eleonnore

Vybavíte si nějakou filmovou postavu, jejímž cílem je odhalit pravdu?

Objevila jsem zajímavou knihu Hrdina nebo psanec. Kniha je určená hlavně lidem z oblasti marketingu, ale hodí se i pro psavce, jako jsem já. Rozděluje archetypy (jinak než Jung) a přiřazuje k nim slavné značky nebo filmové postavy. Archetypy dělí na hrdinu, psance, klauna, vládce, tvůrce, pečovatele a další…

Jedním z těchto archetypů je HLEDAČ. Je popisován jako někdo, kdo se pídí po pravdě a jeho největší motivace je hledání, objevování. K němu ale není uvedena žádná filmová postava jako příklad. Napadá vás tedy nějaká filmová postava, která tento popis naplňuje?

Mě momentálně napadl třeba Robert Langdon z Šifry mistra Leonarda nebo vpodstatě všichni detektivové a kriminalisté, od Sherlocka přes Colomba po Jessicu Fletcher z To je vražda napsala. Ještě mi na popis sedí částečně Cooper z Interstellaru.

Psychotic: Ptám se třeba proto, že tady diskutujeme a víc lidí víc ví? Proč se tady poslední dobou nemůže už nikdo na nic zeptat?

Nejlepší odpověď
Kepler

Svým bližším popisem jsi mi skoro vzala všechen vítr z plachet, páč jsem měl na mysli třeba inspektora Clouseaua. Ale patřilo by tady hodně i ze sci-fi. Když to vezmu od pravěku, tak třeba Ikarie XB, později filmy Vesmírná odyssea podle A.C.Clarka a spousta dalších z kategorie „kosmická opera“. Na hlavní postavy si bohužel nevzpomínám. Snad kapitán David Bowman z 1. dílu.

Další odpovědi
Psychotic

Když se ti hned vybaví deset příkladů, proč se ptáš?

Zrovna Cumberbatchův Sherlock je asi nejlepší příklad, vzhledem k tomu, že klidně riskuje život, jen aby se dozvěděl co nejvíc.

Coopera bych nepočítal, protože o nějakou pravdu mu moc nešlo, chtěl zachránit zadek dceři.

Pokud se počítají i seriály, napadá mě Richard z Tajemství pravdy (však se i jeho titul jmenuje Hledač pravdy).

xxx3

Kepler: ta Vesmírná Odyssea je krásný příklad…už se těším, až to zase uvidím.....na velkém plátně.