4ma

Vyúčtování tepla

Je nájemní dům – jeden nájemník předešlý rok neužíval byt – byl v cizine-přesto mu majitel vyúčtoval teplo, jako by byt užíval celý rok – v bytě nejsou měříče tepla. Je tento postup správný? Nájemník s vyúčtováním nesouhlasí s tím, že měl vypnuty radiátory a nebyl vůbec přítomen – tak by ale znehodnocoval byt apod. Děkuji Magda

Nejlepší odpověď
dudu

Požadavek nájemníka by neměl být alespoň částečně akceptován již z následujících důvodů"

  • pokud byt není temperován minimálně na nezámrznou teplotu, hrozí lokální zamrznutí a roztržení okruhu ledem s následním únikem média, tedy poškození spolubydlících
  • vnitřní stěny bytu určitě nejsou izolovány tak, aby pak chlad nevyzařoval do okolí, takže o to více „protopily“ sousední byty.

Nejméně 50% průměrné spotřeby na čtvereční metr by tedy hradit měl.
Velký pozor však na to, že nejsou-li nainstalovány „pomety“ vytvoříte précedenz, kdy pak mohou obdobně spekulovat i ostatní nájemníci. Být předsedou samosprávy, požadavek bych členské schůzi přednesl jako neakceptovatelný.

Další odpovědi
standa

Postup majitele je SPRÁVNÝ.

A naopak ještě bych tohoto nájemníka upozornil, že se mohl dopustit i protiprávního jednání tím, že nezajistil dostatečné vytápění svého bytu.

Tuto problematiku řeší vyhláška, na kterou odkazuji v odpovědi na obdobnou otázku – viz zdroj níže.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-mozne-primet-clena-svj-ke-spravnemu-vetrani-bytu