Laďa99

U stroje mám napsáno, že má příkon 13 kVA. Jaká je to spotřeba ve wattech za hodinu?

U stroje mám napsáno, že má příkon 13 kVA.

Jaká je to spotřeba ve wattech za hodinu?

Díky

Nejlepší odpověď
Dochy

Bacha, dosavadní odpovědi (gecco, Arne) nejsou tak úplně přesné.

  1. Příkon se zpravidla udává jako maximální
  2. Pokud se udává v kVA, jde o zdánlivý příkon. Skutečný příkon (měřitelný „hodinama“) může být nižší.
  3. „Spotřeba ve wattech za hodinu“ je blbost. „Spotřeba“ = „příkon“. Pokud Tě zajímá, kolik spotřebuje (energie) za hodinu, pak jednotky nejsou watty za hodinu [W/h] ale watthodiny [w.h]

Spotřebič s daným označením Ti za hodinu spotřebuje něco mezi 0 a 13kWh

Další odpovědi
orwell

K tomu budeš potřebovat znát ještě tzv. účiník, cos fí. Bývá uveden rovněž na výkonovém štítku stroje. Ten ti umožní vypočítat činný příkon stroje ve wattech a násobením dobou provozu stroje získáš spotřebovanou energii v J, nebo přepočítáš na MJ, či kWh (dle libosti).
Např.: bude-li cos fí 0,86 pak činný příkon P = S * cos fí = 13 000 * 0,86 = 11180 W. Pak za 1h odebere stroj energii W = P * t = 11 180 * 3600 = 40 248 000 J (též Ws), což činí 40,248 MJ, resp. 11,18 kWh.

gecco

V tomto případě platí, že VA = W…
A W „za čas“ udávají Wh…
😉

Arne1

13000 Wh

mzm

A co když je to stroj na stejnosměrné napětí?

Dochy

nebudou u něj uvedeny [VA], ale [W], nebo [V] a [A].

wendyX

@>orwell:
Dík, právě jste mi ušetřil ‚práci‘ s odpovědí- líp bych to nenapsal! 🙂

quizzi

Správná odpověď je Dochyho. Gecco by si měl uvědomit, že VA (voltampér) je jednotka pro zdánlivý výkon, kdežto W (watt) je jednotka činného výkonu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Voltamp%C3%A9r

gecco

Ano – souhlasím…
Ale z uvedených informací nelze stanovit reálný příkon (popř. spotřebu) motoru…
Poběží-li motor nezatížen, bude činný výkon (a i reálný příkon) možná i výrazně nižší…
😉
Ale – jak píšu, ze zadaných dat to nelze určit…