Hakunamatata

Vybírá si rakovina?

Nejlepší odpověď
Reezo

rakovina je v každém znás, otázka je jaké máte genové předpoklady a celkově jak funguje vaše tělo… Také to určitě ovlivní stravování, co pijeme, jaký vzduch dýcháme atd…

Další odpovědi
Drap

Nevybírá. Může postihnout každého.

Orange

Z 90 % to můžeš ovlivnit. Ať už jde o stravu, pohyb, kouření.

marci1

Nevybírá, bohužel může postihnout kohokoliv.
Doplňuji:
Ale zase je dobré, že většina druhů rakoviny se dá léčit.

zjentek

jenom jestli si rakovinu nevybíráme my. Myslím ale jinak, nežli v tom případě, kdy jeden obyvatel bytu viděl smrtku kukátkem, jak u něj zvonila a křičel přes zavřené dveře: běž do pr…! ..a smrtka na to: ok, píšu si- rakovina konečníku ,)

badisko

nojono …pokud ji mel nekdo v rodine je mozne ze ji dostanes taky …muzes ji pomoct treba k rakovine plic postaci 40 spinek dene …a mas to tak 50 na 50 kdo by si prece nechtel vypestovat svuj nador …tedy krom me :dja si vystacim v pokrocilejsim veku ze stareckou demenci …bude to super poznavat stale nove a nove veci … poznavat nva mista v okoli domova a take lidi …uz se moc tesim ..:D

arygnoc

nie.
vyberáte si vy (nechtiac, nevedomo).
hlavnú rolu hrajú tzv. predispozície, tj genetická výbava.
sekundárne na jej vznik vplýva životný štýl (napr. kto má genetické predispozície pre rakovinu kože a rád sa opaľuje, môže [el nemusí] jej vznik takto naštartovať).

je hlúposť, že vonkajšie faktory spôsobujú rakovinu (napr. fajčenie rakovinu pľúc) – pokiaľ človek nemá predispozície na ten ktorý typ rakoviny, jednoducho ju nedostane, nech by robil čokoľvek.
Výnimkou sú nádory spôsobené papilovírusmi (tzv. získaná predispozícia [na genetickej úrovni]).
Doplňuji:
Jeden príklad z mnohých:

Rizikové faktory rakoviny hrubého čreva a konečníka

Medzi hlavné faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť tohto ochorenia patria:

Genetika – ak sa v rodine objavila rakovina hrubého čreva a konečníka
Vek – doposiaľ riziko tohto typu rakoviny rástlo po 50, žiaľ, v súčasnosti sa presúva už do nižších vekových skupín
Iné (nezhubné) ochorenia hrubého čreva – adenómy, polypy, zápalové ochorenia ako napr. Crohnova choroba, chronická ulcerózna kolitída (colitis ulcerosa) a pod.
Obezita
Cukrovka – pacienti s cukrovkou majú o 30 až 40 % vyššie riziko kolorektálneho karcinómu, ako zdraví ľudia
Životospráva – riziko ochorenia zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, ďalej pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života

Zdroj: http://plniela­nu.zoznam.sk/c/2113/v­yhnite-sa-rakovine-hrubeho-creva-dodrzujte-tieto-tri-jednoduche-pravidla