Vysvětlíte, proč se vlastně nemá psát mezera před otazníkem?

A případně ve kterých případech by se mezera psát měla?

Nikdy jsem se s mezerou před otazníkem nesetkal, ale občas ji tu lidé použivají, takže bych si to rád ujasnil.

Je tu podobná otázka:
Proč taková spousta lidí dělá mezeru před otazníkem a vykříčníkem? To v životě neviděli knížku?

Ale ta se neptá přímo a nekompromisně na danný problém.

Nejlepší odpověď
annas

Nejen psaní interpunkčiích známek těsně za posledním písmenem upravujeˇČSN 01 6910, která byla vydaná v roce 2014.

Nahrazuji původní větu „Platí už hodně roků a byla upřesněna“

Došlo v nové normě ke změnám proti normě z r. 2002 (upravené 2007), která vzhledem k zhotovování písemností na PC inovovala starší normu z r. 1997.

I když píši rukou, tak všechna znaménka dělám za posledním písmenem.

„Všechna interpunkční znaménka (kromě pomlčky a výpustky) se připojují k předcházejícmu slovu , zkratce, značce nebo číslu bez mezery. Za každé interpunkční znaménko patří mezera.“

http://www.uj­c.cas.cz/exper­tni-cinnost/csn016910/

„Nová ČSN 01 6910 se snaží respektovat existující typografická i jazyková doporučení, ale není zamýšlena jako náhrada zrušené oborové normy pro sazbu.“

"ČSN 01 6910 Úprava dokumentů zpracovaných textovými procesory, jejímž zpracovatelem je Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., byla vydána Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) 1. 7. 2014 a nabývá účinnosti 1. 8. 2014.

Vydání této normy nahrazuje ČSN 01 6910 Úprava písemností zpracovaných textovými editory z dubna 2007. Norma je dostupná prostřednictvím systému ČSN online a u prodejců tištěných ČSN.
Příprava revize ČSN 01 6910 byla vzhledem k odlišným zájmům a požadavkům různých skupin uživatelů nesnadným úkolem. Mezi očekáváními a požadavky, které byly mnohdy obtížně slučitelné, jsme se snažili najít nejlepší možný kompromis a učinili jsme řadu rozhodnutí, která mohou být pro odlišné skupiny uživatelů různě přijatelná.

V předkládaném dokumentu najdete odpovědi na otázky, s nimiž jsme se při přípravě normy setkali, i další informace, o nichž si myslíme, že pro Vás mohou být v souvislosti s ČSN 01 6910 užitečné nebo zajímavé.

Další informace o grafické úpravě písemností najdete také v Internetové jazykové příručce."

Petr Lozan a Markéta Pravdová
zpracovatelé ČSN 01 6910 (2014)
Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.

Další odpovědi
isteron

No a čo sa stane keď tam dám medzeru ? Je to prehľadnejšie.

Lamalam

Je to podle zažitých typografických pravidel, ale žádná norma to dnes neupravuje. Správně se před otazník píše zúžená mezera, ale to je záležitostí tiskařů, na běžném počítači jí nelze napsat.

Mc Merkurion

… annas: „Platí už hodně roků a byla upřesněna“ > Touto normou se nahrazuje ČSN 01 6910 z listopadu 2002 > to je opravdu hodně roků … v poměru k čemu?
… jestliže se v češtině oděluje zúženou mezerou (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Otazn%C3%ADk) >>> neznamená to, že tam NENÍ žádná! …
… souhlasím s názorem, že s mezerou je to přehlednější, tečka je něco jiného …
… gymnásium bylo taky normální, a dnes je pravopisně nesprávné (http://pravopis­ne.cz/2015/08/­gymnazium-x-gymnasium/)
… na stroji jsem se nikdy psát neučil, tudíž mi normy nic neříkají a převážnou část života jsem psal pouze rukou písmem psacím, které je dnes také zrušeno …

… když byly sms omezeny počtem znaků, nedělal jsem mezeru ani za znaménkama > proč platit za mezeru …

… ale když vám to udělá radost, jen pochybuji, že je nás tolik hloupých a nevzdělaných, kteří dělají stejnou chybu …

luckykubrt

Já jsem se ve škole učil normálně psát mezeru za posledním slovem a otazníkem. Něco jiného je tečka. To, že většinově se tiskne otazník ke slovu vidím v tom, aby se ušetřilo místo (i mezera se v programu počítá jako znak). Je to podobné jako například 6000Kč anebo 6. 000 Kč. Ani jedno podle mně není nesprávně. Ale co je třeba špatně je rozdíl oslavovat v 50ti letech a v 50. letech. 😉

iceT

Nevysvětlím, akorát ti oznámím, že slovo daný ve spojení daný problém, se píše s jedním N.

Klaproth

Dovolím si na základě mnohaleté praxe v tiskárně (23 let) a na základě vlastnictví výučního listu v oboru „Polygrafický pracovník – Tiskař sazeč“ podotkout toto: na psacím stroji a na počítači se mezera nedělá, jak říká kancelářská norma, kterou cituje annas. Tato norma řídí úpravu a kancelářský tisk dokumentů, oblasti profesionální sazby a tisku se netýká.

V profesionální tiskařské praxi se při ruční či strojové sazbě VŽDY používá pevná zúžená (čtvrtčtverčíková nebo půlčtverčíková) mezera. Při počítačové sazbě se VŽDY používá zúžená proporcionální mezera.

Dochy

McMerkurion: Nejsem si jist co přesně myslíš těmi výstřižky cos poslal.
„… jestliže se v češtině oděluje zúženou mezerou (https://cs.wi­kipedia.org/… >>> neznamená to, že tam NENÍ žádná! …“ wiki není jediný zaručeně správný zdroj informací. Zúžená mezera je věc typografie (knihtisk). Hned druhý zdroj na wiki: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wi­kipedie:Typogra­fick%C3%A9_ra­dy#Mezery_u.C2­.A0interpunk.C4­.8Dn.C3.ADch_znak­.C5.AF
„Interpunkční znaménka jako tečka, čárka, středník, otazník, vykřičník, dvojtečka atd. těsně (bez mezery) přiléhají k předchozímu slovu a za sebou mají mezeru.“

„… na stroji jsem se nikdy psát neučil, tudíž mi normy nic neříkají a převážnou část života jsem psal pouze rukou písmem psacím, které je dnes také zrušeno …“
Na stroji se mezery před otazníkem nikdy standardně nepsaly. Klasický psací stroj neumí udělat zůženou mezeru, tiskne neproporcionálně (na rozdíl od sazby v knihtisku). Psací písmo nikdo nezrušil, pouze se změnila výuka (zatím snad jen na některých školách, nebo už plošně?) na nespojované písmo, které je pro část populace přirozenější.

„… ale když vám to udělá radost, jen pochybuji, že je nás tolik hloupých a nevzdělaných, kteří dělají stejnou chybu …“ A nepřekvapilo Tě, čím to je, že zas tolik hlupáků tu mezeru nedělá?

Vážně by mně zajímalo v které učebnici jste se dočetli, že tam ta mezera má být. Pochybuji že tolik lidí četlo normy pro knihtisk.

Dochy

Tak mi to nedalo a našel jsem si dvě starší knížky z naší knihovny. Starší aby měn nikdo nenařknul že schválně vybírám něco nakaženého internetovými móresy.
https://ctrlv­.cz/OpMq
První ukázka je z knihy Pohádky pod peřinku, Lidové nakladatelství, 1986
Druhá je Lesní noviny, Vitalij Bianky, Lidové nakladatelství, 1980.

Na první je vidět že jsou otazníky bez mezer a není to (subjektivně) úplně dobře. Otazníky jsou příliš naplácnuté na text. V druhém případě je před otazníkem (a dokonce i před vykřičníkem) mezerka. Působí to řekl bych podstatně lépe. Ale když srovnáš mezeru před otazníkem a za otazníkem, tak ta před otazníkem je 2–3× užší. Nemá smysl dělat mezeru třeba při textu psaném na starém psacím stroji, protože nepoužívá proporciální písmo a mezera tam bude dostatečná i tak. Nemá smysl psát mezeru v textu na počítači, zde si nutnou mezeru ohlídá zobrazovací systém.

luckykubrt

Existuje ještě jedna možnost jak opravit to, co se vám puntíčkářům nelíbí. Udělat tu mezírku přímo na klávesnicí se znakem otazníku či vykřičníku. Potom to nebude nalepené tak na slově. A jaký je to rozdíl jsem vysvětloval už u otázky „Jak zní tento hlavola? ?: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zni-tento-hlavola Zatímco jeden otázník přiřazený ke slovu nahrazuje písmeno "m“, druhý ukazuje, že se na to ptáme. A opravdu si nevzpomínám, že by jsme se to ve škole učili připojovat otazník ke slovu. ☹

ivzez

@LuckyKubrt:

Částku máte v obou případech špatně.
Správně: 6 000 Kč
nebo 6 000,– Kč
vyjímečně 6.000 Kč
(mezi šestkou a nulami by měla být tzv. pevná mezera)

V padesáti letech → v 50 letech (bez „ti“!!)
v padesátých letech → v 50. letech

luckykubrt

Budu psát tak jak jsem se naučil. To znamená „slovo mezera (otazník, vykřičník, závorka a pomlčka)“, 50tiny jako věk a 50. letech v padesátých letech minulého (nebo i budoucího) století… a vyprosil bych si to, aby tady nedocházelo ke kyberšikaně !!!

Admin2

luckykubrt

Budu psát …

Nejde o kyberšikanu, ale o dodržování Kodexu, který jste si jistě před vstupem na Odpovědi přečetl.

Otázky se mají vkládat gramaticky správně.

luckykubrt

Já na svých otázkách nevidím gramaticky nic nesprávného. To vidíte akorát vy. ☹ Vysvětloval jsem to psacím písmem i rozdílem otazníku, který zastupuje písmeno (např. „Jde o spo??“) Kdybych to napsal jako šifru může to znamenat „sport“, ale pokud to napíšu takhle „jde o spo? ?“ Tak to znamená, že se jedná o spor !!! Podle mně není chybné zakončení tečkou ke slovu, ale otazník a vykřičník je přece něco jiného. 😉

Dochy

isteron: Není.

talka

SOUHLAS!