Avatar uživatele
Jirka Lexa

Vytápení – spotřeba plynu, efektivita, rady?

Dobrý den, vytápím být 3+1 (asi 60m čtverečných), puštěné mám pouze dva radiátory a snažím se topim pokud možno, co nejméně, až když je opravdu zima. Spotřebu mám zatím za listopad nějak 90 kubíků plynu, což mi přijde dost na to, že je listopad a topím dost málo. Hlavně při ceně 14,50 Kč za kubík… Má někdo podobnou zkušenost nebo něco pro srovnání v bytě s podobnou výměrou a plynovým kotlem? Případně nějaké rady, jak to zredukovat, jestli zkusit nějakou jinou produktovou řadu od ČEZ (momentálně mám plynfix24 a cena vychází na 14,45, ale měsíční pronájmy dělají dohromady asi 300 Kč měsíčně, což není zrovna optimální asi?). Kotel má spotřebu napsanou 2,45/hod, jak jste na tom vy? Díky za názory a odpovědi – možná je taková spotřeba přes zimu normální, přeci jen, je to moje první zima v bytě, kdy to sleduji a snažím se ty náklady na služby snížit, takže možná je toto optimální, ale jak to tak vidím, tak přes ty měsíce kruté zimy protopím tak 3000 Kč měsíčně a to se mi moc nelíbí. Už jsem dostal radu namontovat termostatovou klapku na přerušovač tahu u kotle, aby se mi v přestávkách kotel moc neochladit, ale nevím, jak na to – myslíte, že je to dobrý nápad? Pokud by to pomohlo, tak najdu nějakou firmu, která mi to nainstaluje ;)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, marci1 před 3442 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Odpoveď byla označena jako užitečná

  1. Je třeba sledovat spotřebu za nějaké delší období nejlépe za rok.
  2. Byt není dobré nechávat moc vychládat na př. v noci. Na opětovné ohřátí stěn se spotřebuje více energie, než když se to nechá při vyšší teplotě.

Mám vyzkoušené a změřené.
Já osobně teplotu nenechávám klesnout pod 19oC ani když nejsme doma. Komfortní teplotu nastavuji podle nálady mezi 22 – 22,5 oC.
Vytápím rodinný domek cca 110 obytné plochy, včetně příslušenství + část technického přízemí. 11 radiátorů ale různého výkonu. Kotel má příkon 25 KW a je 16 let starý !!!
Vodu plynem neohřívám. Vychází mě lépe ohřev elektrikou na nízkou sazbu a vycházel vždy.
Velkou úsporu jsem zaznamenal při výměně oken za plastová a to jsem již tenkrát měl instalovány okna s izolačními dvojskly, ale dřevené a netěsnily.
Na spotřebu má velký vliv počasí.

Uvádím jednu tabulku s mojí měsíční spotřebou od roku 2008 a druhou tabulku, která ukazuje snížení spotřeby po instalaci plastových oken.

Domek je stavěn v roce 1980–82 tedy žádné nízkoenergetické provedení. Zdi 30 cm z porobetonu. V podlaze je použit experlit, v té době obrovská vymoženost.

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/710354/Plyn­.jpg

Doplňuji:
Takže bych řekl, že máš spotřebu přiměřenou tvému bytu.

Upravil/a: mosoj

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Jirka Lexa Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
isteron

Máme 2 izbový byt, 60 m2, jeden závesný kotol s boilerom, 4 radiátory. Inštalovaný toto leto, takže 1. sezóna a tiež sledujeme ako to funguje, najmä koľko spotrebuje. Týždenný termostat je nastavený tak, že 6.- 21.h. = 22 °C, 21. – 6.h = 17 °C. okrem toho boiler zapnutý nepretržite. Výstupná teplota je 50 °C. Zaznamenali sme spotrebu 9 m3 / 24.h. I keď ešte tento november ešte u nás nemrzlo, teplota vonku 3 – 10 °C. Ešte uvidíme ako to bude keď prídu mrazy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kura

3000 měsíčně ?
Já platil za 80m2 cca 2500 měsíčně.
Vyměnil jsem postupně okna za plastový, kotel a radiátory.
V současné době jsem na polovině.
A to na plynu ještě vařím.

před 3441 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cukrar

Jeden má spotřebu 90 kubíků, druhý jen 9 kubíků.
Domnívám se, že 90 kubíků je mnoho, popřípadě špatně opsán stav. Fotíte si plynoměr?

před 3441 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Nedávno jsem zde o tarifech ČEZU psal.

před 3442 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek