Avatar uživatele
anonym

Vyřizování pozůstalosti

chci se zeptat koho notář informuje o zahájení řízení ohledně pozůstalosti, je možné, že po smrti matky jsem vůbec nebyla informována, že probíhá vyřizování pozůstalosti ?? byla prý u toho jen má mladší sestra…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? chucky před 5150 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
chucky

Při vyřizování pozůstalosti je nutno vyčkat výzvy notáře. Je nutno předložit:
•fakturu pohřební služby (originál)
•úmrtní list zesnulé/zesnulého
•veškeré účty od pohřbu (poplatky za kostel, výkop hrobu,pohoštění, hudba…)

K projednání dědictví je příslušný okresní (v Praze obvodní) soud podle místa posledního pobytu zesnulého. Doporučuji požádat na příslušném soudě o nahlédnutí do spisu o dědickém řízení. Ze spisu můžete zjistit, co se ohledně vyřizování pozůstalosti již odehrálo, zejména se tedy dozvíte, jakého notáře soud pověřil řízením o dědictví.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
atriplex

Záleží také, kolik bylo v daném období úmrtí. Může se totiž stát, že stále na váš případ ještě nepřišla řada. A přebíráte si poštu?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
standa

Popudem pro zahájení řízení je úmrtní list vystavený matrikou a zaslaný věcně a místně příslušnému soudu.

Soud pověří notáře, aby jako soudní komisař vedl řízení o dědictví.

Jakmile soudní komisař obdrží od soudu spis, je povinen neprodleně provést šetření v Centrální evidenci závětí vedené Notářskou komorou České republiky, v níž zjistí, zda zůstavitel zanechal závěť, listinu o vydědění či listinu o ustanovení správce dědictví.

Notář poté obesílá VŠECHNY známé dědice.

Pokud dědictví přijal nepravý dědic aniž by poukázal na svoji nepříslušnost, skutečný oprávněný dědic může svůj nárok uplatnit u soudu žalobou na vydání dědictví. Tuto žalobu musí podat oprávněný dědic do 3 let po skončení dědického řízení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Zlatomuska

Jako dcera jste neopomenutelný dědic, tzn. že máte právo na stejnou cást majetku po pozůstalé jako vase sestra – takze by se Vám notár urcitě ozvat mel. Pokud teda jste měli dobrý vztah a matka vás nevydědila, coz nepredpokládám. Chce to cas, mejte se a dejte treba vedet, jak jste dopadla.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Petrovskalui

Po dědovi jsem dostala byt v dědickém řízení v Plzni. Děda si tahal do bytu spoustu věcí včetně naprosto bezcenného odpadu. Potřebovala jsem to vyklidit, abych mohla začít s rekonstrukcí bytu, protože tam chceme jít s rodinou bydlet. Byt je prostorný a na dobré adrese. Na vyklizení jsem zajistila firmu, která se v Plzni a okolí specializuje na vyklízení bytů https://vykli­zeniplzencz.cz/ s ekologickou likvidací věcí

před 1203 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek