Lublan

Vykat, nebo tykat? Řešení situace

Zdravím,
nevím jestli tykat nebo vykat v této situaci. Chci oslovit dívku, která pracuje v restauraci, mně je 20, jí je 17/18. Mám tykat nebo vykat? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Tykání by vám měla nabídnout dívka, je na hraně dospělosti. Myslím si, že vykáním nic nezkazíte.

Záleží také, zda je pro vás docela cizí, nebo se s ní znáte. Není mezi vámi tak velký věkový rozdíl.

Máte rád, když vám někdo automaticky tyká? I když mezi mladými se vykání příliš neřeší.

Pokud jí budete vykat, vytvoříte si určitý odstup., budete s ní poprvé v kontaktu, je pro vás cizí. Záeží na tom, jak to bude dál.

Další odpovědi
tony2412

Vykáním se nic nezkazí.

marci1

Pokud ji chceš oslovit v restauraci,kde pracuje, tak je slušné vykat. Pokud mimo její pracoviště, tak je lepší také vykat. Pokud si s tebou bude chtít tykat, nabídne ti to ona.:-))

ivzez

Vykat!

Odmyslete si její věk → chcete oslovit neznámou osobu,
proto je na místě zdvořilost a určitá formálnost.
Počkejte, jestli Vám tykání nenabídne ona sama.

Anikitos

Jak píšou ostatní, vykáním nikdy nic nezkazíš – je to zdvořilejší.

Já většinou vykám všem, které ještě neznám a to i o dost mladším lidem než jsem já, v podstatě někdy i dětem – je to zkrátka zdvořilejší… ;)

Ostatně můžeš ji ze začátku vykat a pochvíli, co se s ní začneš bavit, můžeš nenápadně (šikovně) přejít k tykání.

Jiří Bohumil

Jak říká tony 2412, vykáním se nic nezkazí.
Já dodávám, že tykáním se kontakt-komunikace zkazit může, někoho to může urazit.
Z hlediska společenského chování má takání nabízet žena muži, žena starší mladší a případně, u mužů, starší mladšímu.

Mc Merkurion

… jestli jí chceš pozvat na rande, tak vykej, ať si nemyslí, že si hulvát …

Lublan

annas – neznáme se. Kdyby ona mně tykala, nevadilo by mně to.

annas

Ona je žena, ale myslím si, že je slušné se zeptat.

Sice na netu se tyká auuomaticky, i když to mnoha jedincům vad/nevadíí, ale to není svět reálný.

Nevím, zda znáte staré rčení

„myslí, že se mnou husy pásl(a) – chová se až příliš důvěrně, chová se dotěrně, příliš přátelsky;
často se používá také v obměně: my jsme husy spolu nepásli“

ivzez

Nesouhlasím s „automatickým tykáním v internetu“.

Tykání v internetu bylo v pořádku dříve, kdy ještě mělo internet málo lidí, uživatelé různých fór či diskuzních skupin se často znali i ve skutečnosti.

Dnes, kdy má internet velká část domácností, je na místě vykání i v internetu.

Zdvořilost se vytrácí čím dál víc… Škoda.