autacek

Vyká se, nebo tyká na Internetu? A prošel náhled na tuto věc za posledních cca 25 let vývojem?

Můj osobní postřeh je, že se na Internetu v diskusích, atp., odjakživa tykalo a až z příchodem postarší generace, která nakonec pochopila, že je tento pokrok a užití sítě i pro tento věkový segment nevyhnutelný, zrodil se názorový proud s vykáním a pocit, že někdo z nich snad prdí zlatou kuličku.

Nejlepší odpověď
annas

Z vyjádření „jazykářú“ – etika na internetu.

"Tvar „Vy“ se používá spíše pro vyjádření vzájemné úcty, což těžko můžete chtít na Internetu, kde se diskutující neznají osobně, nikdy se většinou neviděli a (nedej bože) ani úctu necítí.

Rozhodně je lepší používat neutrální tvar „vy“, kterým nic nezkazíte

O používání tykání se toho napsalo poměrně dost.

Zatímco v chatu na hráčském serveru nebo na erotických stránkách by vykání působilo nevhodně, podobně může nevhodně působit – a většinou také působí – tykání na odborném serveru.

S výjimkou případů, kdy se lidé dobře znají, je lepší zůstat u neutrálního vykání."

https://www.zi­ve.cz/clanky/e­tika-na-internetu-dil-treti--diskuse/sc-3-a-27314/default.aspx
-

"Všem na internetu defaultně vykám, a pokud si s někým nechci tykat (což je většina lidí), tak pokračuji ve vykání i tehdy, co druhá strana se rozhodne tykat , aniž bychom si to dohodli.

Stejně tak ve všech diskusích vykám. Internet je dnes stejná situace jako veřejný prostor, nebo jiné místo setkávání lidí a platí tam stejná pravidla".

https://www.lu­pa.cz/clanky/ne­bud-netykavka/nazory/

Kdo chce, ať si mezi sebou tyká, ale jinak ať respektujte pravidla slušnosti vzhledem k tomu, kdo si to nepřeje.
---¨

K Vaší otázce.
Ještě v prosinci zde byl jeden uživatel, který si říkal l PÁN H…, tedy ON PÁN. Proto tvrdil, že nemusí respektovat pravidla, ale oslovení jako " pána" mu nevadilo.

Další odpovědi
marci1

Rozhodně tykat. 🙂
V představě, že bych měla vykat třeba zdejším uživatelům s profilem (vybráno namátkou): Berušinka, NazdarBazar, Ušelventil, magorvkleci, Bublinka, Mousinek, zelí, Cincina, Cullinda, Mravenec, Brblal, Myšák, Blecha, Mucillinka apod. dostávám záchvat smíchu! 🙂
Na internetu si prostě lidi od začátku tykali. Ono se totiž většinou ze začátku nepozná, kdo je na druhé straně a jestli to není třeba desetileté dítě, tomu asi nebudete vykat ani když ho potkáte na ulici… A když se někdo ptá třeba na opravu čehosi, tykání je rychlé, jednoduché a „domáčtější“. Jen doufám, že někteří vážení uživatelé nebudou časem „vyžadovat“ onikání. 🙂

led

Keby ste si dali tú „námahu“ našli by ste podobné „otázky a tvrdenia“ o tykaní.
Môj názor na oslovovanie vo svete ale aj tu, je jednoduchý, riadim sa v prvom rade zvyklosťami daného jazyka. Čestina a slovenčina na rozdiel od zjednodušenej počítačovej angličtiny pozná výrazy na tykanie a vykanie.
Ozoj angličtina a oslovovanie, mnohí viete „vraj“ anglicky, určite ste čítali knihu v anglickom originále. Potom ste si mohli všimnúť, že aj angličtina pozná oslovovanie na spôsob stredoeurópskych jazykov to znamená tykanie, ale aj istý spôsob vykania, ktorým vyjadrujú úctu, alebo podriadenosť oslovovanému. Občas si to môžte všimnúť aj v českých/slo­venských prekladoch z angličtiny. Pre zaujímavosť, ak by ste v spoločnosti, nemyslím pubertiakov a podobných, ale napríklad na oficiálnom stretnutí začali tykať sôsobom, ktorý používate tu, asi by s vami rýchlo zamietli. Nevymýšľam si to, akoby sa niektorí jedinci mylne domnievali, ale vychádzam z oficálnej spolupráce s americkými organizáciami. Iné to bolo na súkromnej a iné na oficiálnej báze, napriek oslovovavani krstnými menami. ale ani oslovenie krstným menom nebolo pravidlom.

Tykanie a iné oslovovanie na internete vychádza nielen z angličtiny, ako koreňového jazyka internetu, ale aj z istej anonymity užívateľov internetu, keď podľa nicku, prezývky nepoznáte skutočného človeka za klávesnicou.

Toto nie je anglická, ale česká internetová stránka, preto dodržujte zásady českého jazyka a spoločenského správania. Takže aj spôsob oslovovania užívateľov stránky nemôžte nikomu nanútiť, ale naopak pre lepšiu spoluprácu „nechte brouka žít“.
Tvrďte si, čo chcete, ale dodržujte zvyklosti jazyka českého a Protokol správania príslušníka českého národa a o tykanie musíte toho druhého požiadať a dostať súhlas.
Ja osobne požadujem podľa zvyklosti národov Strednej Európy dodržiavať vykanie, pokiaľ to na požiadanie záujemcu nedovolím. Nechcem ísť do nemčiny, kde sa vyká onykaním.

ivzez

Kdo považuje za normální chiovat se k cizím lidem slušně, v tom pokračuje i na internetu.

„Obhajoby“ typu, že se v začátcích internetu tykalo obstojí jen do okamžiku, kdy se lidé dozvědí,
že v těch dobách bylo v elektronickém styku jen „pár lidí“, kteří se většinou znali i osobně → ze studií, z práce apod.
(Roli v tom samozřejmě hraje také nedostatečná znalost angličtiny.)

Možná by stál za zamyšlejí fakt, že lidé, kteří v začátcích „každému tykali“, dnes často vykají.

zjentek

Jde o to, v čem chce člověk „neznámou“ bytost chovat, zda například v úctu či přátelství a podle toho se taky bude vyjadřovat. Moudrý a rozumný pozná, v čem má tu kterou bytost chovat.

Zejména na chatech se převážně taká, stejně jako na seznamkách. Důvodem bývá snaha naznačit, že si PERFEKTNĚ ROZUMÍME, bo navazující kontakt jsou vesměs v úplně stejné řiti tvl.. (; Tedy s výjimkou o 30– 40 let mladších zlatokopek, které se tam snaží ulovit dědulu ve vatě. Ty zpravidla vykají, aby „dělaly dojem“.

Vůbec není podstatné, zda si tam na netu budeš vykat nebo tykat. Stejně nevíš, jak se k tomu postaví ten „protějšek“. Takže NEŘEŠITELNÁ VĚC (; (; (;

Alesh

Já všude všem tykám a očekávám totéž. Vůbec neřeším, jestli mi nějaký smrad tyká, naopak, připadám si mladší! 🙂

Turek: „Jaktože ti ten smrad tyká?”
Turková: „Vodjakživa jsme si tykali…”
Turek: „To je zajímavý… Kde je malá?”
Turková: „U babičky, jako vždycky…”
Turek: „To je zajímavý…”
Turková: „Tobě všechno připadá zajímavý!”
Turek: „Nejsem blbej!”
Turková: „Vždycky jde ze školy rovnou k babičce a nikdy ti to zajímavý nepřipadalo… A jestli to takhle půjde dál, tak se tam vodstěhuju taky, a bude to ještě zajímavější!”

Kelt

Asi je v tom čeština nedokonalá, angličtina používá you a nezáleží zda mluvíme s jednou nebo více osobami. Existuje sice starší tvar thou, ale ten je archaický a potkává se s ním jen v bibli. Mnoho dalších jazyků má stejný tvar slovesa a pouze mění osobní zájmeno, takže oslovím jednoho člověka určitým zájmenem a jiným zájmenem oslovím skupinu více osob. V češtině vy jste přišel, vy jste přišli. A stejné je to s imperativem, rozkazovacím způsobem. Jedna nebo více osob.
Dej mi to!, Dejte mi to, přátelé! Dejte mi to, pane Nováku!
No a internet, facebook a pod je všechno anonymní. A tady na těchto stránkách dokáže člověk poznat podle vyjadřování věk a úroven tazatele a volí tykání nebo vykání. Já si s některými lidmi v práci tykám a s těmi, se kterými dělám několik let, tak si vykáme.

Mc Merkurion

… dneska se svět řítí do záhuby:
--- zakazujou se filmy, přeobsazujou herci podle barvy pleti a sexuálního zaměření, národnosti >>> neměli to ti komunisti jednodušší: buď jsi rudej nebo nepřítel …
--- vlády už nevěří odbornej ekoteroristům, stačí mladá holka a už ji ospavujou jak Johanku z Archu a stavěj jí sochy … a za co ??? že řekla, že do školy nepude, dokud nebude zdravý ovzduší >>>
--- dřív bych za takový kecy od rodičů schytal na zádel, dneska by tě za takový jednání zavřeli …
--- dřív bylo manželství posvátné, dneska je IN žít na psí knížku, a stát to ještě podporuje, a aby toho nebylo málo, je IN žít v polyamorii >>> dřív to byla obyčejná děvka a prostitutky, dneska ji v tv a médiích oslavují …

… tak pochop, že to, že někdo chce zvrátit pravidla, je jen postupné upadání světa …

… „Teta, pronajímají se tady někde pokoje? … https://www.fa­cebook.com/2033543­03012159/posts/153883154­6131088/ “

Dochy

Na chatech, diskusích, odpovědích a podobných místech tykám, vybraným osobám u kterých je to vhodné (např. jsou tak nastaveni) vykám. V obchodních/slu­žebních mejlech vykám, pokud dotyčného neznám osobně.

Mirek Darvas

Pokud jde o distanční výuku tak se vyká

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

ivzez: Kdo považuje za normální chovat se k cizím lidem slušně, v tom pokračuje i na internetu.

Obvykle se chovám slušně i k těm, kterým tikám. Tikání/vykání je jen společensko-kulturní úzus. To, že se to bere jako základní výraz úcty a slušnosti, je také jen „společenská dohoda“. na internetových diskusích byl úzus jiný a nikomu to nevadilo, dokud se na internet nedostala spousta „civilistů“

Zkrátka: Nemohu souhlasit s názorem, že tikání mezi „cizími“ je automaticky znak nezdvořáctví a neúcty.

led

marci1, onikanie je vykanie v nemčine

autacek

Příspěvek smazán administrátorem.

Alesh

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Vývojem může projít povaha člověka, nikoli náhled na věc. Náhled jde ruku v ruce právě s povahou. Hodně štěstí.

zjentek

Třeba mě doslova uráží, když mně tady vykají mladí z důvodu, že jsou mladí. Proč? Mně mají cokoli sdělit NORMÁLNĚ, ne? (; (; (; Copak kdokoli zná můj věk? Vždyť s písmenky si každý může pracovat, jak chce a pak víme všichni prdlačky, no ne?