Kryšpín

Vlaštovky se houfují k odletu je to brzy neb jejich přibližný čas?

Soused má názor bude brzy zima poněvadž také již dozrávají jeřabiny

Nejlepší odpověď
Drap

Je to dost brzy. V minulosti to bývávalo vždy na přelomu září a srpna.

Další odpovědi
dubraro

Já si z dětství pamatuji, že vlaštovky se houfovaly na konci prázdnin.

elkon

Moje babi říkala, že když se vlaštovky houfují k odletu dříve, tak bude dlouhá a tuhá zima.

marci1

Většinou odlétají v první polovině září, ale i jejich dřívější odlet není neobvyklý. 🙂
„Vliv na dřívější odlet může mít možná sucho. Nemají už tolik potravy, a proto se rozhodnou, že už je čas letět na jih. Ale to jsou jenom dohady,“  řekla mluvčí České ornitologické společnosti p.Karlíková.
Zdroj: https://tn.no­va.cz/zpravodaj­stvi/clanek/375536-vlastovky-uz-mizi-do-teplych-krajin-o-mesic-driv-nez-v-jine-roky?campaigns­rc=tn_clipboard

zjentek

U nás na Prajzské se tedy rozhodně ještě nehoufují 🤷‍♂️. A je začátek srpna, takže by ani neměly.

A z jaké části světa k nám píšeš ty?

GM

Na Vysočině se ještě nehoufují. Kde by se chudery taky houfovaly, když el. vedení je dnes už většinou zakopané do země.

Filip84

A nemají ony, jenom, odborovou schůzi, třeba skrze ten požár v Hřensku, že by, jako, přetáhly někde do Uher, nebo tak něco? Nebo z nějaké jiné příčiny, to musíš vědět ty, co tam, u vás, máte za Krakena!

V každém případě, aby táhly za Sinuhetem o skoro dva měsíce dřív, je při nejmenším divné.

nyjono

Jeřabiny přece nedozrávají podle datumu ale podle počasí.
Takže pokud není sucho a je teplo, větší, než v minulosti, dozrávají dřív.
A nejen jeřabiny,
Vždyť i víno na Moravě je letos dřív. Příští týden už bude první burčák.
A … houfují se už i první čápi.

cappuccino

Vlastovky vetsinou odletaji kolem 11.-15. zari. Alespon tak to rikaval nas soused, stary zemedelec.
Faktem je ale to, ze uz ted se houfuji a stebetaji na dratech. Jsou mezi nimi vlastovky i jiricky.
Je mozne, ze diky suchu nemaji dost potravy, takze odleti driv.