taborsky ruda

Vysvětlí mi někdo co je to „zblo“ ?

Jinde jsem to neviděl než ve větě „není na tom zbla pravdy“. Recesisté teď se snažte.

Nejlepší odpověď
annas

Sblo, zblo – staročeské slovo, z ¨něhož vzniklo pojmenování stéblo. Ve významu stéblo se dnes zblo nepoužívá, ale jen jako frazeologické spojení – nemá, nezbylo mu ani zbla = nic, pranic, ani špetka. Původní význam slova se posunul trochu jinam.

V nářečních oblastech se ještě říká zblo místo stéblo, ale původní souvislost se slovem stéblo už rovněž necítíme.

Podle etymologického a staročeského slovníku.
Doplňuji:
Odpovědi převzaté z Necyklopedie nejsou samozřejmě správné, protože se snaží o vysvětlení původu a významu s humorem a s nadsázkou.

Další odpovědi
BEAES

Zblo je délková jednotka. Jedno zblo je definováno jako nejmenší možná vzdálenost, neboli , přičemž tik je nejmenší možný časový úsek (pro úplnost- tak je delší protože potvrzuje tik) a je nejmenší možná rychlost, která je ještě pohybem. Tyto tři veličiny na sobě závisí a dosud není zcela jisté, zda-li existují.

Zdroj: encyklopedie

rynek878

BEAES má pravdu,zde je dostupný článek o „zblu“ :
to neznamená,že když jste to slovo jinde neviděl než ve větě „není na tom zbla pravdy“,
že to nemá žádný jiný vyznam.

Zdroj: http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Zblo

leonessa

Jednoduše řečeno: Není na tom kouska pravdy:D

oskar

Neni na tom ani trochu pravdy.