Vyřizování pozůstalosti

chci se zeptat koho notář informuje o zahájení řízení ohledně pozůstalosti, je možné, že po smrti matky jsem vůbec nebyla informována, že probíhá vyřizování pozůstalosti ?? byla prý u toho jen má mladší sestra…

Odpovědi
chucky

Při vyřizování pozůstalosti je nutno vyčkat výzvy notáře. Je nutno předložit:
•fakturu pohřební služby (originál)
•úmrtní list zesnulé/zesnulého
•veškeré účty od pohřbu (poplatky za kostel, výkop hrobu,pohoštění, hudba…)

K projednání dědictví je příslušný okresní (v Praze obvodní) soud podle místa posledního pobytu zesnulého. Doporučuji požádat na příslušném soudě o nahlédnutí do spisu o dědickém řízení. Ze spisu můžete zjistit, co se ohledně vyřizování pozůstalosti již odehrálo, zejména se tedy dozvíte, jakého notáře soud pověřil řízením o dědictví.

atriplex

Záleží také, kolik bylo v daném období úmrtí. Může se totiž stát, že stále na váš případ ještě nepřišla řada. A přebíráte si poštu?

standa

Popudem pro zahájení řízení je úmrtní list vystavený matrikou a zaslaný věcně a místně příslušnému soudu.

Soud pověří notáře, aby jako soudní komisař vedl řízení o dědictví.

Jakmile soudní komisař obdrží od soudu spis, je povinen neprodleně provést šetření v Centrální evidenci závětí vedené Notářskou komorou České republiky, v níž zjistí, zda zůstavitel zanechal závěť, listinu o vydědění či listinu o ustanovení správce dědictví.

Notář poté obesílá VŠECHNY známé dědice.

Pokud dědictví přijal nepravý dědic aniž by poukázal na svoji nepříslušnost, skutečný oprávněný dědic může svůj nárok uplatnit u soudu žalobou na vydání dědictví. Tuto žalobu musí podat oprávněný dědic do 3 let po skončení dědického řízení.

Zlatomuska

Jako dcera jste neopomenutelný dědic, tzn. že máte právo na stejnou cást majetku po pozůstalé jako vase sestra – takze by se Vám notár urcitě ozvat mel. Pokud teda jste měli dobrý vztah a matka vás nevydědila, coz nepredpokládám. Chce to cas, mejte se a dejte treba vedet, jak jste dopadla.

Petrovskalui

Po dědovi jsem dostala byt v dědickém řízení v Plzni. Děda si tahal do bytu spoustu věcí včetně naprosto bezcenného odpadu. Potřebovala jsem to vyklidit, abych mohla začít s rekonstrukcí bytu, protože tam chceme jít s rodinou bydlet. Byt je prostorný a na dobré adrese. Na vyklizení jsem zajistila firmu, která se v Plzni a okolí specializuje na vyklízení bytů https://vykli­zeniplzencz.cz/ s ekologickou likvidací věcí