karel.xyz2

Vyklízení sklepa – „jak na to“ a nutnost separace/třídění do více různých kontejnerů?

Dobrý den

Hodlám vyklízet sklep a půdu (celopodsklepený rodinný dům+možná i dílnu atd.) který je zaházen různým „harampádím“ nashromážděným za posledních pár dekád asi… Jsme (rodina) si to schopni sami vyklidit/vynést ven (do přistavených kontejnerů) – nepotřebujeme tedy žádnou dodatečnou lidskou sílu/pracovníky. JEN – dovezení/přistavení kontejneru, jeho ponechání na místě cca 1–3 dny a následný odvoz kontejneru pryč („do třídíren“, na skládku atd.) a jeho („harampádí“) uložení… Kontejner tak 8 m³. Co jsem se díval tak cena (Olomoucký kraj konkrétně) by byla asi tak komplet se vším (včetně uložení na skládce a DPH atd.) 7500 kč za jeden kontejner.

Zatím hodlám objednat jen tak asi 1, maximálně 2 kontejnery (jeden a jak se odveze, pak druhý), abych viděl kolik jich bude potřeba celkem atd. Problém docela je že „harampádí“ v domě je vícero „typů“ (viz dole) (elektrospotřebiče – velké(lednice stará), malé (vysavač), dřevo (+nábytek atd.), staré peřiny/matrace), Kov (stará kola) atd. atd… Prostě vícero různých druhů a co jsem se díval předběžně tak firmy (např:)

https://www.me­trak.cz/objed­nat-kontejner?city=O­lomouc&zip=77900&­lat=49.595982&lng=­17.268177

Mají jednotlivé „kategorie“ – „vyseparovné“ – např. „Objemný odpad, Směsný odpad a Dřevo“ … Znamená to snad ,že pokud mám odpad (třeba i jen „trochu“) který spadá do všech 3 kategorií, tak musím namísto jen jednoho kontejneru objednávat rovnou 3 (!?) ( i když by se to vlezlo v pohodě všechno do jednoho třeba)… Ale protože je „harampádí“ různého typu, tak to MUSIM roztřídit (a objednat a zaplatit(!)) 3 různé kontejnery (namísto jen jednoho)…? Takže namísto jen 7500 kč (např.) budu muset platit (jen díky tomu že „harampádí“ je různého typu) 22 500 kč :-/

To snad ne ne…? Já myslel že prostě jen objednám JEDEN kontejner a zaplatím 7500 kč a tam naházím „VŠE“ a oni si to už odvezou a nějak se s tím sami popasují… („VŠE“ samozřejmě myslím BEZ „extrémů“ jako chemikálie, baterie atd. a jinak „nebezpečné“ věci ) ale mimo tohoto, jsem jinak myslel že to vše můžu naházet do jednoho kontejneru (dřevo, matrace, stary kov (kolo, sekacka na travu), i elektrospot­řebiče)…? To tak není?

„Harampádí“ je jinak „typu“:

  • Staré velké „těžké“ elektrospotřebiče – Dvě pračky, jedna stará lednice (snad 1950 i před vyrobená), další nějaká stará pračka/susička/ždí­mačka nebo co to je, starý těžký vyboulený (snad i černobílý?) televizor, stará elektrická (nebo na benzin?) sekačka na trávu)… Snad 6 (i plus) kousků celkem
  • Staré menší/malé elektro spotřebiče – vysavače, kuchynské spotřebiče nějaké (mixér)… atd.
  • Dřevo – různé desky, dřevotříska, překližky (děda dělal se dřevem – nábytek atd. takže máme spoustu dřeva doma) – možná i přímo nějaký starý nábytek
  • „Kov“ – Stará kola, staré vozíky (tam je použito ale i dřevo), staré nějaké „manuální“ pojízdné sekačky na trávu, starý kočárek atd…
  • „Textilie“ různé – Matrace (+možná i peřiny atd.?), stará obuv/boty, „matrace na gauč“ atd. staré oblečení nějaké taky asi
  • Papír – Různé staré časopisy, noviny asi i , učebnice… (možná i knihy nějaké)

Můžu toto vše hodit dohromady jen do JEDNOHO (objednaného) kontejneru…? Nebo to MUSÍM předem roztřídit a hodit hned do NĚKOLIKA (kolika?) samostatných kontejnerů (i když by se to vlezlo do jednoho)… a namísto jednoho kontejneru jich bude muset platit třeba 3–4 ☹…?

Díky

Odpovědi
Filip84

Zbytečně to komplikuješ.

Kolik stojí container, včetně dovozu, zdržovného a odvozu na skládku, to jsi si – zjevně – zjistil.

Ovšem, pokud nemáš svůj pozemek, na který by ten container bylo lze, na ty 2, 3 atp. dny, odstavit, tak si budeš muset na odb.dopravy úřadu obce s rozšířenou působností, pod kterou ta adresa spadá, nejprve vyřídit povolení k zvláštnímu užívání pozemní komunikace.

Jednoduše řečeno, pokud po postavení containeru zbude na cestě alespoň 3.0 m místa, tak Ti to (obvykle) obec povolí, samozřejmě budeš to muset řádně označit, jako překážku provozu na pozemních komunikacích. A podléhá to správnímu poplatku. Jinak nikoli.

Ono je to poměrně jednoduché, to, co popisuješ: buďto spěcháš, a nebo nespěcháš. A buďto máš, nebo někdo v rodině, auto a vozík za auto, a nebo nemáš.

Pokud nespěcháš, tak kovový odpad Ti vykoupí každá sběrna kovového odpadu a ještě vyděláš, to samé papír. Obvykle Ti vykoupí i vozík se zbytky dřeva, nebo třeba kolo s plášti, ale o něco Ti sníží cenu za výkup. A nebo si s tím dáte, prostě, práci, to už je na vás.

Textilie Ti zdarma musí přebrat obec, které platíš za svoz komunálního odpadu, zpravidla skrze sběrný dvůr, že ano.

Jakékoli elektro spotřebiče Ti musí odebrat obec (sběrný dvůr), no a nebo jakýkoli prodejce těch elektro spotřebičů. Já tím nechci naznačit, že máš do nějaké pobočky řetězce, který prodává pračky, ledničky a podobné spotřebiče, dovézt tři containery prorezlých, starých, praček, ledniček atp. Ne, odvezeš to na vozíku na sběrný dvůr, postupně. Věř, že se Ti to vyplatí.

No a nebo si pořídíš jenom container na směsný odpad a všecko ostatní budeš třídit na hromady, a pak objednávat zvlášť containery: na kovový odpad, na elektro odpad, na plasty, atp., nebo „všecko ostatní“ budeš vozit svépomocí na sběrný dvůr. To už si vyber.

Dřevo, pokud teda není něčím napačované a papír můžeš spálit, to ano. Ostatní ne.

karel.xyz2

Díky všem za rady.

Ještě bych se chtěl zeptat: Na internetu, konkrétně na stránkách sousedního města (já bydlím na vesnici) jsem našel informace že si je snad možné zavolat i na technické služby daného města a tam požádat o přistavení kontejneru technických služeb daného města před můj dům… Mělo by to vyjít levněji než „soukromá firma“… Skutečně je to tak a je možné si pro kohokoliv zavolat do technických služeb jeho nejbližšího města a požádat je (za peníze) o přistavení kontejneru na odpad…?

Trochu mě to překvapilo (proč tedy existují soukromé firmy když tuto službu nabízí i technické služby měst…? (a levněji asi))?

Díky

Dochy

„Proč existují“ – třeba proto, že „technické služby města“

  1. ne všechny obce tuto službu poskytují
  2. pokud poskytují, poskytují to občanům, nikoli firmám. Už když si objednáš firmu na rekonstrukci, ta firma si bude muset na své triko zajistit odvoz stavebního a jiného odpadu…