vevinka007

výpočet vlnové délky

a ještě prosím..
Vím jaký má vzoreček vlnová délka (frekvence se rovna rychlost světla lomeno vlnová délka)
Ale nechápu jeden příklad, který jsme počítali a to tenhle:
Jakou vln. délku má el. vlna jejíž frekvence je 50MHz
Vyznačila jsem si, že frekvence má 50MHZ a prý se to rovná 50 000 000 a to proč?
A potom © rychlost světla se PRÝ rovná 300 000km/s a to už vůbec nechápu! Kde se to jako vzalo, Když to není v zadání:/ A to se má všude psát, když to není naznačené? Děkuji moc

Odpovědi
mosoj

Protože mega je milion = 10na 6 Hz

300 000 000 m/s : 50 000 000 = 6 m

Vlnová délka kmitočtu 50 Hz je 6 m

Pokud počítáte vlnovou délku, tak bys měla znát převody jenotek. To, že 50MHz(megaher­tzů)=50 000 0­00 Hz je správně(slovo mega si můžeš představit jako milion a bude to hned jasnější. A rychlost světla si zkrátka musíš pamatovat.

qazasd

Ono velke M je takzvana predpona soustavy SI. Napriklad kilometr (km) je tisic metru. k=kilo=tisic M=mega=milion

Doporucuju podivat se na clanek na wiki s prehlednou tabulkou … http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C5%99ed­pona_soustavy_SI

Pokud se clovek chce prirodnim vedam venovat je potreba tyhle predpony znat. Minimalne od piko do tera …

A rychlost svetla je proste takova … porad stejna … 300 tisic kilometru za sekundu (ve vakuu) … a je dobre ji znat prave kvuli temto vypoctum …

mosoj

Nejde mně doplnit otázka. Správně je Vlnová délka kmitočti 50 Mhz je 6 m.