Butters_xD

Vrátí se někdy Krym do rukou Ukrajiny, nebo už bude navěky okupován?

Odpovědi
elkon

A kdo to má vědět, křišťálovou kouli nemáme.

Gonfaloniér

Definuj okupován. Krym byl ruský, samostatný-tatarský, turecký – ve vazalství, pak zase ruský. A povětšinu existence byl ruský.
Nyní je pod správou Ruska, i když si ho nárokuje Ukrajina. V dnenší době je jediný problém uznání jiných států (což dříve vůbec neexistovalo) a to, že anexi uznalo jen pár států.
Co je vlastně Ukrajina? Pro mě je Ukrajina Rusko. Rusko přímo na tom území vzniklo – jako Kyjevská Rus, či jen Rus, mělo tam centrum a až pak se přesunulo dále na východ. Skoro celé území tzv. dneší Ukrajiny bylo vždy součást Ruska (a to vždy! nejen za SSSR a vše se to osamostatnilo až po jeho rozpadu) – historicky, stejný lid, jazyk, kultura,… probíhaly tam války o území atd. Něco mělo i Polsko-litevsko, Osmanská říše, Krymský chanát – Tataři, ale většinu vždy Rusko, nemluvě o tom, že ti obyvatelé „Ukrajiny“ byli (a jsou) fakticky Rusové. Dějiny Ruska jsou dějiny Ukrajiny a dějiny Ukrajiny jsou dějiny Ruska.
Nic víc než snaha o samostatnost každého správního celku různých států… Rusko by se takhle mohlo rozdrobit klidně na dlaších 20 států. Česko by se mohlo rozdělit na Moravský stát a Slezský stát… Ukrajina vznikla až v 90. letech minulého století. Jako samostatný stát, a od té doby prý nemá a nemělo s Ruskem nic společného.

paul1

Jsou na to různé názory, jeden z nich:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Anexe_Krymu_Rus­kou_federac%C3%AD#St­anovisko_mezin%C3%A1rod­n%C3%ADho_tres­tn%C3%ADho_sou­du
Tady je něco o historii Krymu:
https://www.mun­do.cz/krym/his­torie

ivzez

Nemyslím si, že by sem chodil Putin a nikdo jiný asi odpověď nezná…

da ny

Těžko říci, co si bude přát většina obyvatel Krymu.
A s čím přijdou jednou nástupci Putina.
V roce 1783, po rusko-turecké válce, ovládla Krym ruská carevna Kateřina Veliká.
Už v roce 1825 byl korunou zakoupen první pozemek u Jalty za účelem zřízení letní
rezidence pro cara Alexandr.
Po první světové válce a bolševické revoluci vznikla v roce 1921 autonomní
Krymská sovětská republika.
V roce 1954 (v rámci oslav 300. výročí připojení Ukrajiny k Rusku) daroval Nikita
Chruščov Krym Ukrajině.
Ruskojazyčnou většinu obyvatel Krymu ovládla silná proruská nálada a zvedla se
vlna demonstrací. Rusko vyslalo na Krym neoznačené vojenské jednotky, které
pomohly separatistům obsadit klíčové objekty.
https://www.mun­do.cz/krym/his­torie

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.