Katoda

Vysvítí se někdy svítící hračky?

Přestanou někdy svítit např. plastové hvězdy co se lepí na strop, případně další svítící hračky a předměty? Přijde mi, že co mám svítící věci 20 let staré, že se musí nechat na světle nasvítit déle než kdysi a stejně svítí méně než jejich dnešní moderní verze.

Odpovědi
Kepler

Může to tak být. Funguje to na principu fosforescence. Nosič (plast nebo něco jiného) nebo i sám zamíchaný fosfor může časem podléhat chemickým změnám a účinnost se ztrácí.

aliendrone

Máš dobrý postřeh, opravdu je to tak. Luminofor (sajrajt co způsobuje luminiscenci, přesněji fosforescenci) časem podléhá degradaci (jako ostatně všechno) v důsledku tzv. termodynamických zákonů, bodejť by je někdo nakopl, protože moje oblíbená nalepovací hvězdička štěstí, kterou mám od roku 1987 nalepenou na každém CRTčku, dnes LCDčku už skoro nesvítí!! :)