Avatar uživatele
qpa02956

Vysvětlil by mi někdo jak šlo vydělat na tomto podvodu?

Abych nedělal reklamu, v jedné nejmenované knize jednoho nejmenovaného slovenského autora jsem našel zajímavou pasáž o jedné nejmenované firmě, která působí a je velmi známá v ČR i SR (Agrofert to ale není) a zaujala mě tato pasásáž z knihy – cituji „… Ta firma byla jen mediálně nafouklá bublina a kdyby nezačala vydělávat ohromné prachy na dépéháčku kdy začla točit kamióny s masem z Polska a Ukrajiny nikdo neví jak by to celé dopadlo, ale dnes je to jen historie, protože ji křestní jméno nakonec prodal“.

Mohl by mi někdo vysvětlit jak by šlo teoreticky vydělat na DPH kdybych vozil do ČR a SR v kamiónech maso z Polska nebo Ukrajiny?

Zajímavá 0 před 245 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Tuto otázku je nutné pochopit v kontextu použití DPH v EU. Tento systém je, obzvláště v případě mezinárodního obchodu, složitý a obsahuje mnoho trhlin, které mohou být zneužity pro daňové podvody.

Podvod, jmenovitě "karuselový podvod s DPH ", funguje tak, že zboží se pohybuje mezi různými členskými státy EU v komplikovaných sítích transakcí. Zkráceně, firma A prodá maso firmě B. Firma A vyfakturuje firmě B maso s DPH. Firma B zaplatí fakturu a DPH. Firma A, ale DPH nikdy nepředá státu a zmizí nebo zbankrotuje. Firma B si poté uplatní zaplacenou DPH zpět od státu.

Systém DPH je postaven na principu, že každá firma v řetězci prodávající zboží musí zaplatit DPH, ale pak má právo tuto DPH získat zpět, pokud dokáže, že zaplatila DPH při nákupu zboží. Zároveň stát vrátí DPH komukoli, kdo dokáže, že zaplatil DPH při nákupu, ale zboží ještě neprodal.

Hlavní věcí, která umožňuje karuselový podvod s DPH, je skutečnost, že EU umožňuje firmám prodávat zboží mezi ostatními členskými státy EU bez DPH. Tato praxe byla zavedena, aby usnadnila mezinárodní obchod mezi zeměmi EU. To ovšem znamená, že pokud je zboží prodáno přes hranice, kupující nemusí DPH platit v okamžiku nákupu, ale musí ho „vypočítat a zaplatit“ ve své zemi. Toto otevírá dveře pro podvod, pokud zboží koluje mezi různými zeměmi a kupující neúmyslně zaplatí DPH, kterou výrobce neodevzdá státu.

To je velmi zjednodušený náčrt toho, jak mohou karuselové podvody s DPH fungovat v EU. Nechtělo by se vám něco takového pokusit, jelikož jsou to nelegální aktivity, které jsou trestně stíhány.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

V podstatě to ve skutečnosti nejde, ač se to někomu zdá jako výhodná akce, vždy je to odhaleno a potrestáno. Takže nemá smysl se tím zabývat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Podvádět se dá na kdečem a na DPH samozřejmě také. V principu je to jednoduché: buď zaplatit méně nebo žádat neoprávněnou vratku. V případě přeshraničních obchodů to může být spojeno s nějakým celním podvodem. Fakticky by to měl vysvětlit citovaný autor: uvedená formulace ukazuje, že tomu nerozumí nebo to jen slyšel jako drb. Podobné knihy nemá smysl číst.

Upravil/a: Pepa25

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

🤣🤣🤣… ta poslední věta AI 😅…uf 😅

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby