Janeček

Vliv výchovy na povahu člověka.

Zajímalo by mě, co má větší vliv na povahu a osobnost člověka – výchova a nebo dědičnost?
Existuje nějaká seriozní studie?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Studií i seriozních existuje velké množství. Tímto problémem se psychologie a další obory (např. pedagogika a sociologie) zabývají už od svého počátku.

Já to zjednoduším. Dědičnost má bezesporu větší vliv na osobnost člověka, výchova má ale obrovský vliv na jeho konečné chování. Osobnost, tj. temperament, sklony, vrozené schopnosti a do velké míry i mentalitu nelze nijak změnit, ta je vrozená, výchovou však lze osobnost správně (resp. špatnou výchovou špatně)„nasměrovat“ , „domodelovat“.