků dráždí žaludek – třeba aspirin. Nebo „moderní“ antibiotika, z těch se zbliješ, a pak posereš. No, tak když to jde intra venam, tak jsi jenom posraný, a i to je – alespoň o cosi – lepší.
  3. Šetří se střevní mikroflóra, třeba u penicilinu. Teda ne moc, protože to antibiotikum do toho střeva dojde stejně, ale neprochází celým tím střevem, s pomocnými látkami. Víš, co to je za „pouť“?
  4. Odpadá problém s alergiemi na tabletovinu. Dnes má spousta lidí nesnášenlivost na lepek a lepek je tak v 99% průmyslově vyráběných tablet. Třeba. Nebo, co já vím, na jakou jinou pomocnou látku může mít pacoš alergii? Takhle je po alergii: máš to naředěné fysiologickým roztokem, což je 0.009 kg soli (čisté, natrii chloridum) na kilo vody (čisté, aqua sterilisata). Jedinec, který by měl alergii na vodu a na sůl, by poněkud už nepotřeboval žádné injekce, protože by byl dávno tuhý. A jiný alergen neexistuje.

Kelt

Tak počítej.
Tableta má dané množství účinné látky, u injekce to můžeš korigovat nahoru nebo dolů.
Injekce zavádí látku do krve a krevní oběh ji dopraví na požadované místo rychleji než tableta, která jde do trávícího traktu a odtud dále.
Někomu může vadit chut, nebo nemůže polykat, ale u injekce tomu tak není.

Dochy

  1. rychlý účinek
  2. přesnější dávkování (u některých léků)
  3. jediná možnost jak lék dostat na místo určení (u některých léků – trávící trakt by je buď zničil, nebo bez účinku vyloučil)¨
  4. omezení vlivu na trávicí trakt (ať už riziko přímého poškození žaludku, nebo třeba zničení střevní mikroflóry)

Tak to je zatím vše co mně napadlo

Jenda K.

Doplnuji dotaz: jedna se o Kleksan, vetsinou si ‚pacient‘ doma injekce nepicha.

Filip84

Jeník: Víš, co to je autoinjektor?

Proto si „to píchá pacient doma“.

Pepa25

CLEXANE si naopak většina lidí doma píchá, proto je tomu také aplikace přizpůsobena (předvyplněná injekční stříkačka s jehou v ochranném krytu). Aplikace je subkutánní (do podkožního tuku).

quentos

„Otazka je myslim jasna.“ – před úpravou to žádná otázka nebyla. Otázka končí otazníkem.